تاثیر الیاف طبیعی بر زیست بوم

تاثیر الیاف طبیعی بر زیست بوم

تاثیر الیاف طبیعی بر محیط زیست

 

طبیعت مادر همه ماست و احترام گذاشتن به او، وظیفه همه انسان هاست. با رشد علم و تکنولوژی و تغییر سبک زندگی انسان ها، حجم زیادی از الودگی ها و زباله ها بر کره زمین تحمیل شد و زباله تبدیل به یکی از جدی تری معضلات انسان ها در سراسر کره زمین شد. از سوی دیگر، صاحبان سرمایه با تشویق به مصرف و ترویج فرهنگی مصرف گرایی به بیشتر شدن حجم این زباله ها کمک کرده اند و اکنون زباله یکی از بحث های جدی همه سیاستمداران و حامیان محیط زیست در دنیاست. پوشاک یکی از جدی ترین نمونه های تولید زباله در جهان است که آلودگی فراوانی را به وجود آورده است. استفاده از الیاف مصنوعی در پوشاک سبب شده است تا میزان بالایی از زباله های موجود در حوزه پوشاک، اصلا در طبیعت جذب نشوند و سبب به وجود آمدن مشکلات زیست محیطی شوند. در این مقاله سعی می شود تا با بررسی تاثیر الیاف طبیعی بر زیست بوم، علاوه بر شفافیت سازی درباره این موضوع، به ابعاد دیگر از این تاثیرات نیز اشاره شود. احترام به محیط زیست یکی از اصول بنیادین الیاف پری است که همواره در راستای اعتلای آن تلاش شده است. با ادامه این محتوا همراه ما بمانید.

تاثیر الیاف طبیعی بر زیست بوم

فواید استفاده از پوشاک ارگانیک بر محیط زیست

 

از اثر گذاری تمام پارچه ها به نحوی بر محیط زیست نمی توان چشم پوشی کرد، اما همواره این سوال بزرگ و اساسی مطرح است که میزان این اثر گذاری چقدر است؟ عمر یک لباس یا پارچه برای خریداران همیشه مهم بوده است. کسب آگاهی و کمک به نگه داری بهتر لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی کمک می کند تا فرد ضمن صرفه جویی در مخارج خود در مورد لباس، به عنوان مسئولیت اجتماعی و حس تکلیف نسبت به کره زمین، به نگه داری و حفظ محیط زیست نیز کمک کند.


بیشتر بخوانید:

تفاوت الیاف طبیعی و مصنوعی در چیست؟


اگر مقاله های تفاوت الیاف طبیعی و مصنوعی الیاف طبیعی چیست؟ را مطالعه کرده باشید، حتما با ساختار و مواد تشکیل دهنده الیاف طبیعی آشنا شده اید. الیاف طبیعی به دلیل داشتن منشا کاملا طبیعی به صورت گیاهی، انسانی یا معدنی، هیچگونه تاثیر مخربی را روی محیط زیست نمی گذارد. روند تبدیل شدن الیاف طبیعی به زباله از چند وجه قابل بحث است. با رعایت دستور العمل های گفته شده در مقاله شستشوی الیاف طبیعی، می توان یک کمد پر از لباس های زیبا و در حد نو داشت، به این معنی که استحکام و مقاومت البسه ای که از الیاف طبیعی تولید شده اند بسیار بالاست و اگر نکاتی که درباره نگه داری آن ها مهم است، رعایت شود، لباس های الیاف طبیعی، سال ها قابل استفاده هستند و نیازی به بیرون انداختن ندارند. از سوی دیگر، دور انداختن لباس های الیاف طبیعی مشکلات جدی برای محیط زیست ایجاد نمی کنند. این البسه به دلیل داشتن مواد کاملا طبیعی، تخریب پذیری بالایی دارند و زمانی که از رده مصرف خارج می شوند، پس از مدت زمانی دوباره به چرخه طبیعت می گردند.

تاثیر الیاف بر زیست بوم

تاثیر انواع الیاف طبیعی بر زیست بوم

 

کتان: یکی از پر مصرف ترین پارچه های تولید شده از الیاف گیاهی، کتان است. پارچه کتان می تواند بدون مواد شیمیایی کشت و رشد نماید. پارچه های معمولی کتان غالبا با بهره مندی از فرآیند رطوبت آب، به فیبر تبدیل می شود. یعنی روش از طریق خواباندن و خیساندن محصول کتان در رودخانه ها یا آبراه ها است. این کار سبب می شود تا مققدار زیادی آلودگی وارد آب ها شوند که این آلودگی ها اغلب شامل مواد شیمیایی زراعی و همچنین مواد زائد طبیعی هستند. البته با پژوهش های انجام شده در حوزه نساجی و فرآوری الیاف، روش های بهتر و سازگار تر با محیط زیست نیز وجود دارد که سبب شده است این آلودگی بسیار کمتر شود.

پنبه: یکی دیگر از پرمصرف ترین الیاف گیاهی محسوب می شود که به دلیل داشتن فیبر طبیعی گیاهی در بسیاری ازبخش های نساجی استفاده می شود، به بیانی بهتردر تمام پارچه های مورد استفاده در لباس، مبلمان و سایر ترکیبات نساجی مانند ریون ، ملانژ و … از پنبه استفاده می شود. پارچه پنبه ای با دوام، قابل تنفس و بسیار متنوع است. اما با این حال بنا به آمار سازمان ملل متحد، مقدار بسیار زیادی ار مصرف آب در جهان(3 درصد از مصرف آب جهانی)، آفت کش ها (7 درصد از تمام مواد شیمیایی مورد استفاده برای کشاورزی در ایالات متحده) و زمین های زراعی (2 درصد در سطح جهانی) برای کشت پنبه مورد استفاده قرار می گیرد. البته با کشت پنبه ارگانیک از اثرات شیمیایی آن به حد زیادی کاسته می شود و در مواردی حتی به صفر می رسد اما موضوع مهم در این رابطه، وسعت زمین های کشاورزی است که به دلیل کشت پنبه اشغال می شوند. همچنین کشت پنبه ارگانیک محصول کمتری نسبت به کشت غیر ارگانیک آن دارد و همین مسئله تاثیر زیادی در اقتصاد کشاورزان و پنبه کاران ایفا می کند.

پشم: یکی دیگر از الیاف محبوب در این حوزه، پارچه ی پشم است که آلودگی بسیار کمتری نسبت به دیگر الیاف طبیعی دارد. مقاومت بالا، ماندگاری طولانی و مقاوم در برابر چین و چروک (به معنی حفظ شکل و ساختار خود) و می تواند تا 30 درصد از وزن خود قبل از خیس شدن ، رطوبت را جذب کند. نکته مهمی که این الیاف را از دیگر الیاف متمایز می کند، رنگ شدن آن بدون نیاز به مواد شیمیایی است.

 

No Comments

Post A Comment