خرید لباس سگ، آری یا خیر؟

ضرورت خرید لباس سگ

خرید لباس سگ، آری یا خیر؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، پوشاندن لباس بر تن حیوانات پدیده ای جدید نیست. از دوران باستان استفاده از زیورآلات برای سگ ها و گربه ها رایج بوده است. آنچه که با عنوان قلاده می شناسیم، گرچه مصارف دیگری نیز دارد اما در عمل اولین پوشیدنی است که انسان ها برای حیوانات خانگی خود به کار برده اند. مصریان باستان برای گربه ها از سربندهای پردار استفاده می کردند و در هند و ایران هنوز هم استفاده از پیشانی بندها و پوشش های تزئینی و دستباف برای حیوانات اهلی رواج دارد. یک بار دیگر برخلاف باور بخش بزرگی از جامعه، تا زمانی که راحتی حیوان در اولویت قرار می گرفت هیچگاه این پوشش ها و زیورآلات باعث اذیت و آزار آن نشده و نمی شوند.
اما حالا به موضوع البسه برای حیوانات خانگی، به خصوص انواع سگ، می رسیم. مسائل بسیاری حول استفاده یا عدم استفاده از پوشاک برای این حیوان مطرح می شود. برخی آن را ظلم به حیوان می دانند، برخی هم معتقدند این کار اتلاف پول و مواد اولیه است. در این مطلب بحث می کنیم که چرا این فرض ها اشتباه هستند و البسه برای سگها نه تنها مضر نیست، بلکه اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد حضور آن می تواند مفید و لازم باشد. با ما همراه باشید.

آیا خرید لباس سگ ضروری است؟

 

نژاد به عنوان یک فاکتور اساسی

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید، تنوع فراوان نژادهای سگهاست. برخلاف بخش عظیمی از حیوانات در طبیعت، سگها تحت پرورش انسانی امروزه صدها نژاد متفاوت دارند که از نظر ابعاد، وزن، شرایط بدنی و خلق و خو با هم کاملاً متفاوت هستند. مثلاً گری هوند ایرانی که با نام سگ سالوکی هم شناخته می شود، یک سگ تازی با اندام کشیده و پاهای باریک است که برای دویدن در دشت ها و بیابان ها و تعقیب شکار فوق العاده است. در طرف دیگر ما نژادی مانند سنت برنارد را داریم که یک نژاد تنومند و درشت با پوست و خز ضخیم است و در محیط های کوهستانی برای باربری و امداد و نجات استفاده می شود. این دو نژاد هرگز نمی توانند در عملکرد و سبک زندگی جای یکدیگر را بگیرند، گرچه هر دو همچنان جزو یک گونه جانوری به حساب می آیند. این تفاوت را می توان به تمامی نژادها تعمیم داد و همان طور که از این مقایسه نتیجه می شود هنگام انتخاب لباس هم باید به نژاد سگتان توجه داشته باشید.
نژادهای کوچک اندام تر با پوشیدن لباس های سرهمی و بلند راحت ترند، در حالی که بزرگترها علاقه کمتری به این نوع البسه دارند. اگر سگتان مو و خز بلندی داشته باشد، طبیعتاً با پوشاک تنگ و کلفت در اقلیم گرم رابطه خوبی برقرار نمی کند. در طرف مقابل سگهایی که بدنشان موی چندان بلندی ندارد به خصوص در مناطق سرد به مشکل برمی خورند و حتی ممکن است به خاطر سرما بیمار شوند، پس به پوشاک کلفت و گرم نیاز دارند. گام اول در تعیین نیاز به پوشاک بررسی این است که در چه منطقه ای زندگی می کنید و با چه نژادی روبرو هستید.

آیا خرید لباس سگ ضروری است؟

اثر اقلیم

در مناطق گرم، اغلب با آفتابی قوی و سوزان روبرو هستید که پوست بدن حیوان را اذیت می کند. اگر نژاد ظریف و کوچکی مانند بیگل داشته باشید، پنجه های حیوان روی زمین داغ در تابستان می سوزد یا اگر نژاد تیره رنگی مانند دوبرمن داشته باشید، رنگ پوستش باعث می شود زیر آفتاب به شدت تشنه و خسته شود. در این حالت راه حل استفاده از لباس هایی با جنس الیاف طبیعی است که نازک و راحت بوده و به نفس کشیدن کمک می کنند.
در مناطق سرد، گونه هایی که خز بلندی ندارند با مشکل جدی پایین آمدن دمای بدن مواجه می شوند. همچنین، برخلاف نژادی مانند هاسکی که پنجه هایش برای حرکت در برف تکامل یافته است بسیاری از نژادهای تازی یا کوچک چنین مزیتی ندارند. پس پاپوش ها و کلاه به کار می آید تا فشار کمتری به حیوان وارد شود.
پس در شرایط آب و هوایی مختلف، استفاده از پوشاک برای حیوانات نه تنها مضر نیست، بلکه مزایای فراوانی هم دارد. تنها باید در نظر داشته باشید که زیاده روی نکنید. پوشاندن یک لباس سرهمی کلفت و تیره به تن یک کین کورسوی سیاه رنگ در مناطق خشک ایران به جای کمک کردن تنها باعث آزار حیوان خواهد شد.

زیبایی شناختی و تقویت علاقه طرفین

برخلاف چیزی که ممکن است به ذهن بسیاری از افراد بیاید، سگها حیوانات بسیار باهوشی هستند. آنها احساس علاقه انسانها را به وضوح درک می کنند، همان طور که می توانند ترس یا اندوه را هم در انسان تشخیص دهند. احساس مثبتی که با پوشاندن البسه به تن این حیوان از خود ساطع می کنید، برای حیوان هم به منزله یک حس مثبت تفسیر می شود. پس در نهایت این کار علاوه بر اینکه برای بسیاری از افراد جنبه زیباتر کردن حیوان خانگیشان را در بر دارد، برای روحیه حیوان و شاد کردن آن نیز بسیار موثر است.

No Comments

Post A Comment