تفاوت پارچه کنف و کتان

تفاوت پارچه کنف و کتان

تفاوت پارچه کنف و کتان

تفاوت کنف و کتان

 

در ابتدا ، تفاوت بین الیاف و پارچه بافته شده از آن الیاف را اشتباه نگیرید، زیرا نخ ریسی نخ و بافت پارچه متغیرهای زیادی را معرفی می کند که هیچ ربطی به الیاف ندارند. هم کنف و هم کتان (که از آن کتان گرفته می شود) از الیاف موجود در ساقه گیاهان ساخته شده و تولید هر دو بسیار سخت است. استحکام و کیفیت هر دو الیاف بستگی زیادی به نوع بذر ، شرایط در طول رشد، زمان برداشت و نحوه جمع آوری و دیگر مراحل پس از برداشت دارد. نخ های ساخته شده از الیاف از “A” با بهترین کیفیت تا زیر “D” درجه بندی می شوند و تعداد پیچ ​​خوردگی در واحد طول اغلب (اما نه همیشه) نشان دهنده یک نخ قوی تر است. علاوه بر این ، نخ ها می توانند تک یا خاردار باشند – یک نخ با بیش از یک رشته نخ ترکیب می شود. در مرحله بعد ، پارچه را می توان از نخ های درجه A با دو پیچ در واحد طول و دو لایه در پارچه ای بافت که در آن نخ های محکم از پارچه ای سبک وزن یا سنگین تر بافته شده و پارچه ای برتر تولید می کنند.

مقایسه کنف و کتان

 

الیاف کنف و کتان اساساً قابل تعویض هستند، تفاوت چندانی بین الیاف کتان و الیاف کنفی وجود ندارد. در واقع ، الیاف کنف آن قدر شبیه کتان هستند که برای تشخیص تفاوت به میکروسکوپ با قدرت بالا نیاز است. بدون بررسی میکروسکوپی یا شیمیایی ، الیاف را فقط می توان از جهتی که هنگام خیس شدن می پیچند، تشخیص داد. کنف در جهت عقربه های ساعت می چرخد. کتان، در خلاف جهت عقربه های ساعت و به طور کلی ، آنها تمایل دارند که خواص یکسانی داشته باشند. به طور کلی، شباهت های زیادی بین پارچه های ساخته شده از کنف و پارچه های ساخته شده از کتان وجود دارد. هم کتان و هم کنف از طریق جابجایی نرم و انعطاف پذیر می شوند و ظرافت را به دست می آورند و یک پارچه مایع ایجاد می کنند. هر دو کنف و کتان الیاف قوی هستند، اگرچه اکثر منابع می گویند که شاهدانه قوی تر (تا 8 برابر) از کتان است (حتی اگر برنده واقعی ابریشم عنکبوت باشد) ، اما این نکته به دلیل متغیرهای دخیل در فیبر به داخل مبهم می شود. طبیعت این نخ و سپس استفاده در پارچه ها و دوخت، ثابت کرده است که طول عمر کنف از همه الیاف طبیعی بیشتر است.

 

تفاوت پارچه کنف و کتان

شباهت کتان و کنف

 

این دو الیاف شباهت زیادی به یکدیگر دارند که همین موضوع سبب شده است که بعضا تشخیص هر کدام از آن ها به راحتی نباشد. از سوی دیگر نیز لازم است به این موضوع توجه شود که داشتن آگاهی درباره آن ها می تواند به کیفیت انتخاب و خرید در زمان نیاز بسیار کمک نماید. از مهم ترین شباهت های این دو الیاف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. تنفس می کنند.
  2. تجزیه بیولوژیکی دارند.
  3. به راحتی چروک می شوند.
  4. به راحتی مواد رنگی را جذب می کنند.
  5. هر دو دارای خواص ضد باکتریایی هستند.
  6. در برابر پروانه ها و حشرات دیگر ( آفات) مقاوم هستند.
  7. از شستشو سود می برند و با هر بار شستشو نرم تر و براق تر می شوند.
  8. هم کنف و هم کتان رطوبت را جذب می کنند. میزان رطوبت کنف کمی بیشتر (12)) از کتان (10 – 12)) است.
  9. عایق طبیعی هستند، هر دو دارای الیاف توخالی هستند که به این معنی است که در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند.

به طور کلی ، دسته های فیبر کنفی طولانی تر از دسته های کتان هستند. بنابراین اولین نقطه تمایز این است که طول الیاف کنف از 4 تا 7 فوت متغیر است، در حالی که کتان به طور کلی 1.5 تا 3 فوت طول دارد. رنگ الیاف کتان به رنگ مایل به زرد تا خاکستری و کنف به رنگ زرد مایل به خاکستری تا قهوه ای تیره توصیف شده است.کنف همچنین در برابر اشعه ماوراء بنفش بسیار مقاوم است ، بنابراین در نور خورشید محو یا تجزیه نمی شود. در برابر پوسیدگی ، کپک و آب نمک بسیار مقاومت بالایی دارند. بازیابی الاستیک کنف بسیار ضعیف و کمتر از کتان است. کشش آن کمتر از هر فیبر طبیعی دیگر است.

تفاوت در کشت کنف و کتان

 

بزرگترین تفاوت بین کنف و کتان ممکن است در زمینه کشاورزی باشد: شاهدانه( کنف) بدون استفاده از مواد شیمیایی به خوبی رشد می کند زیرا آفت جدی کمی دارد.اگرچه میزان مصونیت در برابر موجودات مهاجم بسیار اغراق شده است. چندین حشره و قارچ منحصراً در زمینه کنف تخصص دارند! اما با وجود این ، استفاده از سموم دفع آفات و قارچ کش ها معمولاً برای به دست آوردن عملکرد خوب ضروری نیست. کنف دارای فیبر است که به طور متوسط ​​بین 485 – 809 پوند در مقایسه با کتان که به طور متوسط ​​فقط 323 – 465 پوند وزن دارد. در همان مقدار زمین این عملکرد به یک زیست توده زیاد تبدیل می شود که می تواند به شکل الکل تمیز به سوخت تبدیل شود. کشاورزان ادعا می کنند که شاهدانه یک محصول تناوبی عالی است، گاهی اوقات یک سال قبل از محصول کتان پرورش داده می شد، زیرا زمین را عاری از علف های هرز و در شرایط خوب رها می کرد. گفته شد که شاهدانه برای خاک ، هوادهی و ساخت خاک سطحی مفید است. ریشه بلند کنف به مدت سه فوت یا بیشتر فرود می آید و این ریشه ها لنگر می اندازند و خاک را از رواناب محافظت می کنند. علاوه بر این ، شاهدانه خاک را خسته نمی کند. علاوه بر این ، شاهدانه را می توان برای بسیاری از فصول پی در پی بدون تأثیر منفی بر خاک کشت کرد. در واقع ، این کار گاهی اوقات برای بهبود سطح خاک و پاکسازی زمین از علف های هرز انجام می شود. علیرغم عملکرد کنف ، قیمت کنف در بازار بسیار بیشتر از کتان است.

No Comments

Post A Comment