چگونه می توان تأثیر محیطی مد را کاهش داد؟

چگونه می توان تأثیر محیطی مد را کاهش داد؟

چگونه می توان تأثیر محیطی مد را کاهش داد؟

یکی از بزرگترین منابع آلودگی و ایجاد زباله برای محیط زیست، حوزه نساجی و پوشاک است که رتبه دوم از نظر جم تولید زباله را در جهان به خود احتصاص داده است. استفاده از البسه مختلف و تشویق به مصرف گرایی سبب شده است تا از سوی تولید کننده ها استراتژی فست فشن و از سوی مصرف کننده خرید بی وقفه و بدون هدف به ووجود بیاید و افراد هر ساله حجم زیادی از لباس هایی که شاید فقط یک باز پوشیده اند را راهی زباله دانی نمایند. تاثیر محیطی و یا تاثیر مد بر محیط زیست، این سیاره را به خطر انداخته است و برای نجات و خروج از این وضعیت راهی جز دست به دست هم دادن و فراگیری این تفکر وجود ندارد هر چند که صنایع تولیدی پوشاک اصلا از این اتحاد خوشحال نخواهند شد و در ایجاد مشکل و از بین بردن این تفکر تلاش بدون وقفه خواهند کرد. البته شرکت هایی هم هستند که روش های نوینی را در تولید و دوخت لباس پیش گرفته اند که آسیب های محیطی را به حداقل برسانند. اما با این حال در این محتوا تلاش شده تا به ارایه راهکارهای ساده برای احترام به محیط زیست پرداخته شود.

خرید لباس دوستدار طبیعت

 

 •  کمتر خرید کنید

حتی سبزترین لباس ها از منابع سوخت های فسیلی برای تولید و حمل و نقل به خانه و محل تحویل استفاده  و تأثیرات زیست محیطی ایجاد می کند. ریشه مشکل در مصرف‌گرایی بیش از حد مردم جها نهفته است و این تغییر سبک زندگی را می توان این گونه توضیح داد که ما 10 عدد می‌خریم در حالی که مادربزرگ‌های ما 2 عدد می‌خریدند. ما تمایل داریم فکر کنیم که خرید لباس جدید ما را خوشحال می کند. شاید بهتر باشد در برخی از مبانی سبک زندگی خود تجدید نظر شود.

 • لباس هایی از برندهای سبز بخرید

برندهای مد روز به روز بیشتر اثرات زیست محیطی و اجتماعی تولید خود را در نظر می گیرند. مارک های پایدار یا سبز مورد گزینه های مناسبی برای حل این مشکل هستند. این برند ها حتی سعی داشته اند تا به دروغ نیز نگویند که پیشنهاد هنوز محدود است و راحت تر و ارزان تر است خرید کنید و با این حرف های اغواکننده سبب بشوند تا مردم حجم زیادی از لباس ها را خریداری نمایند و بعد از چند ماعه با خود فکر کنند که آیای واقعا این همه لباس نیاز است؟ برای پر کردن کمد لباس خود به نزدیک ترین مرکز خرید بروید اما هوشمندانه خرید نمایید. هر چه بیشتر تقاضای لباس‌های پایدار داشته باشید، بیشتر در دسترس خواهند بود و مغازه داران تشویق می شوند تا لباس های سبز را برای ارایه به مشتریان در جلوی دید قرار دهند، درست مانند غذاهای ارگانیک که ۱۵ سال پیش به سختی پیدا می‌شد و امروزه در اکثر سوپرمارکت ها موجود است.از نظر قیمت، بله، شما برای لباس های پایدار بیشتر از یک فروشگاه مد سریع هزینه خواهید کرد، اما اکنون می دانیم که پشت این قیمت های بسیار پایین چه چیزی نهفته است…با این وجود، برندهای پایدار لزوماً هزینه بیشتری نسبت به لباس‌های با نام تجاری ندارند، زیرا ما گاهی اوقات هزینه بالایی برای تصویر می‌پردازیم، اما به ندرت برای کیفیت یا پایداری آن هزینه می‌کنیم.

چگونه می توان تأثیر محیطی مد را کاهش داد؟

تشخیص کیفیت لباس

 

سعی شود که از لباس های با کیفیت استفاده شود. از آنجایی که لباس ها بسیار ارزان شده اند، دیگر به کیفیت اهمیت نمی دهیم. ما فقط زمانی لباس های جدید می خریم که لباس هایی که داریم شکل یا جذابیت خود را از دست بدهند. علاوه بر این، همه ما تجربه خرید لباس یا جفت کفش گران قیمت را داشته‌ و با ناامیدی مواجه شده‌ایم که دو ماه بعد، آنها قبلاً قدیمی به نظر می‌رسند یا سوراخ‌هایی روی آن‌ها وجود دارد. اگر از خرید بی کیفیت دست برداشته و برندها را به سمت بهبود کیفیت پوشاکشان سوق دهند. همچنین به ما این امکان را می دهد که لباس ها را طولانی تر نگه داشته که برای کیف پول ما و برای محیط زیست مفید است.

 • قبل از انداختن لباس هایتان دو بار فکر کنید. لباس های خود را در سطل های معمولی نیندازید زیرا اکثر آنها از الیاف مصنوعی و غیرقابل تجزیه زیستی تشکیل شده اند و فقط در محل دفن زباله انباشته می شوند. گزینه های دیگری نیز وجود دارد: سعی شود آنها را تعمیر شود. گاهی اوقات با کمی تخیل می توان یک لباس پاره شده را تعمیر یا حتی طراحی مجدد نمود. لباس های خود را به دوستان، خانواده، همسایگان یا خیریه اهدا نمایید.
 • آنها را در برنامه های فروش لوازم دست دوم بفروشید.
 • برخی از لباس فروشی ها لباس های دست دوم را از برند خود و یا حتی از برندهای دیگر پس می گیرند.
 • آنها را در سطل بازیافت پارچه قرار دهید. منسوجات را می توان برای تولید لباس های جدید بازیافت کرد.
 • لباس دست دوم بخرید، عوض کنید و اجاره دهید.

بیشتر بدانید:

30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت اول


چند نکته کاربردی استفاده از لباس

 

 1. مغازه دست دوم: مفهوم جدیدی نیست! در همه جای دنیا می توانید مغازه های دست دوم پیدا نموده و  بسیاری از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نیز انواع گزینه‌های دست دوم از ارزان‌ترین تا لباس‌های برند را ارائه می‌دهند.
 2. تعویض لباس: این نوع ابتکارات در سراسر جهان ظاهر می شوند. شرکت‌کنندگان لباس‌هایی را که دیگر پوشیده نیستند، می‌آورند و آن‌ها را با لباس‌هایی استفاده شده، عوض می‌کنند. این یک راه اقتصادی و سازگار با محیط زیست برای پر کردن کمد لباس و ایجاد تنوع در نوع پوشش هاست.
 3. اجاره لباس: اجاره لباس نیز یک صنعت رو به رشد است. این یک گزینه عالی است، به خصوص برای لباس هایی که برای مدت طولانی یا اغلب نمی پوشید (لباس های بچه یا بارداری، لباس های مهمانی …). برخی از شرکت ها نیز هزینه ماهانه ارائه می دهند که به مشتریان اجازه می دهد دائما کمد لباس خود را تجدید کنند.
 4. شستشوی لباس: شستن لباس‌ها اثرات زیست محیطی قابل توجهی دارد. به طور متوسط ​​هر خانوار تقریباً 400 بار لباسشویی در سال انجام می دهد که حدود 60000 لیتر آب مصرف می کند. همچنین انرژی زیادی برای گرم کردن آب شستشو و اجرای چرخه خشک کردن مصرف می شود. بنابراین در اینجا چند نکته برای کاهش این تأثیر وجود دارد.

 

No Comments

Post A Comment