راهنمای خرید لباس پت خانگی

راهنمای خرید لباس پت خانگی

راهنمای خرید لباس پت خانگی

پوشاندن لباس به حیوانات خانگی برخلاف باور عمومی، امری بسیاری قدیمی در تاریخ بشریت است. از زمانی که نگهداری از حیوانات مختلف در خانه های انسانی آغاز شد، بهره گیری از زیورآلات و تزئین آنها نیز شکل گرفت. حیواناتی که متعلق به حکام و ثروتمندان بودند، اغلب تزئینات پر زرق و برق تر و گران قیمت تری داشتند در حالی که افراد عادی به ساده ترین نوع تزئینات اکتفا می کردند: قلاده ای که به اندازه کافی محکم بسته می شد که حیوان آن را گم نکند، اما نه آنقدر محکم که برای تنفس آن مشکلی ایجاد کند.

همان طور که در آن زمان این البسه و تزئینات آسیبی به حیوان نمی رساندند، امروزه هم پوشاک نوین پت ها برای آنها ضرری ندارند. تا زمانی که لباس مورد نظر برای حرکت، تنفس و دمای بدن حیوان مشکل آفرین نباشد، عملا هیچ مسئله ای به وجود نخواهد آمد. با این حال، بسته به نژاد حیوان با ویژگی های فیزیکی و اخلاقی متفاوتی روبرو هستیم. برای مثال سگ هایی که موهای بلند دارند از لباس های ضخیم استقبال نمی کنند در حالی که گربه های بی مو برای در امان ماندن از آفتاب سوزان تابستان می توانند به خوبی از یک لباس سبک و خنک بهره برداری نمایند. خلق و خوی فردی هر حیون نیز متفاوت است و ممکن است یک حیوان خاص علاقه ای به بافت پارچه نداشته باشد.

اما این مطلب ورای انتخاب لباس، به لباس پت خانگی می پردازد. انتخاب پوشاک بیرون برای بسیاری از نژادها کار راحتی است: اگر هوا سرد است، لباس سرهمی ضخیم و اگر هوا گرم است یک لباس سبک که بتواند هوا را به خوبی منتقل کند گزینه های ایده آل هستند. اما در خانه ها اوضاع متفاوت است. در داخل خانه اغلب تهویه مطبوع برقرار است، حیوان دغدغه ای برای خسته شدن یا کثیف شدن ندارد و می توانید بدون وحشت از خطرات خارجی هر زمان که خواستید نیازهای آن را رفع کنید. شاید اینطور به نظر برسد که با این شرایط نیازی به سختگیری نیست و می توان هر نوع لباسی را در خانه به تن پت نمود. اما این مطلب به شما اثبات می کند که همچنان باید اصولی را رعایت کنید تا به حیوانتان آسیبی وارد نشود. با ما همراه باشید.

تفاوت اصلی لباس پت خانگی و لباس بیرون

 

تفاوت اصلی لباس پت خانگی و لباس بیرون

به طور کلی وقتی در خصوص البسه پت صحبت می کنیم، باید به چند نکته توجه کنیم. اول از همه، پارچه هایی وجود دارند که می توانند حساسیت زا باشند و حیوان را به شدت آزار دهند. این حالت را از روی بی قراری و به هم ریختن حیوان می توانید متوجه شوید. به جز حساسیت زایی باید به اقلیم و هماهنگی آن با پارچه اهمیت فراوانی بدهید. در بسیاری از نقاط ایران که آب و هوای گرمی دارند، لباس هایی که بافت پلاستیکی دارند مثل یک پتو عمل کرده و حیوان را از شدت گرما به سر حد جنون می رسانند. به خصوص اگر مدت زمان قابل توجهی را در هوای باز سر کرده باشید، تنها چیزی که از پوشاندن یک لباس کم کیفیت با بافت مصنوعی بدست می آورید یک پت عصبانی و ناراحت است که ممکن است حتی دچار گرمازدگی هم شده باشد.

در داخل خانه با بخش عمده این چالش ها روبرو نمی شوید. خبری از گرما یا سرمای شدید نیست و بافت پارچه هم عکس العمل شدیدی به محیط نشان نمی دهد. با این حال چالش های دیگری مطرح می شود که در بیرون از خانه کمتر با آنها روبرو می شوید. مهمترین این چالش ها عدم وجود جریان طبیعی هوا در اکثر اوقات و همچنین موانع سر راه حیوان به شکل اثاث خانه است. هیچکس دوست ندارد سگ یا گربه محبوبش خانه را به هم بریزد. اما وقتی یک لباس بلند و دست و پاگیر برای پت خود انتخاب کرده باشید، طبیعتاً سقوط گلدان ها و لیوان ها امری طبیعی خواهد بود. این موضوع به خصوص برای پت هایی که به بالا رفتن از اشیا و اجسام مانند میزها عادت دارند حتی بیشتر به چشم می آید. عدم وزش باد طبیعی هم باعث می شود که لباس ها گرمای بیشتری را در خود نگه دارند. اگر مکانی خانه نباشد که مستقیماً تحت وزش هوای تولیدی تهویه مطبوع باشد، این موضوع می تواند حیوان شما را آزار بدهد.

لباس پت خانگی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

در نهایت به این سوال پاسخ خواهیم داد که لباس های پت در داخل خانه باید چه ویژگی هایی داشته باشد. با تمام تفاسیری که مطرح شد، می دانید که نگهداری از حیوان خانگی در داخل خانه چالش های خاص خود را دارد و به همین دلیل باید پوشاکی که برای این فضا انتخاب می شود هم مخصوص باشد. مهمترین ویژگی هایی که در محیط داخلی مطرح می شود عبارتند از:

  1.  اگر هوا آنقدر گرم است که تهویه مطبوع باید تمام وقت کار کند، از پوشاندن هر گونه لباس چه الیاف طبیعی و چه غیر الیاف طبیعی، به حیوانتان در داخل خانه خودداری کنید.
  2. در فصول سرد برای نژادهایی که کوچک یا کم مو هستند، استفاده از لباس های سرهمی و حتی پیژامه های مخصوص پت پیشنهاد می شود. این البسه بافتی نرم دارند و به خصوص سگ ها و گربه ها عاشق آنها می شوند.
  3. اگر حیوان شما از نظر عمر نژاد خود هنوز بالغ به حساب نیامده یا به تازگی بیمار بوده است، پوشاندن لباس های نرم و سبک به بدنش می تواند باعث آرامش و آسودگی خیالش شود. این امر به خصوص برای خواب حیوانات کم سن و سال تر پیشنهاد می شود و می تواند به آنها (و شما) تجربه خواب عمیق و لذت بخشی را ارائه نماید.
  4.  در داخل خانه از پوشاندن لباس های بلند و سنگین مانند انواع کت به حیوانتان خودداری کنید. علاوه بر آزار دیدن حیوان به خاطر دمای بدنش، این کار شرایط را برای گیر کردن لباس به اثاث خانه و مشکلات متعدد در هنگام تحرک حیوان فراهم می آورد، به خصوص اگر حیوان بازیگوش و فعالی داشته باشید.
  5. از پوشاندن لباس به حیوانتان در تمام طول روز اجتناب کنید. گرچه بعضی از آنها به صورت فردی مشکلی با این امر ندارند، اما به طور میانگین ترجیح حیوانات خانگی بر این است که بخش غالب روز را بدون پوشاک اضافی سر کنند.
  6. به خصوص در هوای نسبتاً گرم اجازه ندهید حیوانتان با لباس به خواب برود. این موضوع باعث فشار آمدن به تنفس و بالا رفتن حرارت بدن آن می شود.
No Comments

Post A Comment