معرفی انواع پارچه بامبو

معرفی انواع پارچه بامبو

معرفی انواع پارچه بامبو

پارچه ها و پوشاکی که از گیاه بامبو ساخته می شوند، معمولاً از پنبه که از الیاف طبیعی است، ارزان تر هستند. در برخی موارد، این کاهش هزینه به مصرف کننده منتقل می شود. پارچه اصلی این گیاه که با استفاده از روش‌های مکانیکی ساخته می‌شود، تقریباً همیشه گران‌تر از پنبه است، اما ممکن است استفاده از انواع پنبه‌های لوکس مانند پنبه مصری، پنبه پیما و پنبه سوپیما مقرون به صرفه‌تر باشد. در این محتوا به معرفی انواع پارچه تولیدی از این گیاه پرداخته شده است و توصیه می شود تا برای تکمیل اطلاعات خود در خصوص این محصول، حتما محتوای ((پارچه بامبو چیست؟)) را مطالعه نمایید. در ادامه این محتوا به طور کلی درباره انواع پارچه بامبو به شکل اختصاصی اطلاعاتی ارایه خواهد شد که می تواند در بالابردن آگاهی تاثیرگذار باشد.

انواع مختلف پارچه بامبو

بر اساس نحوه ساخت، دسته بندی مشخصی برای محصولات بدست آمده از این گیاه تعیین شده است. این فرایندها هم از نظر خروجی پارچه و هم از نظر بهینه بودن دارای تفاوت های بسیار فاحشی با یکدیگر هستند. بر این اساس، دو نوع اصلی پارچه بدست آمده عبارتند از:

  • پارچه ویسکوز (ریون)
  • پارچه سلولز (لیوسل)

انواع پارچه بامبو

ویژگی های پارچه ویسکوز (ریون)

این نوع پارچه از طریق فرایند ویسکوز بدست آمده و عملاً یک محصول نیمه مصنوعی به شمار می رود. با قرار دادن خرده چوب در معرض حلال های شیمیایی مانند سود سوزآور، فرایند استخراج سلولز از آن صورت می گیرد. سپس سلولز بدست آمده فشرده شده، در محیط اشباع با کربن دی سولفید قرار می گیرد و در نهایت تصفیه می شود. این سلولز خروجی را در محلول شیمیایی خیس می کنند، به شکل رشته در می آورند و بعد به شکل نخ قابل بافت ریسیده می شوند.

این فرایند در مراحل مختلف دارای ضایعات سمی و زیان آور برای محیط زیست است و تولید آن به همین دلیل در نقاط مختلف دنیا ممنوع شده است. روش ویسکوز در اوایل قرن 20 میلادی توسعه یافته است و به عنوان یکی از روش های زمانبر اما پایدار شناخته می شود که امکان تولید انبوه را فراهم می آورد. به همین دلیل، در کشورهایی مانند چین هنوز تولید به این روش مرسوم است که می تواند مشکلات سلامتی فراوانی به خصوص برای کارگران کارخانه تولیدکننده به دنبال داشته باشد.

پارچه ویسکوز چیست؟

 

به عنوان مثال، کربن دی سولفید یک جزء جدایی ناپذیر از فرآیند تولید این نوع پارچه است. که به عنوان یک نوروتوکسین، باعث آسیب دیدگی اندام های داخلی می شود و کارگرانی که در معرض این ماده شیمیایی قرار می گیرند ممکن است دچار روان پریشی، آسیب کبدی، کما، نابینایی و انواع بیماری های قلبی گردند. در حالی که برخی از کارخانه ها از کارگران خود در برابر خطرات کربن دی سولفید محافظت می کنند، محدودیت های قانونی این ماده که توسط دولت چین تعیین شده است، قرابت چندانی با سطوح پزشکی مطرح شده برای آن ندارد و عملاً حمایتی برای این افراد تأمین نمی کند.

 

ویژگی های پارچه سلولز (لیوسل)

این نوع محصول از طریق فرآیند تولید حلقه بسته بدست می آید. برخلاف روش تولید ویسکوز ریون، تولید حلقه بسته به لحاظ شیمیایی تغییری در ساختار سلولز ایجاد نمی کند و در واقع خروجی این روش کاملاً ارگانیک به شمار می رود. برخلاف کربن دی سولفید، حلال مورد استفاده در روش سلولزی را می توان بارها مورد استفاده مجدد قرار داد که اثرات مخرب زیست محیطی آن را به حداقل می رساند.

این نوع پارچه بیشترین کیفیت را در میان انواع محصولات بدست آمده از بامبوی طبیعی دارد و به دارا بودن خواص آنتی باکتریال شهره است. به جای مواد شیمیایی، از آنزیم های طبیعی بر روی الیاف چوب خرد شده استفاده می شود و سپس الیاف مذکور از مراحل شستشو و ریسیده شدن عبور می کنند تا به نخ تبدیل گردند. خروجی این فرآیند یک باف ابریشمی نرم است که اغلب با نام ابریشم بامبو شناخته می شود. مهمترین مزایای آن در مقایسه با روش ویسکوز دارا بودن دوام بالا، مقاومت قابل توجه، کیفیت عالی و سازگاری با محیط زیست است. اما الیاف تولیدی به روش مکانیکی قیمت بالایی دارند و تولید آنها دشوارتر از روش شیمیایی است، لذا در بازار حجم کمتری را به خود اختصاص می دهند.

پارچه لیوسل چیست

 

نتیجه گیری:

این الیاف به خاطر نرمی و دوام بالای خود اغلب به عنوان جایگزین ابریشم در منسوجات و پوشاک به کار می رود. کاربردهای آن در ملافه، پرده، حوله، حوله دستی و روکش مبلمان مرسوم بوده و تولیدکنندگان البسه ای که مستقیماً با پوست تماس پیدا می کنند، تمایل زیادی به استفاده از آن دارند. لباس های زیر، جوراب، تیشرت و لباس خواب مهمترین نقاط مصرف این محصول هستند.
لازم به ذکر است که تنها نوع سلولزی دارای مزایای آنتی باکتریال بوده و نسبت به نوع ویسکوز به مراتب نرم تر است، لذا در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید که خروجی فرآیند مکانیکی محصول برتر در این میان به حساب می آید.

امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرا گرفته باشد و اطلاعاتی که به دنبال آن بودید را کسب کرده باشید و در آخر، در صورتی که قصد خرید پوشاک الیاف طبیعی چه به صورت عمده و چه به صورت تک را دارید، تولیدی الیاف پری بهترین گزینه است. تولید پوشاک از بهترین متریال، طراحی لباس مطابق با مد روز و ارسال محصول خریداری شده در سریع ترین زمان ممکن، خرید با بهترین قیمت بازار، از مزایای خرید از این مجموعه تولیدی است. در ضمن خدمات مربوط به رنگرزی پارچه نیز در الیاف پری پذیرفته می شود.

این مجموعه تولید کننده پوشاک پت الیاف طبیعی نیز می باشد و شما می توانید انواع لباس پت از جنس الیاف طبیعی از جمله، لباس پت خانگی، لباس پت مجلسی، لباس پت سرهمی و … را از این مجموعه خریداری نمایید. این پوشاک به دلیل اینکه طبیعی هستند و مواد شیمیایی و مضر در تولید آنها استفاده نشده، بهترین انتخاب می باشند. چرا که هم دوستدار طبیعت هستند( به دلیل قابلیت بازیافت و استفاده مجدد) و هم دوستدار انسان و حیوانات( به دلیل عدم وجود مواد مضر و حساسیت زا).

No Comments

Post A Comment