الیاف طبیعی و محیط زیست

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

الیاف طبیعی و محیط زیست

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

طبق آمار ارائه شده از سوی فعالان و پژوهشگران محیط زیستی، پوشاک رتبه دوم در تولید زباله های انسانی را به خود اختصاص داده است و به عنوان یکی از مهم ترین تهدیدات برای آینده کره زمین، مورد بررسی و تحلیلی قرار گرفته است. از سوی دیگر بسیاری از کشورها در قالب های مختلف تلاش کرده اند تا نقش ویژهای را درکاهش تولید این نوع زباله داشته باشند و با استفاده از راهکارهای مختلفی موفق به انجام این کار شده اند. استفاده از الیاف طبیعی و تشویق تولید کنندگان و مردم برای استفاده از این مواد اولیه در تهیه پوشاک یکی از این راهکارها بوده است. در ایران نیز چند سالی است که استفاده از الیاف طبیعی رواج پیدا کرده است و افراد مختلف با خرید لباس های طبیعی به نوعی در محافظت از محیط زیست نقش ارزنده ای ایفا می نمایند. لازم است که استفاده از لباس های طبیعی و ارگانیک به حفط محیط پیرامون خود کمک شود و هر کس به هر ادازه ای که می تواند در این مسیر به ایفای نقش بپردازد.

تاثیر پوشاک طبیعی بر محیط زیست

یکی از مهم ترین ویژگی های الیاف طبیعی، دوست بودن این مواد با طبیعت است که سبب شده است تا تولیدکنندگان در چند ساله اخیر رویکرد جدی تری نسبت به این مواد اولیه داشته باشند و در تولیدات و طراحی های خود از این محصول استفاده نمایند. تقریبا نمی توان گفت تولید پوشاک برای طبیعت ضرری ندارد اما می توان با انتخاب های درست این تهدیدات را به فرصتی برای مراقبت از محیط ریست تبدیل نمود. با ورود الیاف مصنوعی به بازار پوشاک نگرانی های جدی درباره سلامتی و همچنین آلودگی های محیط زیستی، ایجاد شد و همین روند روبه رشد سبب شد تا بسیاری از کشور ها به این موضوع فکر کنند که از سرعت تولید زباله های صنعت پوشاک جلوگیری کنند. تولید الیاف طبیعی کاملا با منشا ها و منابع طبیعی انجام می شود و در روند آن هیچ مواد مصنوعی به کار گرفته نمی شود. (مگر مواردی که پارچه مخلوطی از دو جنس باشد). از سوی دیگر کیفیت بالای الیاف طبیعی سبب شده است که لباس های تولیدی از آن عمر طولانی تری داشته باشند به این معنا که اگر فرد با رعایت نکات مراقبتی و استفاده درست از مواد شوینده مناسب و اتوکشی از لباس ها مراقبت نماید، همواره لباس های طبیعی کیفیت و جلوه خود را دارند و نیازی به خرید مجدد و دور انداختن آن ها نیست و این کار سبب می شود جمعیت زیادی با از خرید زود به هنگام البسه منصرف شوند. سالم بودن این الیاف سبب شده است تا برای البسه نوزادان تنها از این نوع الیاف و پوشاک نخی و پنبه ای استفاده شود که این موضوع نیز حاکی از اهمیت بالای مفید بودن این پوشاک است.

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

تاثیر استفاده از البسه طبیعی برای محیط زیست

البسه ای که از الیاف تولید می شوند به دلیل داشتن منشا طبیعی، پس از دور انداخته شدن و در روند مشخصی دوباره به طبیعت باز می گردند و اصطلاحا زیست تخریب پذیری مناسبی دارند. اما این موضوع درباره الیاف مصنوعی صدق نمی کگند. همچنین طبیعی بودن این نوع پوشاک سبب شده است تا هر فردی بتواند از این مدل جنس استفاده  نماید و بدون این که نگرانی از به خطر افتادن سلامتی خود خصوصا سلامتی پوستی داشته باشد، از مزایای این مدل لباسها بهره مند شود. اهمیت استفاده از الیاف طبیعی سبب شده است تا افراد مختلف در دیگر جاهای دنیا نیز اقدام به طراحی مدلی از البسه دوست طبیعت یا اکو فرندلی نمایند. این پوشاک نیز با استفاده از مواد طبیعی و همچنین بهره مندی از مواد اولیه با منشاهای طبیعی تولید می شوند و با استفاده از تبلیغات های جذاب و محیط زیست محور به مردم ارایه می گردد. این نوع پوشاک با نان لباس های ارگانیک نیز مشهور هستند و مورد استفاده افراد قرار می گیرد. لازم است به این موضوع توجه شود که با گذشت زمان و دیدن بازخوردهای متفاوت و اغلب منفی که حاصل استفاده از مواد مصنو.عی در پوشاک است، این رویکرد را در بین مردم دنیا نیز به همراه داشته است تا با بازگشت به زمان های قدیم از الیاف سنتی و گیاهی خود برای پوشش استفاده نمایند و آمار ها نشان می دهد که تمایل مردم برای خرید لباس های پنبه ای و نخی بسیار افزایش یافته است.

 

No Comments

Post A Comment