30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت دوم

30 پارچه دوستدار محیط زیست

30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت دوم

در قسمت دوم این محتوا به بررسی بخش دیگری از این انواع الیاف دوستار محیط زیست پرداخته می شود تا ضمن آشنایی با این نوع الیاف، مخاطبان الیاف پری نیز در راستای استفاده از پارچه های دوستار محیط زیست و مراقبت از محیط زیست نیز سهمی داشته باشند. اما پیش از این توصیه می شود تا قبل از خواندن ادامه این محتوا، قسمت اول آن را بخوانید تا با کلیات این نوع پارچه ها آشنا شده و ضمن بالاتر رفتن اطلاعات عمومی، انگیزه ای برای استفاده از این نوع پارچه ها در مخاطبان ایجاد شود. قطعا نکات بسیار پنهانی درباره انواع الیاف وجود دارد که به آن ها توجهی نشده اما می توان با مطالعه و بررسی، با آن ها آشنا شد و تغییراتی کاربردی را در ایجاد یک سبک زندگی سالم و سبز ایجاد نمود. آشنایی با پارچه های گیاهی و نیمه سنتتیک نیز جزو موادی هستند بسیار با طیعت سازگار هستند و می توانند جایگاه بیشتری را در کمد لباس های ما داشته باشند.

پارچه بامبو چیست؟

هنگامی که بامبو برداشت می شود، می توان آن را بدون کشتن خود گیاه انجام داد. این بدان معناست که بامبو می تواند با سرعت بسیار بالایی دوباره پرورش داد همانگونه که می دانید، این یکی از سریعترین گیاهان روی کره زمین از نظر رشد، بامبو است. بامبو مانند کنف ، CO2 بیشتری نسبت به برخی درختان مصرف می کند. نیازی به ورودی های زیادی ندارد و می تواند تنها در بارندگی زنده بماند. بامبوی ارگانیک را می توان به یکی از پایدارترین پارچه ها تبدیل کرد – اما این بدان معنا نیست که همیشه چنین است. بسته به نحوه پردازش ، ممکن است شامل فرآیندهای شیمیایی شدید – و همه اثرات مضر آن باشد. بامبو که با روش مکانیکی فرآوری می شود، راهی مناسب برای استفاده از بامبو برای زمین است (اما متأسفانه این مقدار کمی از آنچه در بازار پیدا می کنیم را تشکیل می دهد). به دنبال پارچه بامبو ارگانیک به شکل خام و در مقابل پارچه ای که به صورت ابریشمی/ویسکوز بامبو پلاستیکی شده است، زیرا دانستن تمایز بین این دو مدل بسیار مهم است، چون بیشتر پارچه های بامبو در بازار ویسکوز/ابریشم هستند.

چوب پنبه یا الیاف چوب پنبه! یکی از انواع پارچه به شمار می رود که از سر بطری ها خارج شده است تا روی بدن ما قرار بگیرد و تبدیل به پوششی زیبا و چشم نواز شود. این مواد برای کیف و کفش گیاهی محبوب شده است و خیلی زود طرفداران خاص خود را پیدا کرده است. چوب پنبه به طور پایدار از بلوط چوب پنبه (بله، از درخت است) به سادگی با تراشیدن پوست برداشت می شود. در حقیقت، Quercus suber را می توان برداشت کرد، ولازم است این کار انجام شود تا عمر درخت افزایش یابد. در حالی که درخت در حال رشد مجدد پوست است، دی اکسید کربن بیشتری نسبت به اکثر انواع درختان مصرف می کند. بنابراین مزارع چوب پنبه در واقع می توانند به عنوان یک سینک کربن عمل کنند.پس از برداشت (که می تواند به طور پایدار در درختان بالغ هر 9 تا 12 سال اتفاق بیفتد) ، چوب پنبه را می توان در زیر نور خورشید قرار داد تا خشک شود و سپس فقط آب لازم است تا آن را به چیزی مناسب برای مد تبدیل کند. قبل از قرار دادن چوب پنبه در آن ، این را به شما می گوییم: چوب پنبه عضوی ارزشمند از یک اکوسیستم منحصر به فرد است. از طیف وسیعی از گونه های گیاهی و جانوری پشتیبانی می کند و استفاده ما از چوب پنبه یکی از اجزای ضروری برای حفظ این اکوسیستم است.

 

30 پارچه دوستدار محیط زیست

 

الیاف مصنوعی دوست طبیعت

پارچه های سینتتیک پایدار (وگان) گروهی دیگر از مجموعه الیاف دوستار طبیعت را تشکیل می دهند. ECONYL یکی از مشهورترین آن هاست که برای پوشش اصول اولیه مواد بازیافتی ما (از عوامل اصلی پارچه مصنوعی) ، به سادگی نایلون بازیافتی است. از این رو این الیاف را علیزغم مصنوعی بودن، اما دوستار محیط زیست می دانند. جالب است بدانید که بخشی اعظمی از مواد اولیه این نوع پارچه از ضایعات مصنوعی پلاستیک اقیانوس، تورهای ماهیگیری رها شده، پارچه های ضایعاتی تشکیل شده و آنها را به پارچه نایلونی جدید تبدیل کرده است. در حالی که این پارچه دقیقاً شبیه نایلون است و با استفاده از سیستم حلقه بسته ساخته شده است و به آب زیادی احتیاج ندارد. در حالی که از این پارچه برای لباس شنا سازگار با محیط زیست نیز استفاده می کنند با این حال اما هنوز هم با برخی از ریزپلاستیک های آزاردهنده ای که در آبراهه های ما به پایان می رسد ، ارتباط دارد.

پلی استر بازیافت شده نمونه دیگری از انواع الیاف مصنوعی دوستار طبیعت است که وقتی صحبت از پارچه های پایدار می شود، نا دیده گرفتن این گزینه، غیر ممکن است. پلاستیک های یکبار مصرف به وضوح محیط زیست ما را به خطر انداخته اند و بسیاری از مارک ها روش هایی برای کمک به محل دفن زباله ارائه کرده اند. کیسه های پلاستیکی، بطری ها و منسوجات زندگی دوم است. پلی استر بازیافتی (مانند همتای بکر خود) بسیار متنوع است و می تواند شکل بسیاری از احساسات و عملکردهای مختلف را به خود بگیرد. از پلی استر بازیافتی می توان برای تهیه همه چیز از لباسهای فعال نازک و سبک و کشدار سبک استفاده کرد تا پشمهای پایدار و پرپشت. مارک های مد پایدار مانند Patagonia ، پرانا و Reformation سالهاست که از آنها استفاده می کنند. در حالی که این امر مانع از پایان پلاستیک در محل های دفن زباله (یا اقیانوس ها) می شود. به علاوه ، پت ها فقط می تواند بسیار بازیافت شوند قبل از آنکه از نظر کیفیت تا حد نیاز به دور ریختن کاهش یابد. همچنین نگرانی هایی در مورد برخی از مواد سمی موجود در بطری ها و اثرات آن بر روی کاربر وجود دارد. از همین رو عموما پلی استر بازیافت شده قطعاً بهتر از پلی استر بکر است.

 

30 پارچه دوستدار محیط زیست

 

پارچه نیمه سینتتیک چیست؟

پارچه های نیمه سینتتیک بخش دیگری از این مجموعه پارچه های سبز را تشکیل می دهند. لیوسل  که گاهی اوقات فقط با نام TENCEL known شناخته می شود ، نام تجاری پارچه ای که توسط تولید کننده اتریشی Lenzing ، معتبرترین تولید کننده لیوسل و مودال در جهان به آن داده شده است.  یک پارچه نیمه مصنوعی یا سلولزی است که در صنعت نساجی بسیار محبوب شده است.  این محصول از تفاله درختان اکالیپتوس تولید می شود که نیازی به آب و آفت کش ندارد. در مورد نام تجاری TENCEL only ، با توجه به نوع مواد اولیه این نوع الیاف، تولید لیوسل نیز پایدار است ، زیرا نسبت به پارچه های دیگر به آب کمتری احتیاج دارد و در “سیستم حلقه بسته” اتفاق می افتد ، جایی که حداکثر 99.5 agents از عوامل محلول را می توان مجدداً استفاده کرد. اما همانطور که قبلاً گفتیم ، همه لیوسل ها یکسان نیستند.  به طور خاص به دنبال مارک های لباس Tencel باشید ، یعنی مارک هایی که فقط از TENCEL ™ lyocell استفاده می کنند، یا در مورد منابع و شیوه های تولید خود بسیار شفاف هستند و سبک تولیدی بسیار خاص و پیچیده و صحیحی دارند.

مودال یکی دیگر از پارچه های نیمه مصنوعی است که به دلیل راحتی و تنفس درجه یک شهرت دارد. همان طور که لیوسل از تفاله اکالیپتوس ساخته شده است، مودال نیز از درختان راش ساخته می شود. در حالی که از فرایندهای تولید مشابه پارچه ابریشمی ویسکوز ناپایدار استفاده می کند، این کار را با ضایعات و مواد شیمیایی بسیار کمتری که با استفاده از همان فرآیند تولید حلقه بسته بازیافت آب و حلال هایی که برای لیوسل نیز استفاده می شود، انجام می دهد. وقتی صحبت از نام تجاری TENCEL ™ modal می شود ، حداکثر 99 of از حلال مجدداً استفاده می شود. این الیاف همچنین کربن خنثی هستند و فقط از چوب برداشت شده از منابع مطمئن ساخته شده اند و همه این موارد دست به دست به دست هم داده اند تا همه دلایل برای اولویت بندی مارک هایی که به مودال TENCEL L لنزینگ پایبند هستند.

.

No Comments

Post A Comment