چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت اول

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت اول

جهان از تأثیر منفی مد آگاه‌تر می‌شود و کارآفرینان اجتماعی در حال انجام اقدامات بزرگی برای تبدیل مد سریع به یک صنعت دایره‌ای و پایدار هستند.زیرا حج زیادی از زباله هایی که حاصل تولید لباس است، بر روی هم تلنبار شده است و تبدیل به یک خطر بزرگ شده است.ما در مورد هزینه‌های انسانی تولید پوشاک و فاجعه رانا پلازا صحبت کرده‌ایم، اینکه چگونه افراد می‌توانند از مد سریع اجتناب کنند و لباس‌های قدیمی را دور بریزند.امروز ما در فرآیند تولید یک گام به عقب برمی‌داریم و همه چیز در مورد منسوجات صحبت می‌کنیم. اگر همگی دست به دست هم دهند، می توان تا میزان زیادی روند تولید و مصرف پوشاک را مدیریت نمود. در این محتوا که در دو قسمت منتظر می شود، به این سوال پاسخ می دهیم که اساسا چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ مطالعه این محتوا می تواند تا مقداری بر نگاه ما به طبیعت و احترام به آن خصوصا در زمینه لباس تاثیرگذار باشد.

ضایعات نساجی چیست؟

 

منسوجات موادی هستند که از الیاف در هم تنیده شده اند و پارچه لباس ها را تشکیل می دهند. منسوجات همه جا هستند. آنها در دکور خانه، اثاثه یا لوازم داخلی ماشین، لوازم پزشکی، اسباب بازی ها و حتی اسلحه ظاهر می شوند. اما اکثر منسوجات در صنعت مد مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر آنها در نهایت به زباله تبدیل می شوند. در سال 2018، EPA تخمین زد که ایالات متحده به تنهایی 17 میلیون تن منسوجات تولید کرده و 14 میلیون تن را دور ریخته است.

در اینجا چند واقعیت ضروری ضایعات نساجی وجود دارد:

  • صنعت نساجی سالانه 98 میلیون تن از منابع تجدید ناپذیر استفاده می کند.
  • مردم محصولات نساجی تمام شده را سریعتر از همیشه دور می اندازند.
  • کمتر از 15 درصد منسوجات به طور موثر بازیافت می شوند

 

منسوجات چیست، شاید سوال دیگری باشد که به طور خلاصه به آن پاسخ داده می شود. برای درک ضایعات نساجی، ابتدا باید بدانیم از چه چیزی ساخته شده است. الیاف نساجی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. الیاف طبیعی مستقیماً از منابع حیوانی، گیاهی یا معدنی می آیند. سلول های آنها از قبل به شکل رشته ای مرتب شده اند که طبیعت آنها را به ما می دهد. الیاف رایج گیاهی شامل پنبه، کنف و کتان است. پشم، ابریشم و ترمه از الیاف حیوانی محبوب هستند. الیاف مصنوعی از طریق فرآیندهای شیمیایی ساخته دست بشر هستند. الیاف مشتق شده از گیاه یا نیمه مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی از طریق یک فرآیند شیمیایی ساخته می شود که مواد خام را تجزیه می کند و آن را به عنوان یک نخ بادوام بازسازی می کند. اکثر مواد مصنوعی محبوب مانند پلی استر، نایلون و اسپندکس معمولاً از نفت ساخته می شوند. الیاف مصنوعی ویژگی های زیادی دارند – کشش، نرمی، دوام – و اغلب با الیاف طبیعی برای ساخت منسوجات تجاری ترکیب می شوند. به حدی که 60 درصد پوشاک در سراسر جهان را تشکیل می دهند. وقتی در مورد زباله های نساجی صحبت می شود، این مواد اهمیت دارند. الیاف طبیعی در نهایت دوباره به اجزای طبیعی خود تجزیه می شوند. مواد مصنوعی در نهایت تجزیه می‌شوند، اما فقط به میکروپلاستیک‌های تشکیل‌دهنده خود تبدیل می‌شوند که منبع آب را آلوده می‌کنند و هرگز واقعاً ناپدید نمی‌شوند.

ضایعات نساجی چیست

انواع زباله های نساجی

 

ضایعات نساجی به صورت مواد اولیه و کالاهای نهایی تولید می شوند و می توان آلودگی های نساجی را در چند بعد مورد بررسی قرار داد و از ابعاد مختلف آن را بررسی نمود.

  • کالاهای تمام شده

تولید پوشاک در سرتاسر جهان به افزایش خود ادامه می‌دهد در حالی که استفاده از لباس (تعداد دفعات پوشیدن یک کالا) همچنان در حال کاهش است. این پدیده، مسیر را  برای ضایعات نساجی بیشتر و بیشتر در قالب کالاهای نهایی (اغلب لباس و کفش) است. لباس های قدیمی همیشه قابل فروش نیستند. بیشتر لباس‌های اهدایی به بازیافت‌کنندگان فروخته می‌شود، جایی که فقط نیمی از آنها واقعا بازیافت می‌شوند. بقیه به خارج از کشور صادر می شود. سالانه بیش از 9 میلیون تن لباس به محل های دفن زباله می رود و 2.2 میلیون تن سوزانده می شود. خود این صنعت مقدار قابل توجهی از کالاهای نهایی را نیز به زباله می اندازد. برندهایی از H&M گرفته تا نایک و باربری به دلیل از بین بردن میلیون‌ها دلار لباس‌های فروخته نشده‌شان، که به گفته‌ خود آن ها یک رویه رایج در صنعت است، خبرساز شده‌اند.

  • مواد خام

این ضایعات نساجی است که هرگز وارد زنجیره تامین مد نشد – تولید شد اما هرگز استفاده نشد. Deadstock اصطلاحی است که برای موجودی غیرقابل فروش استفاده می شود. کسب‌وکارها در سراسر صنایع زمانی که بیش از آنچه که می‌توانند بفروشند تولید یا سفارش دهند، به بن‌بست می‌رسند. این نتیجه مدیریت ناقص موجودی است، که به ویژه در مدی که زنجیره تامین طولانی است و روندها روزانه تغییر می کند، چالش برانگیز است.با توجه به اینکه ثبت سوابق قدیمی هنوز در صنعت مد رایج است، استفانی می گوید که شناسایی و درک ضایعات در زنجیره تامین برای کسب و کارها دشوار است. اغلب تولید بیش از حد ارزان‌تر از تولید کم است، که تولید انبوه را تشویق می‌کند و خطر ضایعات را افزایش می‌دهد. بدون استانداردهای گزارش دهی دقیق یا منسجم یا سیستم های ردیابی موجودی کارآمد، دشوار است که بدانید چه تعداد منسوجات قبل از تبدیل شدن به لباس هدر می روند. از آنجایی که بازیافت منسوجات اغلب کار فشرده، وابسته به مواد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، برندها مجبورند با منسوجات و کالاهای نهایی اغلب به روش‌های نامطلوب یا غیراخلاقی برخورد نمایند.

تاثیر منفی پوشاک بر محیط زیست

 

زباله های نساجی به دلیل اثرات زیست محیطی در حوزه های  تولید، هدر رفت پول، از دست رفتن کسب و کار و حجم نهایی اضافه شده به زباله سوزها و محل های دفن زباله یک مشکل هستند. آبِ رنگ نساجی، بین مواد شیمیایی، انرژی، مصرف آب و آلودگی، مد یکی از آلاینده ترین و پرمصرف ترین صنایع کره زمین است. بر اساس گزارش ابتکار مد دایره ای بنیاد الن ماکارتور با عنوان «اقتصاد منسوجات جدید»، تولید نساجی سالانه نزدیک به 800 میلیارد گالن آب مصرف می کند و رنگرزی و تصفیه منسوجات 20 درصد از آلودگی آب های صنعتی را تشکیل می دهد. این مشکل زمانی است که 1.1 میلیارد نفر در سراسر جهان به آب دسترسی ندارند، و اگر مصرف را در مقیاس جهانی به شدت تغییر ندهیم، بدتر خواهد شد. مواد خام، آب، مواد شیمیایی، انرژی و نیروی کار به سمت تولید منسوجاتی می روند که ممکن است هرگز مورد استفاده قرار نگیرند. استفانی خاطرنشان می کند که صنعت هر سال 120 میلیارد دلار منسوجات استفاده نشده را هدر می دهد. این خبر بدی برای سیاره زمین است، اما برای تجارت نیز بد است. همانطور که استفانی می گوید، این زباله ها هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر مالی کاملا ضررده هستند.


بیشتر بخوانید:

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت دوم

No Comments

Post A Comment