معرفی دامن دیرندل

معرفی دیرندل

معرفی دامن دیرندل

دامن دیرندل (Dirndl/ واژه‌ای آلمانی) یا دامن کمردار یکی از انواع دامن‌های راسته است که پیشینه تولید این لباس به اروپا باز می گردد و این نوع دامن یکی از پوشش‌های سنتی زنان آلمانی بوده است. دامن‌های دیرندل در قسمت کمر جمع می‌شوند. این دامن‌ها معمولا دارای کمربند یا بندی هستند که دامن را در ناحیه کمر جمع کند. این دامن با داشتن تاریخچه ای پر فراز و نشیب جزو دامن هایی به حساب می آید که هنوز هم طرفداران خود را دارد و وارد فرهنگ پوششی ایرانیان نیز شده است. در این محتوا به بررسی تاریخچه و معرفی این پوشش پرداخته می شود تا علاوه بر بالابردن آگاهی ها نسبت به این لباس، روندی شکل گیری این پوشش ها نیز مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. داشتن اطلاعات درباره لباس های مختلف موجب ایجاد مجموعه ای بی نظیر از تبادلات فرهنگی در حوزه مد می شود و می تواند تاثیرات گرانبهایی بر ست کردن البسه با هم بگذارد.

دامن دیرندل چیست؟

این واژه در زبان آلمانی به دختران جوان نیز گفته می شود و همان طور هم که متداول بوده است اغلب دختران جوان به دلیل داشتن راحتی در پوشش و زیبایی هایی که بر روی اندام ها ایجاد می کند، همواره مورد علاقه این گروه از جامعه بوده است.  پوشش آلمانی با طراحی اولیه از یک دامن ، بلوز و پیش بند تشکیل شده است. تنه (به آلمانی Mieder یا  Leiberl  به بدن محکم وصل شده، دارای یک خط گردن عمیق (دکلته) است. این به طور معمول در یک قطعه ساخته می شود، با اتصال در قسمت جلو، با توری، دکمه ها، بستن قلاب و چشم یا زیپ محکم می شود. یک زیپ نیز می تواند در پشت یا کنار قرار داشته باشد. به طور سنتی ، دانه های نخی از پنبه سنگین تیره ساخته می شد، به طوری که پوشیده باشد و زیباتر به نظر برسد. در طراحی های مدرن تر ، ممکن است از پنبه ، پارچه ، مخمل یا ابریشم ساخته شود. مواد رنگی یا چاپ شده است. خط گردن بدن (آوسنیت) به طور سنتی گرد یا مستطیل است (“بالکنت” نامیده می شود). در طراحی های مدرن تر این دامن ممکن است بلند تر و حالت V شکل ، قلب شکل باشد. در روی این دامن اغلب تزئینات گلدوزی شده است، به خصوص هنگامی که برای مراسم عمومی استفاده می شود.

 

معرفی دیرندل

 

دامن دیرندل چه مدلی است؟

دامن خاصی که چین های آن در کمر جمع شده است. قبل از دهه 1930، آن را جدا از بدن طراحی و می دوختند اما از آن زمان به بعد، این قسمت به هم  دوخته می شوند. در نمونه های اولیه در اصل دامن بلند بود ، اما در طرح های مدرن تر به طور متوسط ​​طول دارد. نسخه های کوچک کوچک نیز وجود دارد. به طور سنتی ، دامن یک جیب در کنار یا جلو دارد که در زیر پیشبند پنهان است.بلوز (Bluse) در زیر سینه پوشیده شده و بالای کمر بریده را از دامن جدا می نماید. بلوز تأثیر کلی Dirndl را به خصوص از طریق برش خط گردن آن تغییر می دهد و یک بلوز چاکدار یا برش خورده برای برجسته سازی دکلته ترکیب می شود، در حالی که بلوز با قسمت بالا جلوه ای متوسط ​​تر ایجاد می کند. در طرح های سنتی ، یقه گردن بلوز در پایه گلو قرار دارد. دیگر گردنبندهای معروف V شکل یا قلب شکل است. موادی که بیشتر استفاده می شود کامبریک ، پارچه یا توری است. رنگ آن معمولاً سفید است.آستین پف کوتاه کوتاه معمول است، اگرچه آستین باریک (کوتاه یا بلند) نیز معمول است. بخش مهم دیگری از این لباس، پیش بند (Schürze) به دامن متصل است. این قسمت به شکل باریک و فقط قسمت جلوی دامن را می پوشاند. طرح های سنتی پیش بند طبق سنت محلی متفاوت است و معمولاً فقط یک رنگ است. در طراحی های مدرن، طرح ها با جزئیات بیشتری ارائه می شوند. درندل به سبک زمستانی دارای دامن های گرم و بلواز هایی با آستین بلند و پیش بندهایی است که از پنبه ، پارچه کتانی، مخمل یا پشم ضخیم ساخته شده است. رنگها معمولاً قهوه ای، سبز عمیق یا آبی تیره است.

دامن آلمانی سنتی

تنوع رنگی مختلف می تواند به نوع و دلیلی استفاده خانمی که از یک Dirndl استفاده می کند، بستگی داشته باشد. طرح های سنتی بین مناطق و حتی روستاها متفاوت است. جزئیات مختلف ممکن است محل تولد و موقعیت اجتماعی فرد را نشان دهد. این گونه پوشش نیز همانند سایر لباس های محلی، ضرب های سنتی اغلب به دو شکل وجود دارد: یکی برای مناسبت های روزمره ، دیگری برای جشنواره های سنتی و لباس های رسمی. دیرندلها که در استفاده روزمره استفاده می شود لباس های خانگی روستایی است که از پارچه های کتان خاکستری یا رنگی دوخته می شود و گاهی اوقات دارای پارچه چوبی و تزئینات است اما آن مواردی که در مناسبت های رسمی استفاده می شود معمولاً با مواد، طرح، رنگ و گلدوزی مخصوص منطقه ساخته می شود. برخی از طرح های سنتی دارای قطعاتی هستند که روی سینه های بانوان را می پوشاند که اغلب با یقه ای مفصل ترکیب می شوند. این وظیفه پنهان کردن دكلت، مطابق با عقاید سنتی كاتولیك درباره حیا است که در نمونه های سنتی به وضوح قابل دیدن است.

No Comments

Post A Comment