تاثیرات منفی مد بر سلامتی انسان

تاثیرات منفی مد بر سلامتی انسان

تاثیرات منفی مد بر سلامتی انسان

بیشتر لباس هایی که امروزه می پوشیم از پارچه های مصنوعی ساخته شده اند. این لباس ها اثرات مختلفی بر سلامتی سیستم های قلبی عروقی، کلیوی، گوارشی، عصبی، تناسلی و تنفسی دارند و در بسیاری از موارد مشکلاتی جدی را برای افراد به وجود می آورند و تاثیر منفی می گذارند، همچنین تاثیرات دیگری بر بیماری های زمینه ای از جمله تأثیرات آن بر سرطان و دیابت را برای زنان و مردان به همراه دارند که لازم است در انتخاب نوع لباس و سالم بودن آن دقت شود.پوشاک الیاف طبیعی علاوه بر تضمین سلامتی و دوستی با بدن، می تواند تاثیرات مثبتی را برای هر فرد به همراه داشته باشد و ضمن پیشگیری از ابتلا به حساسیت های مختلف پوستی، راحتی و نشاط پوست را به همراه داشته باشد.

صنعت پلاستیک چهاربار مصرف در مد

64 درصد از کل پوشاک در سراسر جهان از پارچه های پلاستیکی ساخته شده است که آنها را پارچه های “مصنوعی” می نامند. جالب است که این پارچه های مصنوعی دارای نام هایی از پلی استر، نایلون، اکریلیک، اسپندکس، لیکرا و بسیاری دیگر است. و تقریباً هر روز می بینیم که یک شرکت تولید کننده الیاف نام جدیدی به الیاف پلاستیکی تازه ایجاد شده می دهد، با نمونه هایی از Spectra ، Dyneema ، Econyl ، Odegon ، Zylon ، Twaron و چند نام دیگر. همه این نامهای جدید فقط باعث می شود که یک انسان معمولی بداند این الیاف، پارچه یا لباس از چه چیزی ساخته شده است.

با افزایش آگاهی در مورد پیامدهای پلاستیک بر اکوسیستم ها و سلامت ما، محصولات با این نام های گمراه کننده، بدون توجه به آنچه واقعاً هستند، پلاستیک، از بین می روند. امروزه تعداد دفعاتی که یک لباس قبل از دور ریختن پوشیده می شود، چهار بار است. به همین دلیل است که صنعت مد را صنعت پلاستیک چهاربار مصرف می نامیم. انتظار می رود روند تولید پارچه های پلاستیکی بیشتر شود که مهم ترین دلیل آن یارانه های ارزان قیمت نفت و گاز و تمایل تولید کنندگان به این نوع مواد است.

تاثیرات منفی مد بر سلامتی انسان

 

پوشاک پلاستیکی و تاثیر آن بر سلامتی ما

پلاستیک در هر مرحله از چرخه عمر خود خطرات متفاوتی را برای سلامتی انسان به دنبال دارد که هم از قرار گرفتن در معرض خود ذرات پلاستیک و هم از مواد شیمیایی مرتبط ناشی می شود. چهار مرحله اصلی در روند پیش از تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده مورد بررسی قرار می گیرد.

 1. استخراج و حمل و نقل: پارچه های مصنوعی از سوخت های فسیلی ساخته می شوند. استخراج نفت و گاز، به ویژه شکست هیدرولیکی برای انتشار گاز طبیعی و مجموعه ای از مواد سمی در هوا و آب. بیش از 170 ماده شیمیایی شکننده مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیرات آن بر سلامتی انسان از جمله سرطان، تاثیر عصبی، تولید مثل، نقص سیستم ایمنی بدن و موارد دیگر شناخته شده است. این سموم دارای تأثیرات مستقیم و مستند بر پوست، چشم ها و سایر اندام های حسی، دستگاه تنفسی، عصبی و گوارشی، کبد و مغز است. عوارض نشت روغن نیز باید در نظر گرفته شود.
 2. پالایش و تولید: تبدیل سوخت فسیلی به رزین های پلاستیکی و مواد افزودنی باعث آزاد شدن مواد سرطان زا و سایر مواد بسیار سمی در هوا می شود. آثار مستند قرار گرفتن در معرض این مواد شامل اختلال در سیستم عصبی، مشکلات تولید مثل و رشد، سرطان، سرطان خون و اثرات ژنتیکی مانند وزن کم هنگام تولد است.
 3. استفاده مصرف کننده: میکروپلاستیک ها هنگام اصطکاک هنگام پوشیدن لباس و هنگام شستن آنها از بین می روند. بر اساس IUCN الیاف شسته شده از منسوجات پلاستیکی بزرگترین منبع آلودگی ریزپلاستیک در اقیانوس ها هستند. استفاده از لباس های پلاستیکی منجر به بلعیدن و استنشاق مقادیر زیادی از ذرات ریز پلاستیک و صدها ماده سمی (POPs ، eDCs ، فلزات سنگین) با اثرات شناخته شده یا مشکوک به سرطان زا، رشد یا مختل کننده غدد درون ریز می شود. میکروپلاستیک هایی که وارد بدن انسان می شوند،می توانند مجموعه ای از تأثیرات سلامتی از جمله التهاب، ژنو سمی، استرس اکسیداتیو، آپوپتوز و نکروز را در پی داشته باشند که با مجموعه ای از پیامدهای منفی سلامتی از جمله سرطان، بیماری های قلبی عروقی، بیماری التهابی روده، دیابت مرتبط است. آرتریت روماتوئید، التهاب مزمن، شرایط خود ایمنی، بیماریهای عصبی و سکته مغزی از دیگر پیامد های مصرف کننده ها هستند.
 4. مدیریت پسماند: همه فن آوری های مدیریت پسماند پلاستیکی، از جمله سوزاندن به عنوان مثال  سوزاندن ، گاز رسانی و پیرولیز منجر به انتشار فلزات سمی مانند سرب و جیوه، دیوکسین ها، فورانها، گازهای اسیدی و سایر مواد سمی به هوا، آب می شود و علاوه بر این، کمتر از 1 درصد از لباس ها در سراسر جهان بازیافت می شوند، به این معنی که توده های لباس فقط در حال جمع شدن هستند و صدها سال آینده زمین را آلوده خواهند کرد.

آیا آینده مد هنوز باید پلاستیکی باشد؟

 جایگزین های متنوع، سالم تر، کارآمدتر و پایدارتر برای مد پلاستیکی وجود دارد و تنها چیزی که مورد نیاز است اراده ای برای استفاده از آنها است. شما می توانید از مجموعه مقالات پارچه های نساجی زیست تخریب پذیر یا استفاده از الیاف طبیعی و ارگانیگ، مسئولیت اجتماعی خود را به تنهایی ایفا نمایید و هر کس که تصمیم بگیرد که این کار را انجام دهد، قطعا جهان به زودی حجم زیادی از مشکلات و بیماری های حاصل از مد را نخواهد داشت. از سوی دیگر نیز بایدبه این موضوع نیز توجه داشت که ارگان ها و نهادهای مختلفی اقدام به تولید، حمایت، گسترش و … استفاده از الیاف طبیعی نموده اند اما این موضوع هنوز به شکل جدی در بین مردم متداول نشده است و بسیاری از کشورها به دلیل مشکلات اقتصادی ترجیح می دهند تا لباس های زیبا و ارزان تر بخرند تا طبیعی و سالم.

پوشيدن کدام لباس ها برای بدن مضر است؟

لباس هایی که همه روزه بر تن می کنیم، اگر که درست و اصولی انتخاب نشوند، ممکن است بلای جانمان شوند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که لباس ها می توانند سلامتی ما را به خطر بیندازند. پس اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید، مطاله این قسمت از مقاله را از دست ندهید.

 کفش های نوک تیز 

 • این کفش های مردانه و زنانه که به صورت نوک تیز طراحی شده اند و در واقع نوک انها به سمت جلو جمع شده است، می تواند خطراتی را برای سلامتی به دنبال داشته باشد:
 • نوک پا را تحت فشار قرار داده و  بر سر اعصاب پا تاثیر می گذارد.
 • علاوه بر تاثیر بر اعصاب، به مرور منجر به تغییر شکل انگشتان پا و دفرمه شدن آنها می شود. در نتیجه کمردرد و پا درد را به همراه خواهد داشت.

شلوار جین تنگ

با شلوار جین می توان استایلی شیک و زیبا به وجود آورد و به طور قطع همه ما در کمد لباسمان حداقل یک شلوار جین داریم و به جزئی جدانشدنی از استایل روزمره‌مان تبدیل شده‌ است چرا که با هر لباسی به راحتی ست می‌شود. اما در انتخاب این نوع لباس باید کمی دقت کرد و از خرید مدل جذبی آن جدا خودداری کرد. چرا که این شلوارها چه برای خانم ها و چه برای آقایان خطرناک هستند. به سه دلیل که در ادامه به آن اشاره شده است.

 •  مستقیم به پوست می چسبد و مانع نفس کشیدن آن می‌شود به جای آن بهتر است از شلوار الیاف طبیعی استفاده کنید.
 • به دلیل فشاری که به دلیل تنگی روی بدن وارد می‌شود، به اعصاب پا آسیب‌های جدی وارد می کند.
 • به دلیل فشار دائمی به سطح پوست، ممکن است برگشت مو در پوست  اتفاق بیفتد.

لباس ورزشی نامناسب

بهترین لباس ورزشی، لباس هایی با فرم آزاد و راحت می باشند که عرق بدن را جذب کند و امکان تنفس پوست وجود داشته باشد. در غیر این صورت و پوشیدن لباس های ورزشی جذب خطرات زیر را به همراه خواهد داشت:

 • عرق سوز شدن پوست
 • تجمع مواد سمی حاصل از تعریق بدن در جایی از پوست

جوراب نامناسب

در صورتی که جورابی که می پوشید تنگ است و خطی در ساق پایتان به جای می گذارند، بهتر است دیگر از آنها استفاده نکنید.جورابی بپوشید که به پاهایتان امکتن تنفس بدهد. در غیر این صورت، خطرات زیر را به همراه خواهند داشت:

 • فشار به اعصاب پا
 • فشار به فولیکول موها
 •  فشار به سلول‌ها پوست و عدم امکان تنفس پا

لباس زیر نامناسب

 • لباس زیر نیز از جمله لباس هایی است که بسیار باید در خرید آن دقت نمود چرا که تماس مستقیم با پوست بدن دارندو. در ادامه پیامد های انتخاب نادرست این لباس آمده است:
 • لباس زیر الیاف مصنوعی می تواند زمینه را برای  بروز بیماری‌های ناحیه تناسلی از جمله انواع قارچ‌ها فراهم نماید. بهترین گزینه لباس زیر طبیعی آزاد است.
 • لباس زیری که جذب  باشد می تواند بر روی اعصاب پوست ناحیه تناسلی  تاثیر بگذارد و در نتیجه مانع کارکرد درست رگ‌های خونی شود.
No Comments

Post A Comment