الیاف طبیعی و محیط زیست

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

الیاف طبیعی و محیط زیست

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

طبق آمار ارائه شده از سوی فعالان و پژوهشگران محیط زیستی، پوشاک، رتبه دوم در تولید زباله های انسانی را به خود اختصاص داده است و به عنوان یکی از مهم ترین تهدیدات برای آینده کره زمین، مورد بررسی و تحلیلی قرار گرفته است.از سوی دیگر بسیاری از کشورها در قالب های مختلف تلاش کرده اند تا نقش ویژه ای را درکاهش تولید این نوع زباله داشته باشند و با استفاده از راهکارهای مختلفی موفق به انجام این کار شده اند. استفاده از الیاف طبیعی و تشویق تولید کنندگان و مردم برای استفاده از این مواد اولیه در تهیه پوشاک یکی از این راهکارها بوده است. در ایران نیز چند سالی است که استفاده از پوشاک الیاف طبیعی رواج پیدا کرده است و افراد مختلف با خرید لباس های طبیعی به نوعی در محافظت از محیط زیست نقش ارزنده ای ایفا می نمایند. لازم است که استفاده از لباس های طبیعی و ارگانیک به حفط محیط پیرامون خود کمک شود و هر کس به هر اندازه که می تواند در این مسیر به ایفای نقش بپردازد.

تاثیر پوشاک الیاف طبیعی بر محیط زیست

یکی از مهم ترین ویژگی های این الیاف، دوست بودن این مواد با طبیعت است که سبب شده است تا تولیدکنندگان در چند ساله اخیر رویکرد جدی تری نسبت به این مواد اولیه داشته باشند و در تولیدات و طراحی های خود از این محصول استفاده نمایند. تقریبا نمی توان گفت تولید پوشاک برای طبیعت ضرری ندارد اما می توان با انتخاب های درست این تهدیدات را به فرصتی برای مراقبت از محیط زیست تبدیل نمود.

با ورود الیاف مصنوعی به بازار پوشاک، نگرانی های جدی درباره سلامتی و همچنین آلودگی های محیط زیستی، ایجاد شد و همین روند روبه رشد سبب شد تا بسیاری از کشور ها به این موضوع فکر کنند که از سرعت تولید زباله های صنعت پوشاک جلوگیری کنند.

تاثیر پوشاک الیاف طبیعی بر محیط زیست

تولید الیاف طبیعی کاملا با منشاو منابع طبیعی انجام می شود و در روند آن هیچ مواد مصنوعی به کار گرفته نمی شود. (مگر مواردی که پارچه مخلوطی از دو جنس باشد). از سوی دیگر کیفیت بالای این الیاف سبب شده است که لباس های تولیدی از آن عمر طولانی تری داشته باشند به این معنا که اگر فرد با رعایت نکات مراقبتی و استفاده درست از مواد شوینده مناسب و اتوکشی از لباس ها مراقبت نماید، همواره لباس های طبیعی کیفیت و جلوه خود را دارند و نیازی به خرید مجدد و دور انداختن آن ها نیست و این کار سبب می شود جمعیت زیادی با از خرید زود به هنگام البسه منصرف شوند. سالم بودن این الیاف سبب شده است تا برای البسه نوزادان تنها از این نوع الیاف و پوشاک نخی و پنبه ای استفاده شود که این موضوع نیز حاکی از اهمیت بالای مفید بودن این پوشاک است.

 

 

تاثیر استفاده از البسه طبیعی برای محیط زیست

البسه ای که از الیاف تولید می شوند به دلیل داشتن منشا طبیعی، پس از دور انداخته شدن و در روند مشخصی دوباره به طبیعت باز می گردند و اصطلاحا زیست تخریب پذیری مناسبی دارند. اما این موضوع درباره الیاف مصنوعی صدق نمی کند. همچنین طبیعی بودن این نوع پوشاک سبب شده است تا هر فردی بتواند از این مدل جنس استفاده نماید و بدون این که نگرانی از به خطر افتادن سلامتی خود خصوصا سلامتی پوستی داشته باشد، از مزایای این مدل لباسها بهره مند شود.

اهمیت استفاده از الیاف طبیعی سبب شده است تا افراد مختلف در دیگر جاهای دنیا نیز اقدام به طراحی مدلی از البسه دوست طبیعت یا اکو فرندلی نمایند. این پوشاک نیز با استفاده از مواد طبیعی و همچنین بهره مندی از مواد اولیه با منشاهای طبیعی تولید می شوند و با استفاده از تبلیغات های جذاب و محیط زیست محور به مردم ارایه می گردد. این نوع پوشاک به لباس های ارگانیک نیز مشهور هستند و مورد استفاده افراد قرار می گیرد. لازم است به این موضوع توجه شود که با گذشت زمان و دیدن بازخوردهای متفاوت و اغلب منفی که حاصل استفاده از مواد مصنوعی در پوشاک است، این رویکرد را در بین مردم دنیا نیز به همراه داشته است تا با بازگشت به زمان های قدیم از الیاف سنتی و گیاهی خود برای پوشش استفاده نمایند و آمارها نشان می دهد که تمایل مردم برای خرید لباس های پنبه ای و نخی بسیار افزایش یافته است.

تاثیر استفاده از پوشاک الیاف طبیعی برای محیط زیست

نتیجه گیری:

همان طور که در این مقاله گفته شد، بسیاری از کشورها در تلاش اند تا نقش ویژه ای را درکاهش تولید زباله های پوشاک داشته باشند و به همین دلیل به استفاده از لباس هایی روی آورند که منشا گیاهی و حیوانی داشته باشد تا بدین وسیله کره زمین را از این نوع زباله ها نجات داده و زمین پاک داشته باشند. این نوع لباس ها نه تنها برای کره زمین خطری ندارند و در واقع به دلیل طبیعی بودن، مجدد به طبیعت باز می گردند، بلکه برای سلامتی پوست انسان نیز فوق العاده است و کاملا سازگار با پوست می باشند.

برند تولیدی الیاف پری نیز یکی از فعالان حوزه پوشاک است که انواع سارافون، انواع شلوار و مانتو الیاف طبیعی، شال و روسری و … را با توجه به مدل و استایل روز، تولید و روانه بازار می نماید. هدف این شرکت تولیدی، داشتن سهمی هر چند کوچک برای داشتن زمین پاک به وسیله نجات کره زمین از بمباران زباله های پوشاکی است که به دلیل ارزان قیمت بودنشان روانه بازار شده اند. این مجموعه در تلاش است تا با آگاهی دادن به افراد، استفاده از این نوع پوشاک الیاف طبیعی را ترویج دهد.

این مجموعه تولیدی در راستای اهداف خود و با شعار “نه به کیسه پلاستیکی” مبادرت به تولید انواع کیف الیاف طبیعی زیبای گلدوزی شده، طرح دار و … و همچنین انواع ساک دستی نخی، طرح دار، ساک سبزیجات و میوه و … نموده است.

از دیگر فعالیت های مجموعه الیاف پری، تولید انواع لباس پت الیاف طبیعی می باشد. این پوشاک به دلیل طبیعی بودن، هیچ گونه مواد مضرر و شیمیایی و حساسیت زا ندارد و به همین دلیل بهترین گزینه برای حیوان خانگی شما می باشد. انواع لباس خانگی، مجلسی، سرهمی، خنک و تابستانی پت را می توانید از این مجموعه تهیه نمایید. در ضمن خرید به صورت تک و عمده امکان پذیر می باشد.

No Comments

Post A Comment