چگونه مد بر سلامت روانی ما تأثیر می گذارد؟

تاثیر مد بر روان

چگونه مد بر سلامت روانی ما تأثیر می گذارد؟

الیاف پری از شما می پرسد: آیا در لباس خود راحت هستید؟ این سولی است شاید برای بسیاری از ما مطرح باشد و بعضی از ما سریع پاسخ مثبت می دهیم و برخی دیگر با یک پاسخ منفی، خیال خودشان را راحت می کنند. اما شاید جلب باشد که بدانید ممکن است هر دو طرف ندانند که اساسا لباسی که می پوشیم می تواند بر روی روان ما تأثیر مثبت و منفی بگذارد و به عنوان یکی از مهم ترین عوامل در برقراری ارتباط با افراد مختلف و جامعه خود را نشان دهد. در این محتوا به پاسخ این سوال می پردازد که چگونه مد بر سلامت روانی ما تأثیر می گذارد؟. جالب است بدانید که در بسیاری از مشاغل با استفاده از این موضوع رنگ های سازمانی آن ها انتخاب می شود و همین موضوع سبب شده است تا دقیقا همان حسی که انتظار داریم را از آن حرفه به دلیل انتخاب نوع پوشش و رنگ داشته باشیم. سفیدی لباس پرستاران، رنگ و برش های خاص لباس آتشنشانی، لباس خلابانان و هر نوع پوششی که تا به حال در زندگی خود دیده اید، همه تاثیر گرفته از این موضوع هستند.

تاثیر پوشش بر جامعه

لباس پوشیدن در صبح: این کاری است که ما روزانه انجام می دهیم ، برخی آگاهانه تر از دیگران دقایق د بعضا ساعت های زیادی را برای این کار اختصاص می دهند. صبح برای کار لباس می پوشیم ، لباس های معمولی را برای ناهار با یک دوست انتخاب می کنیم یا شاید عصرها برای شام لباس می پوشیم. و با هر لباسی ما -عمداً یا ناخواسته- به صورت غیرکلامی با جهان خارج ارتباط برقرار می کنیم. شکی نیست که آنچه می پوشیم همان کسی هستیم که هستیم، زیرا مد راهی است برای بیان خود فردی ، هویت و حتی احساسی که داریم. لباسی که روزانه می پوشیم نشان دهنده این است که ما می خواهیم دیگران از ما چه تصوری داشته باشند و چگونه خودمان را می بینیم. لباس حتی بر توانایی های شناختی ما تأثیر می گذارد.در سال 2012 ، محققان دانشگاه نورث وسترن در ایالات متحده دریافتند که پوشیدن لباس های خاص بر روانشناسی و عملکرد کاربر تأثیر می گذارد. محققان به این نتیجه رسیدند که لباس معنای نمادین دارد. وقتی از یک لباس با معنای خاص استفاده می کنیم ، این لباس ها می توانند بر وضعیت روانی ما تأثیر بگذارند. به آن “شناخت محصور” می گویند. به عنوان مثال، یک روپوش آزمایشگاهی با هوش و تفکر علمی مرتبط است. به گفته محققان، وقتی فردی کت آزمایشگاهی می پوشد، به نظر می رسد که این ویژگی ها با نماد کت تأثیرات مثبتی بر عملکرد آنها در انجام وظایف خاص دارد. نتایج مطالعه نشان می دهد که آنچه می پوشیم و معنای نمادینی که با وسایل خاص مد ارتباط می دهیم، تأثیرات قابل اندازه گیری بر وضعیت روانی ما دارد.

 

تاثیر مد بر روان

 

 اهمیت مد در روانشناسی

کامای آبراهام ، که دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی کاربردی در مد از کالج مد لندن است ، می گوید: “این آزمایش واقعاً نشان می دهد که چگونه لباس می تواند توجه ما را تحت تأثیر قرار دهد ، احساس ما در مورد خودمان و توانایی های ما چگونه است.” این اثرات می توانند مثبت ، اما منفی نیز باشند. ابراهام در ادامه می گوید: “اگر مورد مورد نظر با ساختار منفی مرتبط باشد ، می تواند به معنای یک وضعیت منفی باشد.” بنابراین “محصور محصور” یک خیابان دو طرفه است ، درست مانند انتخاب لباس روزانه ما می تواند احساس خوب یا بدی را در ما ایجاد کند. در روزهایی که ما بهترین احساس را نداریم ، لباس هایی که می پوشیم می توانند حال ما را بهتر کرده و به عنوان زره بالقوه ما عمل کنند. در آن روزها، من شخصاً ترکیب لباس مناسب را برایم دشوار می کند. گاهی اوقات سعی می کنم از سبک دیگران تقلید کنم. با این حال به سرعت متوجه می شوم که همان لباس ها روی من تأثیر مشابهی ندارند و هر لباسی برای خود آن فرد است و کپی برداری از افراد دیگر نمی تواند برای ما مفید باشد . و بنابراین من ناراحت می شوم ؛ من لباسهایی را که می پوشم به طور مرتب می کشم و می کشم ، به طور کامل از آنچه می پوشم آگاه هستم. نتیجه این است که دیگر هرگز آن لباس را نباید پوشید. در تصمیم گیری ، روزنامه نگار مد ابراهام رابطه ای بین ناهماهنگی شناختی و مد مشاهده می کند. اصطلاح “ناهماهنگی شناختی” یک پدیده روانشناختی را توصیف می کند که در آن عملی که با باورها یا ارزشهای شخصی ما مطابقت ندارد منجر به درگیری می شود که باعث ناراحتی روانی می شود. برای کاهش ناراحتی روانی ، یا عمل را تغییر می دهیم تا دوباره با باورهای ما مطابقت داشته باشد یا خودمان را متقاعد می کنیم که این عمل در واقع همان چیزی است که می خواهیم انجام دهیم.

ایجاد هم ترازی بین حس ها در لباس پوشیدن

در ادامه این بحث، در باره کپی کردن نوع لباس پوشیدن دیگران آبراهام می گوید: “شما متوجه می شوید که این سبک با اعتقادات ، ایده آل ها یا ارزش های شما مطابقت ندارد ، بنابراین از نظر روانی احساس ناراحتی می کنید و سعی می کنید با تغییر سبک خود این احساسات را از بین ببرید.” و انجام می دهم ، من دوباره به لباس هایی که باعث راحتی من می شود ، برمی گردم. متناوبا ، ما خودمان را متقاعد می کنیم که لباس نشان دادن بخش جدیدی از خود است و دقیقاً همان چیزی است که ما می خواهیم. من فکر می کنم شما باید همانطور که می خواهید احساس کنید ، زیرا باید بر احساس خود تمرکز کنید ، نه اینکه چگونه احساس می کنید.” لباس پوشیدن آنطور که می خواهید احساس کنید راهی برای تجسم وضعیت روحی است که بدنبال آن هستید و تصور دیگران از شما را به شکل مثبت شکل می دهد. اما مد به سادگی درک و بیان خود را شکل نمی دهد. مد همچنین بر نحوه برخورد ما با دیگران تأثیر می گذارد که به نوبه خود می تواند بر سلامت روانی ما تأثیر بگذارد. با پوشیدن جدیدترین مدها ، مردم ممکن است شما را بیشتر بپذیرند زیرا شما در این چارچوب آنچه در آن زمان در جامعه قابل قبول است را در حال حرکت هستید و مردم شما را می پذیرند. لباس نشان می دهد که چگونه می خواهیم با ما رفتار شود ، در کدام گروه اجتماعی هستیم یا می خواهیم در آن پذیرفته شویم. پذیرش اینکه چه کسی هستیم و چه می پوشیم به ما آرامش می دهد ، همانطور که پوشیدن لباس هایی که در آن راحت هستیم می تواند بر وضعیت روانی ما تأثیر مثبت بگذارد.

No Comments

Post A Comment