پارچه های گیاهی بهتر است یا حیوانی؟

پوشاک الیاف گیاهی بهتر است یا حیوانی

پارچه های گیاهی بهتر است یا حیوانی؟

این سوال ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده که واقعا کدام یک از الیاف طبیعی یا حیوانی برای پوشش بهتر هستند. پارچه گیاهی و حیوانی جزو الیاف طبیعی به شمار می آیند و هر دو با داشتن ویژگی های مفید و خاص برای استفاده مناسب هستند اما نکته ای که درباره آن ها بسیار متفاوت است، درباره مسائل روند تولید و فرآوری این الیاف بوده که همین امر سبب ایجاد تفاوت و دسترسی به انواع آن شده است. با این رویکرد تلاش شده است تا محتوای پیش رو به عنوان یک راهنما به این سوال پاسخ دهد و بتواند حس کنجکاوی مرد و زن را اقناع نماید. از سوی دیگر دانستن موضوعات جانبی از روند و منشا این تفاوت ها می تواند برای بسیاری از افراد که صرفا لباس ها را می پوشند و به بسیاری از موضوعات بی توجه هستند، جالب باشد. با ادامه این محتوا همراه ما بمانید.

تفاوت تولید الیاف حیوانی و گیاهی

پاسخ دادن به این سوال، نیازمند بررسی بسیاری از ویژگی ها و همچنین در نظر قرار دادن آن چیزی است که یک فرد به عنوان پوشش قرار است استفاده نماید، باز می گردد. به بیان ساده تر، این سوال برای هر فرد، یک پاسخ اختصاصی دارد. زن یا مرد با در نظر قرار دادن نیاز خود، نوع لباس، مهمانی یا جایی که قرار است از آن استفاده شود، فصل و زمان مهمانی، می توانند به این نتیجه برسند که کدام یک از انواع پارچه گیاهی و یا حیوانی برا آن ها می تواند مناسب باشد. از سوی دیگر روندی که برای تولید از این الیاف طی می شود، یکی دیگر از مهم ترین دلایل وجود تفاوت در میان آن هاست. برای مثال مزرعه هایی که سرشار از دانه های پنبه است و با انجام فرآیند کاشت، کشت و برداشت به دست می آید، قطعا با تولید ابریشم که نیازمند نگه داری از کرم های ابریشم است، بسیار متفاوت بوده و میزان تولید و نوع دسترسی همگانی به آن، نیز ایجاد تفاوت می نماید. از سوی دیگر الیاف گیاهی عموما با استفاده از روند تولید محصولات کشاورزی انجام می شود و نسبت به تولید نمونه حیوانی آن بسیار متفاوت است. همین تفاوت ها سبب می شود تا در قیمت، میزان تولید، میزان وجود در بازار ، تحت الشعاع قرار بگیرد.

الیاف گیاهی یا حیوانی

الیاف حیوانی گرانبها

یکی از نکات بسیار مهمی که باید تقریبا هر فردی اول به آن توجه می نماید، موضوع قیمت پارچه است. قیمت پارچه های که از الیاف گیاهی هستند با توجه به فراوانی و زیادی آن در بین شهرها و کشورها قیمت بسیار پایین تری دارد. از این رو عموم افراد با در نظر گرفتن اوضاع اقتصادی خود اقدام به خرید انواع البسه با الیاف گیاهی می نمایند و امکان خرید هر نوع الیافی برای همه فراهم است. اما این موضوع درباره الیاف حیوانی صدق نمی کند. با توجه به کم بودن میزان تولید نمونه حیوانی نسبت به نمونه گیاهی آن، قیمت منسوجات حیوانی نسبت به گیاهی بسیار گران تر و با ارزش تر هستند. از مهم ترین و گرانبهاترین انواع پارچه با منشا حیوانی می توان به پشم، ابریشم، موهر و کشمیر اشاره کرد که با توجه به کیفیت بالایی که دارند، قیمت آن ها امکان خرید را برای هر کسی ممکن نمی نماید. برخی از این پارچه ها مانند کشمیر بسیار کمیاب هستند و فرد باید برای دسترسی به آن زمان زیادی را صرف نماید.

الیاف گیاهی مناسب گرما

از یک سو با توجه به این که کشور ما در اقلیمی گرم و خشک قرار دارد و از سوی دیگر از آن جایی‌ که الیاف طبیعی راحت، جاذب، قابل‌ تنفس و سبک هستند، همیشه انتخاب اول خرید به شمار می روند. لازم به یادآوری است که پارچه ضد عرق با استفاده الیاف طبیعی سریع‌تر می‌توانند تعریق زیاد بدن را خشک کنند و در بهتر مخفی نگه‌ داشتن عرق بدن و کاهش بوی بد آن مؤثرتر عمل نماید. حتی این موضع بر ویژگی های پنبه افزوده است که زمانی که فرد مبتلا به تعریق بیش‌ازحد بدن می شود، پنبه انتخابی بسیار عالی برای این موضوع خواهد بود، سبکی، نرمی، دوام بالا و ارزانی این نوع الیاف، کمک کرده است که به بهترین گزینه خرید بسیاری از افراد تبدیل شود همچنین شستشوی آسان و اتوکشی راحت و کم چروکی، اتفاق بسیار خوبی برای افرادی است که از اتو زدن فراری هستند.

 

No Comments

Post A Comment