چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت دوم

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت دوم

تأثیر ضایعات نساجی به کل چرخه عمر تولید را در یک صنعت عظیم در بر می گیرد و برای مقابله با آن از هر زاویه ای نیاز به راه حل های مناسب و کاربردی است. خوشبختانه، افرادی (مانند استفانی) در آن سمت هستند. توجه نکردن به محیط زیست و ادامه دادن همین روند تاثیر فاجعه باری را بر محیط زیست خواهد داشت. فعالیت هایی انجام شده است تا در این فرآیند تغییر ایجاد شود اما از سوی دیگر، وجود تولید بدون وقفه با همان ساختار قدیمی، نیز ادامه دارد و تاثیر آن ها بسیار بسیار کم است. یکی از بهترین راه حل ورود به عرصه های علمی و انجام پژوهش های توسعه ای و علمی  در راستای حل مشکل بازیافت از یک سو و تولید الیاف بدون ضرر برای طبیعت از سوی دیگر است که سالهاست که پژوهشگران این عرصه را به خود مشغل نموده است. پیشنهاد می شود تا حتما بخش اول این محتوا مطالعه شود تا رویکرد بهتری به این موضوع پیدا نمایید.


بیشتر بخوانید:

چگونه ضایعات نساجی را کاهش دهیم؟ قسمت اول


کاهش ضایعات لباس

 

استفانی ملکه خام مستقر در نیویورک را به عنوان یک بازار نساجی و شریک فناوری تأسیس کرد. آنها از ردیابی و تجزیه و تحلیل، یادگیری ماشین و فناوری بلاک چین برای یافتن زباله در زنجیره تامین استفاده می‌کنند، به گونه ای که البسه را به بازار Queen of Raw وارد می کنند و به کسب‌وکارها فرصتی برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده مجدد، فروش مجدد یا بازیافت منسوجات را مسئولانه می‌دهند. این ابزار رادیکال و با فناوری جدید، صنعت مد را به چرخش نزدیک‌تر می‌کند – آینده ایده‌آل حلقه بسته که نیازی به مواد خام جدید ندارد و ضایعات صفر را آزاد می‌کند – اما این یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. اینرسی یکی از بزرگترین موانع اقتصاد مد مدور است و پذیرش فناوری جدید به کندی پیش می رود. مزایای کسب‌وکارها واقعاً بیشتر از هزینه‌ها است، اما این امر مستلزم خرید از بالاست. این در مورد مدیران اجرایی است که دستور کارهای شرکتی را تنظیم می کنند، CMOS در حال انجام بازاریابی و ارایه طرح در مورد کارهای خوبی است که شرکت ها انجام می دهند، کسانی که هر روز با این بدهی های مالی سر و کار دارند، و مدیران عاملی که این تدارکات زنجیره تامین اطلاعات را مدیریت می کنند.  کار ملکه راو اذعان می کند که در نجات و فروش مجدد پارچه های استفاده نشده، سه طرف سود می برند: مردم، سیاره زمین و سود!

کسب و کارها در پول خود صرفه جویی می کنند و جریان های درآمد جدیدی را باز می کنند. این بازار، منسوجات (و تمام منابعی که به آن‌ها وارد می‌شود) را از محل دفن زباله دور نگه می‌دارد، بازیافت منسوجات را آسان‌تر می‌کند و به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا از منسوجات موجود به جای ادامه تقاضا برای منسوجات جدید استفاده کنند. بازارهایی مانند Queen of Raw و پلتفرم‌های کالاهای نهایی مانند Poshmark و thredUP به علائم فست مد می‌پردازند. آنها همچنین ابزارهایی را برای یافتن ریشه مشکل ارائه می دهند. Queen of Raw داده‌هایی را جمع‌آوری می‌کند – میزان مصرف آب، سموم، انتشار کربن و دلارهایی که با هر اقدامی که انجام شده، ذخیره می‌شود. این داده‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کند تا در حال حاضر تصمیم‌های خوبی بگیرند و همچنین ناکارآمدی‌ها را شناسایی کرده و بهبودهای سیستمی را در آینده اطلاع‌رسانی می‌کند. استفانی می‌گوید: «اکنون که این داده‌های تاریک را کشف کرده‌ایم، می‌توانیم از ابزارهایی استفاده کنیم که فقط امروز در دسترس هستند، چیزهایی مانند پیشرفت در یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین که به اعتقاد من واقعاً انقلابی در نحوه اداره زنجیره‌های تأمین ایجاد می‌کند.» استفانی آینده مد را بر اساس تقاضا، محلی و پایدار می بیند. بیشتر تولید بیش از حد و ضایعات ناشی از قطع ارتباط بین عرضه و تقاضا است. در دنیای شفاف و دایره‌ای، تولید تنها زمانی اتفاق می‌افتد که خریدی انجام شود و بسیاری از حدس‌ها حذف شود و حاشیه خطا بسته شود و پیشرفت در صنعت مد در حال رخ دادن است.

کاهش ضایعات لباس

تولید سفارشی لباس و کاهش ضایعات

 

یکی دیگر از راه حل های کم کردن و از بین بردن ضایعات لباس، تولید سفارشی لباس است. بسیاری از ضایعات مد فردی ما ناشی از خریدهای ناگهانی است که برای بدن یا سلیقه ما مناسب نیستند. ما یک لباس را با بهترین نیت می خریم، سپس بعد از اینکه متوجه شدیم واقعا مناسب نیست، آن را کنار می گذاریم. تولید سفارشی تنها با ایجاد لباس هایی که نیاز را برآورده می کند و واقعاً مناسب است، به ضایعات پایان می دهد.
مدل‌های تجاری مستقیم به مصرف‌کننده، مانند Dhana’s D Sphere، شریک ملکه خام، از کاربران دعوت می‌کند تا لباس‌های خود را با شخصیت‌ها و انتخاب‌های خود به معنای واقعی کلمه در پارچه طراحی کنند. Frilly، یک برند پوشاک مستقر در لس آنجلس، به خریداران این امکان را می دهد که هر قطعه از کمد لباس پایدار جدید خود را سفارشی کنند. شرکت پوشاک مردانه Trumaker، سفارشی‌سازی را به‌صورت آفلاین انجام می‌دهد و تجربه سفارشی سنتی را با فناوری پیشرفته ترکیب می‌کند تا فقط بهترین پیراهن‌های دکمه‌دار را ایجاد کند. Dessarte Paris در حال ارائه مد لباس آنلاین با سبک، طراحی و خیاطی است نیازها و خواسته های منحصر به فرد، فرد را برآورده می کند. Fame & Partners یکی دیگر از خرده‌فروشان زنانه است که برای مناسبت‌هایی که شایسته استفاده از بهترین لباس هاست، از این موضوع استفاده می کند و برای عروس و داماد ها لباس اختصاصی ازدواج می دوزد.

نوآوری در بازیافت لباس

 

پیشرفت های جدید در منسوجات طبیعی که نیازی به پردازش شیمیایی ندارند و می توانند زیست تخریب شوند، اثرات زیست محیطی تولید و ضایعات را کاهش می دهد. فیبرهای میوه به ویژه منابع امیدوار کننده برای ورود به این حوزه هستند. مبتکران از ضایعات پرتقال، انگور، سیب و سایر میوه‌ها استفاده می‌کنند تا زنجیره‌های عرضه سمی را مختل کنند و منسوجات با کیفیت و قابل عرضه ای را ایجاد کنند. Bananatex یک الیاف فنی است که به طور کامل از گیاهان موز پرورش یافته ارگانیک توسط کیسه ساز Qwstion ساخته شده است. دکتر Carmen Hijosa، بنیانگذار Certified B-Corp Ananas Anam، Piñatex را به عنوان راه حلی برای آسیب های زیست محیطی تولید چرم و فقدان جایگزین های پایدار توسعه داد. Piñatex که تماماً از ضایعات الیاف برگ آناناس ساخته شده است، در حال جایگزینی چرم در کالاهای خوب از کفش گرفته تا جواهرات و حتی اثاثه یا لوازم داخلی است.

بازیافت لباس، یکی دیگر از راه حل های مناسب برای این کار است. استارت‌آپ بازیافت مواد شیمیایی Circ در حال توسعه یک فرآیند بازیافت پارچه جدید است تا پارچه‌های ترکیبی را به اجزای تشکیل‌دهنده خود تجزیه کند و یکپارچگی و کیفیت الیاف طبیعی و مصنوعی را حفظ کند. این فناوری می تواند صنعت بازیافت نساجی را متحول کند و بازیافت ضایعات نساجی پس از مصرف مانند لباس های قدیمی و منسوجات خانگی را امکان پذیر کند. استارت‌آپ‌های کوچک با پایداری، پیشتازان انقلاب مد هستند. Queen of Raw این انرژی را به فضای شرکت می آورد و مسیری را برای صنعت مد ترسیم می کند تا تجارت بهتری انجام دهد و در طول مسیر به مردم و کره زمین خدمت کند.

No Comments

Post A Comment