شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت اول

شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت اول

شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی قسمت اول

استفاده از الیاف طبیعی تاریخی دیرینه در زندگی بشر دارد و شاید به نوعی بتوان گفت که اولین الیافی که بشر توانست از آن ها برای خود لباس و پوشش تولید نماید، الیاف گیاهی بودند. پنبه یکی از پر مصرف ترین و قدیمی ترین الیاف طبیعی به شمار می رود که همواره در انواع البسه به کار گرفته شده است و حتی در زمان حال نیز جزو الیافی است که با بسیاری از الیاف مصنوعی مخلوط می شود. از پارچه پنبه‌ای یا نخی به طور گسترده‌ای برای دوخت رومیزی و لباس‌های مختلف از لباس یکسره نوزاد گرفته تا شلوار کتان و جین استفاده می شود و این حجم بالای مصرف از یک سو و ورود ابزارهای جدید شستشو از سوی دیگر، سبب شده تا برخی را دچار سردرگمی نماید و این سوال را مطرح سازد که آیا استفاده از ماشین لباسشویی به دوام و کیفیت لباس ها آسیب می زند یا خیر. در این محتوا به بررسی موضوع نحوه‌ شستشوی لباس نخی با ماشین لباسشویی در دو قسمت پرداخته شده است تا بتوان ضمن پاسخ به این سوال، روش صحیحی شستشوی این الیاف آموزش داده شود.

نحوه‌ شستشوی لباس نخی پنبه ای با ماشین لباسشویی

 

با درهم تنیدن این الیاف پارچه‌هایی نرم و راحت تولید می‌شوند و به دلیل حجم بالای استفاده از این الیاف، عمدتا لباس‌های از جنس پارچه پنبه، مقرون‌ به‌ صرفه و بادوام هستند اما با این حال برای نگهداری مناسب و داشتن لباس هایی زیبا و بادوام لازم است تا به نکاتی توجه شود. پیشنهاد می شود که حتما در زمان شستشو، برچسب های پشت آن را مطالعه نموده تا آسیبی به لباس نرسد. این مدل لباس ها با اینکه قابل شستشو است اما برخی از لباس‌ها یا تزئینات جانبی آن‌ها ممکن است موادی داشته باشند که به آن شکل می‌دهند اما قابل شستشو نیستند و در زمان استفاده از ماشین لباسشویی مشکلاتی را برای لباس به همراه دارد. برای مثال لایه های کت ها، برخی از زیورآلات کار  شده روی لباس و … از جمله این موارد هستند که ممکن است به خود لباس آسیب بزنند و آن را از بین ببرند.دستورالعمل‌ نحوه شستشوی لباس پنبه ای به شرح زیر است:

نحوه‌ شستشوی لباس نخی پنبه ای با ماشین لباسشویی

  • قبل از هرکاری، لکه های موجود روی لباس را از بین ببرید. برای مثال اگر لباس یا ملافه پنبه‌ای شما لکه دارد، قبل از اینکه آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید،  لکه‌ها را با مایع لکه بر از بین برده و سپس برای این کار اقدام نمایید. همچنین توجه داشته باشید که مهم ترین زمان لازم برای پاک شدن لکه، میزان زمانی است که از وجود لکه گذشته است و هر چه این زمان بیشتر شود، لکه بری نیز سخت تر خواهد شد. الیاف لباس‌ها در حین شستشو و قرار گرفتن در معرض محصولات لکه‌بر، واکنش های مختلفی می دهند. هنگامی‌که برای اولین بار از یک محصول لکه‌بر برای پارچه‌های رنگی پنبه‌ای، توصیه می شود تا در قسمتی کوچک و یا پشت لباس از آن استفاه شود تا در صروتی که رنگ پریدگی ایجاد شد، بتوان از آن جلوگیری نمود.
  • انتخاب مواد شوینده و نرم‌کننده مناسب باشد، مهم است. بهترین گزینه برای انتخاب مواد شوینده با کارایی بالا (HE)، انتخاب مناسبی برای از بین بردن چرک، بوی بدن و اکثر لکه‌ها از پارچه است. با این حال، اگر لباس‌ها فقط دارای چرک هستند، مانعی ندارد و می توان با استفاده از هر نوع ماده شوینده‌ای برای شستن پارچه‌های پنبه‌ای استفاده نمود. پودر مناسب و مایع های لباسشویی گزینه مناسبی هستند. همچنین نرم‌کننده‌های لباس، الیاف پارچه‌ پنبه‌ای را نرم‌تر کرده و می‌توانند چین‌وچروک پارچه را تا میزان زیادی کاهش دهند و اتو نمودن آن ها را راحت تر نماید.

 

اتو کردن پارچه پنبه‌ای

برخی از پارچه‌های پنبه‌ای هنگام شستشو بیش ‌از حد چروک می‌شوند و همین موضوع سبب می شود تا برای هر بار استفاده و یا پس از بیرون آوردن از ماشین لباسشویی، نیاز باشد ان ها را اتو زد. بهترین راه حل برای برای اتو کردن این لباس‌ها، قرار دادن درجه اتو را روی درجه حرارت متوسط و اتو نمودن همیشه پارچه  به پشت ‌است. اگر می خواهید که کیفیت اتو کشی ها بالاتر رود و از سوختگی حتی جزیی نیز جلوگیری شود، می توان با قرار دادن یک پارچه سفید و تمیز با یک لایه میانی عمل اتو کشی را انجام داد. درجه حرارت بسیار بالا هنگام اتو کردن عامل از بین رفتن الیاف سلولزی است و با سوختن پارچه‌ یا زرد شدن این بخش ها در حال از بین رفتن و سوختن هستند. برای ایستاده ماندن و ثبات در زمان اتوکشی از اسپری آهار استفاده شود. همچنین می‌توان برای صاف کردن چروک‌های لباس پنبه‌ای از دستگاه بخور استفاده نمود یا لباس‌ها را در حمام پر از بخار آویزان قرار داد.

No Comments

Post A Comment