رنگرزی الیاف طبیعی

رنگرزی الیاف طبیعی

رنگرزی یکی از مهم ترین قسمت های تولید یک لباس یا پارچه است که سبب می شود منجر به فروش و یا نفروختن یک لباس یا پارچه شود. یعنی اگر پارچه ای رنگ و طراحی جذابی نداشته باشد، نمی تواند منجر به اقناع مصرف کننده و جلب نظر و در نتیجه فروش آن محصول شود. از سوی دیگر مراحل و روش هایی که برای رنگ نمودن یک پارچه طی می شود به قدری متنوع و جذاب است که لازم است تا برای آشنایی با آن و درک دقیق از اتفاقاتی که روی پارچه می افتد از کلمات تخصصی و یا اصطلاح حرفه ای آن استفاده شود. در این محتوا سعی شده است تا با جمع آوری این کلمات و ارایه توضیحات درباره آن در راستای آشنایی مصرف کنندگان با این مرحله تولید پارچه گامی برداشته شود.

اصطلاحات رنگرزی

در نساجی و حرفه هایی که با پارچه و پوشاک در ارتباط هستند، از اصطلاحاتی استفاده می شود که بسیاری از افراد از آن ها سر در نمی آورند. از سوی دیگر این اصطلاحات ببعصا در محیط های کاری استفاده می شوند که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. در ادامه به بخشی از این اصطلاحات اشاره خواهد شد.

 • شهره کردن و ترک خوردگی: دو جزء ثبات رنگ. خونریزی زمانی اتفاق می افتد که رنگ از پارچه ای در تماس با مایع خارج شود. ترک خوردگی زمانی اتفاق می افتد که رنگ روی پارچه خشک روی پارچه خشک دیگری مالیده شود.
 • ثبات رنگ: توانایی یک رنگ برای حفظ رنگ اصلی در طول پردازش صنعتی اطلاق می شود. انجمن شیمیدانان و رنگ آمیزان نساجی آمریکا چندین روش آزمایشی برای اطمینان از ماندگاری رنگ محصولات رنگی ارائه کرده اند.
 • چاپ دیجیتال نساجی: چاپ مستقیم رنگها و الگوها بر روی پارچه با استفاده از نرم افزارهای طراحی ، چاپگرهای با اندازه بزرگ و جوهرهای مخصوص ساخته شده با رنگدانه یا رنگ. چاپ دیجیتال جایگزینی برای چاپ روی صفحه استاندارد است که از یک پالت رنگ محدود استفاده می کند و برای هر رنگ به شابلون جداگانه و مراحل تولید نیاز دارد.
 • رنگ: مواد شیمیایی محلول حاوی کروموفور یا ترکیبات حاوی رنگ. رنگها با سایر افزودنیها در محلول رنگی مخلوط می شوند. آنها می توانند از منابع طبیعی مانند گیاهان گرفته شوند ، اما بیشتر توسط انسان ساخته می شوند. انواع مختلف رنگها برای الیاف مختلف و مراحل تولید پارچه استفاده می شود.
 • فرسودگی رنگ یا تثبیت رنگ: توده رنگی که توسط نخ یا پارچه جذب می شود تقسیم بر کل جرم اولیه رنگ در حمام آب. هنگامی که فرایند رنگرزی به تعادل می رسد ، بخشی از رنگ در حمام رنگ باقی می ماند و بخشی از فاضلاب فرآیند رنگرزی می شود. نسبت خستگی بستگی به کیفیت رنگ و ویژگی های الیاف دارد.
 • عامل تسطیح کننده: برای رنگرزی متفرق برای تنظیم یا کند کردن جذب رنگ بر روی الیاف مصنوعی استفاده می شود تا از یکنواخت بودن سطح رنگ اطمینان حاصل شود. عوامل تسطیح کننده اغلب سورفکتانت های غیر یونی هستند که حلالیت رنگ را افزایش داده و جذب آن را کند می کند.
 • مردانت: همچنین ثابت کننده رنگ نامیده می شود ، ماده ای که برای اتصال شیمیایی رنگ به الیاف طبیعی برای اطمینان از ثبات استفاده می شود. مواد شیمیایی ملایم شامل زاج ، سود سوزآور و نمک های فلزی است. مایع ترکیبی یک ترکیب هماهنگی با رنگ ایجاد می کند و وزن مولکولی آن را افزایش می دهد و نامحلول می کند.
 • رنگدانه: مواد نامحلول ، معمولاً به شکل پودر ، که به جوهر ، رنگ ، پلاستیک ، لوازم آرایشی و غذاها رنگ می دهند. هنگامی که بر روی منسوجات استفاده می شود ، برای اتصال به الیاف به مواد اتصال دهنده یا سایر افزودنی ها نیاز است. رنگدانه ها می توانند از مواد معدنی گرفته شوند اما می توانند به صورت مصنوعی نیز ساخته شوند. از آنجا که در آب حل نمی شوند ، عمر آنها بیشتر از رنگ ها است.

رنگرزی الیاف طبیعی

انواع رنگرزی

بنا به تقسیم بندی انجام شده، از مهم ترین روش های رنگ کردن پارچه می توان به این سه مورد اشاره نمود اما با توجه به تحقیقات گسترده ای که شرکت های تولیدی در حوزه رنگرزی و ابداع روش ها نوین برای انجام این مرحله از تولید پارچه صورت گرفته است اما با این حال این سه نوع روش را می توان از متداولترین روش ها نام برد که عبارتند از:

 1. رنگ مستقیم: نوعی رنگ است که می توان مستقیماً روی پنبه یا سایر پارچه های سلولزی مانند ابریشم ، ابریشم و پشم استفاده کرد. رنگهای مستقیم در حمام خنثی یا قلیایی با آب گرم استفاده می شود. آنها برای استحکام نیازی به ثابت کننده ندارند. در مقابل، آنها با پیوندهای هیدروژنی و نیروهای واندروالس متصل می شوند. رنگهای مستقیم نمکهای محلول اسیدهای سولفونیک پیچیده از جمله مواد شیمیایی دیازو یا پلیازو هستند.
 2. رنگ پراکنده: دسته ای از رنگ های غیر یونی که برای رنگ آمیزی نخ ها و پارچه های مصنوعی مانند پلی استر استفاده می شوند. این مواد شیمیایی آلی ، بیشتر رنگهای مونوآزو ، نامحلول هستند و برای پخش مولکولهای رنگ در آب به عوامل پراکنده کننده متکی هستند.
 3. رنگ واکنشی: دسته ای از مواد شیمیایی آلی مصنوعی رنگی که از طریق واکنش شیمیایی به پیوندهای نساجی متصل می شوند و پیوند کووالانسی ایجاد می کنند. رنگهای واکنشی دائمی ترین نوع رنگها هستند و متداول ترین نوع رنگی هستند که روی پنبه و سایر الیاف سلولزی استفاده می شوند. آنها بر اساس گروه عملکردی خود مانند دی کلرو تریازین یا وینیل سولفون طبقه بندی می شوند.

No Comments

Post A Comment