شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت دوم

شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت دوم

شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت دوم

اهمیت صحیح شستشوی درست لباس های نخی از آن جاست که می تواند تا میزان زیادی بر ماندگاری و زیبایی آن تاثیر مثبت بگذارد و فرد با رعایت این موارد امکان نگه داری حتی ساله لباس را نیز ممکن می نماید. رشد فناوری و توسعه ماشین های رختشویی سبب شده است تا برنامه های اختصاصی شستشو در نمونه های خانگی و صنعتی نیز تعریف شده باشد که در آن ها، کمترین آسیبی به لباس وارد نشود و در عین حال به شکل کامل لباس از هرگونه آلودگی پاک شود و لکه بری را انجام دهد. اما با این حال هنوز بسیاری از افراد دارای ماشین های قدیمی و یا معمولی هستند و نسبت به افرادی که از این سیستم ها دارند، جمعیت بسیار بیشتری هستند. از همین رو می توان با ماشین لباسشویی های مختلف، لباس های ساخته شده از الیاف گیاهی مانند پنبه را شست و از مزیت های آن بهره مند شد. پیشنهاد می شود تا قبل از ادامه این محتوا، بخش اول مقاله را مطالعه نموده تا با تسلط بهتری از جزییات این متن مطلع شوید.

روش شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی

 

  • برنامه و دمای آب از گزینه های مهم هستند که باید برای شستن لباس های نخی با دقت و با توجه به شناسنامه پارچه لباس تنظیم شوند. انتخاب مواد شوینده با کارایی بالا (HE)، بهترین گزینه برای از بین بردن چرک، بوی بدن و اکثر لکه‌ها از پارچه است. اما اگر نیازی به شستشوی عمیق نیست و لباس‌هایتان فقط کمی چرک است، مانعی ندارد از هر نوع ماده شوینده‌ای که می‌خواهید برای شستن پارچه‌های پنبه‌ای استفاده شود. بهترین برنامه برای این جنس لباس ها، synthetic و Delicate با آب ولرم ۴۰ درجه و یا سرد برای شستشوی لباس‌های پنبه‌ای است زیرا در این دما از آب رفتن یا کش آمدن لباس‌های پنبه‌ای جلوگیری می گردد و ضمن پاکسازی لباس کمترین آسیب به آن وارد می شود. البته لباس‌های پنبه‌ای که چسب بدن هستند مثل لباس‌‌زیر، جوراب یا لباس‌خواب از این قاعده مستثنا هستند. همچنین دمای پایین‌تر آب به جلوگیری از محو شدن رنگ‌های روشن و تیره پارچه نیز کمک می‌کند و با همراه شدن با مایه تیره شوی، رنگ ها ماندگاری بالاتری دارند البته بهتر است فقط برای رنگ های مشکی از این مایع استفاده شود.
  • لباس‌زیر، جوراب، لباس‌خواب، ملافه تخت‌خواب، حوله‌های حمام و حوله‌های آشپزخانه را باید برای از بین بردن باکتری‌ها، چرک و مایعات بدن در آب گرم شست و این کار سبب می شود تا ضمن پاک شدن، البسه سالمی برای استفاده های بعدی باشند.اما باید توجه داشت که دمای بالای آب برای شستن پارچه پنبه‌ای مناسب نیست و امکان دارد تا با استفاده از این آب گرم، الیاف پارچه کوچکتر شوند. مقدار کوچک شدن پارچه به به عواملی چون بافتو نحوه پرداخت پارچه در کارخانه نساجی بستگی دارد که نمی توان آن ها را تغییر داد اما با رعایت نکات شستشو، این امکان فراهم است و می توان تا میزان زیادی از اتفاق افتادن این موضوع جلوگیری نمود.
  • میزان دور خشک کردن از دیگر موضوعات در شستشوی با ماشین لباسشویی است. در برخی موارد نیز به دلیلی استفاده از دور بالا البسه ممکن است کوچک ویا به شدت کوچک شوند. از همین رو پیشنهاد می شود تا اگر دستگاه دارای قالبیت ضدچروک است از آن استفاده شود و یا از دور پایین خشک‌کن استفاده شود که گزینه ۴۰۰ دور می تواند مناسب باشد. همچنین اگر امکان این کار وجود دارد، می توان با پهن کردن این مدل لباس ها بر روی بند و به شکلی زیاد در معرض خورشید نباشد، می توان بدون چروک لباس ها را در بهترین حالت خشک نمود.

شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی

بهترین روش شستشوی لباس های پنبه ای

 

پارچه پنبه ای عموما بادوام و با تار و پود نرم و لطیف است که بسیاری از تولیدی ها اقدام به تولید محصولاتی با این جنس نموده اند. از همین رو به دلیل لطافت این نوع البسه، چروک شدن آن ها نیز بسیار زیاد است. توه به این نکات در مراحل زیر در جلوگیری از چروکیدگی و آب رفتگی می تواند مفید باشد:

  1. شستن لباس ها پنبه ای با استفاده از دست (که البته شاید برای همه امکانپذیر نباشد).
  2. آب سرد دوست لباس های نخی و پنبه است و در هر حالتی چه دستی و چه ماشینی، آب سرد فراموش نشود.
  3. کشیدن لباس پس از شستن برای رفع چروکیدگی لباس.
  4. عدم استفاده از خشک کن برای این نوع لباس ها و قرار دادن در هوای آزاد برای خشک کردن.

 

آیا پارچه پنبه‌ای باید به خشک‌شویی داده شود؟

 

اگر شلوار جین تیره، کت یا شلوار راحتی از جنس پنبه است، برای مراقبت از رنگ و زیبایی آن لازم است تا لباس خود را به خشکشویی بدهید. حتما قبل از تحویل لباس، محل مناسبی را پیدا نمایید تا با بهترین شکل این کار را انجام دهند. خشک‌شویی‌های حرفه ای می‌دانند که چگونه پارچه را به‌درستی تمیز نمایند. همچنین می توان  از یک کیت خشک‌شویی خانگی استفاده نمودد تا رنگ‌ تیره لباس‌های پنبه‌ای حفظ شود.

No Comments

Post A Comment