آداب و رسوم و لباس های مخصوص شب یلدا

آداب و رسوم و لباس های مخصوص شب یلدا

آداب و رسوم و لباس های مخصوص شب یلدا

شب یلدا بلندترین شب سال در فرهنگ ایرانی به شمار می رود که از آن خط میان طولانی ترین حالت شب در ۳۶۵ روز یاد می کنند و همین شرایط خاص سبب شده تا بهانه ای برای دورهمی ها و جشن های مناسبتی در فرهنگ ایرانی باشد. از آنجا که ایرانیان از دیرباز به دنبال مناسبتی هرچند کوچک برای شادی و جشن بودند، این رویداد نیز بهانه مناسبی برای دید و بازدید و گذراندن طولانی ترین شب پاییز با هم و در کنار یکدیگر بوده است. با توجه به همه آدابی که این شب دارد، نوع لباس و ست های یلدایی نیز آداب و رسوم خود را دارد. در این محتوا به بخشی از این آداب و رسوم اشاره خواهد شد.

میوه‌های مخصوص شب یلدا

 

دل خوش و روان آسوده نیاکان ما سبب می شد تا از هر مناسبتی به راحتی نگذرند و ساده‌ترین چیزها را تبدیل به دلخوشی، جشن و شادمانی نمایند و هر اتفاقی را به نیکی تعبیر و تفسیر کنند. در کنار هم بودن در شب یلدا نیز با کنار هم بودن و خوش گذراندن، سیاهی، تاریکی سردی را با بودن کنار هم و حضور عزیزان، به صبح می‌رساندند. یکی از مهم ترین عناصر شب یلدا، خوراکی ها و خوردنی های این شب است. از این رو همیشه انار و هندوانه از مهمترین عناصر این شب بوده است. همچنین در کنار این خوراکی ها از آجیل، میوه های پاییزی، خرمالو، ازگیل و … استفاده می شود و همین موضوع سبب شده است تا در شب یلدا حتما انار و هندوانه برای پذیرایی از میهمانان مهیا باشد. استفاده از میوه های مخصوص برای شب یلدا فلسفه خاصی دارد؛ مثلا انار با آن دانه های سرخ و یکدست، نماد برکت و باروری است. جالب است بدانید که اولا انار در هر منطقه ای در جهان رشد نمی نماید و ثانیا گذشتگان بر این باور بودند که خوردن انار نیروی باروری و برکت را در وجودشان تقویت می کند. از خوراکی های دیگری که در این شب روی سفره یلدا چیده می شود، میتوان به آجیل، شیرینی، پشمک، میوه های خشک و … اشاره کرد. با این وجود اما اقوام مختلف نیز هر کدام برای خود آدابی اختصاصی نیز دارند. برای مثال در بعضی بخش های کشور مثل مناطق ترکنشین، در شب یلدا برای نامزدها و تازه عروس ها خنچه های تزئین شده میفرستند که متشکل از انواع میوه، لباس، شیرینی و هدایای دیگر است. آذریها اعتقاد دارند که خوردن هندوانه در این شب، لرز و سرمای زمستان در آنها نفوذ نخواهد کرد. در غرب کشور نیز کردها شیرینی‌های محلی‌شان را برای این شب می پطند و میوهایی را که به گونه‌ای نماد خورشید هستند، مثل انار، سیب سرخ و لیموشیرین را حتما در سفره‌شان جا می‌دهند. در مناطق مرکزی هم معمولا رسم و رسوم مشابهی برقرار است و همه در خانه بزرگترها دور هم جمع می‌شوند و با دلخوشی و شادی شب را به صبح می‌رسانند و به شادی و پایکوبی مشغول می شوند.

لباس شب یلدا

در شب یلدا چه لباسی بپوشیم؟

 

لباس مناسب یکی از مهم ترین نماد های یک جشن است. به این معنی که با توجه به نوع مراسم، لباس های مخصوص آن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب لباس یلدایی می‌توان از رنگ‌های نماد این شب کمک گرفت. قرمزی انار و هندوانه ایده مناسبی برای ست های یلدایی به شمار می رود. با نزدیک شدن به آخر پاییز، حس و حال فروش ست های یلدایی به راه می‌افتد و نماد های انار و انگور در انواع لباس ها، اکسسوری ها (شامل گوشواره، گردنبند، دستبند و…) خوراکی ها (دسر انار، ژله انار،کیک انار و …) خود را نشان می دهد. حتی در برخی از موارد، همه اعضای یک خانواده با هم ست یلدایی خریداری می کنند تا ‌در شب یلدا از آن استفاده نمایند. برای انتخاب رنگ از میوه‌هایی که طبق رسم و رسوم در این شب خورده می‌شود، عموما الهام گرفته شده است. رنگ قرمز که برگرفته از سرخی انار است، اصلی‌ترین رنگ تم شب یلدا است؛ اما رنگ سبز و سفید هم که از رنگ هندوانه گرفته می‌شود هم در ست کردن لباس مناسب این شب استفاده می‌شود. در ادامه پیشنهاد هایی درباره ست های لباس در این شب ارایه خواهد شد تا ببینیم که در این شب، از چه لباس‌ها و به چه رنگ هایی استفاده کنیم تا در این شب به یادماندنی شیک باشیم؟

لباس شب یلدا

 

اگر سری در شبکه های اجتماعی بزنید، مجموعه ای متنوع از انواع ست ها با طرح انار و هندوانه پدیده می شود که بسیاری از آن ها فانتزی هستند. اما اگر از این نوع البسه هیجان زده نمی شوید، ست های زیر را امتحان نموده و تبدیل به یکی از جذاب ترین افراد مهمانی یلدا شوید.

  • بلیز قرمز و دامن سبز، گزینه مناسب برای خانم‌های جوان که با توجه به فرم بدن، دامن بلند، کوتاه، پلیسه و … می تواند ست فوق العاده ای را پدیدی بیاورد.
  • کت و شلوار قرمز با پیراهن سفید یا حتی کرم‌رنگ استایلی بسیار شیک برای شب یلدا است. در انتخاب کفش نیز دقت شود تا کفش‌ ها هم باید به رنگ روشن مثل کرم باشد.
  • پیراهن قرمز با کفش سبز ست جذابی را ایجاد می‌کند. البته می‌توانید جای رنگ پیراهن و کفش را نیز می توان عوض کرد.
  • شومیز سفید و دامن چارخونه قرمز، اگر بخواهید کمی از استایل‌های کلیشه‌ای شب یلدا فاصله بگیرید، می‌توانید شومیز سفید و دامن چارخانه انتخاب کنید که ترکیب بسیار زیبایی است.
  • شومیز سبز و دامن قرمز این استایل هم یکی از شیک‌ترین استایل‌های شب یلدا به شمار می رود.
  • لباس‌های بچه‌گانه با طرح هندوانه یا انار برای بچه‌ها می‌توانید لباس‌هایی با طرح هندوانه یا انار بخرید که کوچولی عزیز نیز با این رسم و رسوم آشنا شوند.
No Comments

Post A Comment