پارچه پنبه ای در تابستان

لباس پنبه ای در تابستان

پارچه پنبه ای در تابستان

ویژگی های پوشاک پنبه ای

گرمای تابستان سبب می شود تا تغییراتی جدی در سبک زندگی افراد ایجاد شود به گونه ای که فرد باید برای حفاظت بدن خود از نور آفتاب و همچنین حفظ خنکی، از مجموعه لباس هایی استفاده نماید که علاوه بر خنکی، به عنوان محافظ تن نیز عمل نماید. پوشاک پنبه ای یکی از بهترین انواع الیاف تابستانه برای استفاده در فصل گرما به شمار می رود که با داشتن خواص ویژه خود سبب شده است تا از این محصول ببه عنوان یک محصول مناسب برای این فصل نامبرده شود. به طور کلی مواد اولیه تولید پارچه و پوشاک به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند که در تقسیم بندی الیاف پارچه، ابریشم، کتان، پشم و پنبه در دسته الیاف طبیعی قرار می گیرند. در این میان، بهترین الیاف برای تولید پارچه، پنبه است که با داشتن ویژگی هایی چون  سبکی، نرمی و راحتی گزینه مناسبی برای همه افراد با هر شرایطی به شمار می رود. داشتن این ویژگی ها سبب شده است تا جریان هوا به سادگی از آن عبور نماید و از این رو پارچه های پنبه‌ای در فصل های گرم سال طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. جالب است که به این نکته توجه شود که در اصطلاح عامیانه به پارچه های پنبه‌ای، پارچه نخی نیز گفته می شود.

ویژگی های پوشاک پنبه ای

ویژگی های لباس های نخی

جذب کننده رطوبت: در بین ۳ ویژگی اصلی که به پارچه های پنبه‌ای  موجود در بازار، جذب رطوبت از مهم ترین ویژگی های آن به شمار می رود. پارچه های پنبه‌ای آب و رطوبت را به خوبی به خود جذب می کنند و این ویژگی سبب شده است تا پزشکان و متخصصان پوست همواره به دوخت لباس زیر از پارچه های پنبه‌ای توصیه نمایند. از سوی دیگر به دلیل شستشوی راحتی که این نوع لباس ها دارند، امکان رشد و ایجاد هرگونه باکتری و بیماری برای قسمت های پایینی بدن از بین می رود و با هر بار شسته شدن، لباس های زیر کاملا تمیز و پاکیزه می شوند. از سوی دیگر با توجه به جنس نرم و راحت آن در زمان استفاده احساس ناخوشایندی ندارند و علاوه بر آن با جذب رطوبت بدن و تعدیل هوا، مانع ایجاد بیماری های قارچی می شوند.

مقاومت: پارچه های پنبه‌ای یا نخی مقاوت بسیار بالایی دارند و همین ویژگی سبب شده است تا تمایل به خرید اجناس نخی بالا برود.  این نکته سبب شده است تا افراد بتوانند با شستشوی آن ها، به راحتی از مواد شوینده و ضدعفونی کننده استفاده نمایند و به هیچ عنوان نگرانخرابی آن ها نباشند. همچنین این نوع پارچه برای چاپ و رنگ کردن نیز بسیار مناسب هستند و به راحتی می توان انواع طرح های مختلف و دلخواه را روی آن چاپ و پردازش نمود. مقاومت بسیار خوب پارچه های نخی باعث می شود تا این نوع پارچه ها پرز پرز نشوند و همچنین به راحتی با اتو صاف گردند.

آبرَفت: در کنار تمام ویژگی های مثبت پارچه های نخی که سبب شده است تا سلامتی و زیبایی را با هم برای افراد به ارمغان بیاورند. از مهم ترین مزیت های این نوع پارچه می توان به سازگاری با پوست، عدم ایجاد حساسیت، لطیف بودن و غیره اشاره کرد. اما موضوعی که لازم است به آن اشاره شود،  ویژگی آبرَفت است. آبرَفت پارچه های پنبه‌ای یا نخی به این معناست که بعد از چند مرتبه شستشو، سایز پارچه کم می شود یا به اصطلاح عامیانه، آب می رود که این مورد را می توان از ویژگی های منفی آن و منجر به گشاد شدن پس از استفاده های مکرر اشاره کرد. دانستن این نکته در مورد نگهداری پارچه ها یا لباس های پنبه‌ای بسیار مهم است که به هیچ عنوان برای مدت طولانی، نباید در مناطق نمناک و تاریک قرار داده شوند زیرا که در این شرایط، احتمال کپک زدگی آن ها بسیار زیاد است.

نتیجه گیری:

با در نظر گرفتن این توضیحات، استفاده از پارچه های نخی در بهار و تابستان بسیار توصیه شده است زیرا ویژگی خنک بودن و جذب رطوبت آن به سلامت پوست و بدن بسیار کمک می کند و از ایجاد آفتاب سوختگی و گرمازدگی جلوگیری می نماید.از سوی دیگر نیز لازم است تا به این موضوع توجه شود. همچنین البسه های نخی که رنگ روشنی دارند، سبب می شود تا میزان جذب گرما نیز به کمترین حالت ممکن برسد و بر راحتی و مناسب بودن لباس بیفزاید.

No Comments

Post A Comment