7 روش از بین بردن لکه‌ جوهر از روی لباس

از بین بردن لکه‌های جوهر از روی لباس

7 روش از بین بردن لکه‌ جوهر از روی لباس

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای بسیاری از ما اتفاق بیفتد، ریختن جوهر یا کشیدن شدن خودکار، روان نویس یا قلم بر روی لباس مورد علاقه مان است.” مخصوصا اینکه  لباس الیاف طبیعی باشد”. در این صورت، حالتی ناامیدانه به ما دست می دهد که انگار باید با آن لباس برای همیشه خداحافظی کنیم. جوهر یکی از سخت ترین لکه ها را در بین دیگر مواد دارد، به این معنی که اگر جوهر بر روی لباس بریزد و یا قسمتی از لباس را کثیف نماید، از بین بردن آن زمان و یا هزینه های زیادی را متحمل فرد می کند.
نگرانم نباشید،در این محتوا به بررسی چند تکنیک خانگی پرداخته می شود تا با چند وسیله به راحتی از شر لکه‌های جوهری که روی لباستان ریخته، خلاص شده  و با کمترین هزینه از شر این مشکل رها شوید. در ادامه به 5 راه روش برای حل این مشکل اشاره می شود که از آنها می توان به عنوان روش های کاربردی و خانگی نام برد.

ساده ترین روش پاک کردن لکه جوهر از لباس

قبل از شروع به کار، لکه جوهر را از روی لباس خود به طور کامل پاک نمایید به این معنی که لکه هایی که به تازگی بر روی لباس ریخته اند را بدون فوت وقت بردارید. بهتر است که ابتدا لایه لباس را از پارچه زیر آن فاصله دهید و رنگ را پخش نکنید. برای زدودن جوهر تازه، بهترین راه برداشتن نقطه ای آن با قرار دادن و برداشتن یگ پارچه دیگر است. زیرا این کار ضمن برطرف کردن میزان غلطت زیاد جوهر، از پخش شدن بیشتر جوهر جلوگیری می نماید. این کار را تا جایی که می توانید ادامه داده و سپس اقدام به انتخاب یکی از روش ها و اجرای آن نمایید. البته ین موضوع را در نظر داشته باشید که ممکن است برای یک لکه مجبور به استفاده از 2 روش شوید.

پاک کردن لکه جوهر از لباس

7 روش ساده برای از بین بردن لکه جوهر از لباس

 

راه اول: خیساندن لباس از شیر

برای اینکار نیاز به یک ظرف کم عمق را برداشته و محلی ازز لباس که  لکه شده است را در آن قرار داده و روی آن شیر بریزید به طوری که روی لکه را بگیرد. سپس به مدت یک شب بگذارید درون شیر بماند. کافی است روز بعد، لباستان را به روش همیشگی بشویید.

راه دوم: اسپری مو الکل‌دار + یک تکه پارچه

یک پارچه زیر بخش لکه‌دار لباس خود قرار داده البته با راعایت این نکته که قبل از استفاده از اسپری برای زدودن لکه لباس، در بخش کوچک و نامحسوسی از  لباس مقداری از آن اسپری استفاده شود و پس از 30 ثانیه اگر تغییر رنگی اتفاق نیفتاد، اقدام به استفاده از آن شود. اسپری مو الکل‌دار روی جنس پلی استر به خوبی واکنش نشان می دهد و برای وسایل چرمی یا حساس به الکل، اصلا گزینه مناسبی نیستند. توجه داشته باشید از این اسپری روی وسایل چرم یا وسایلی که به الکل حساس هستند استفاده نکنید. اگر اسپری مشکلی را ایجد نکرد، با فاصله اقدام به اسپری کردن روی لکه نمایید برای دقیقه‌ای صبر نمایید. البته این زمان نباید آنقدر طولانی باشد که اسپری روی لباس خشک شود. سپس با پارچه تمیز یا پنبه روی لکه بزنید تا جوهر را به خودش بگیرد، این کار را آن قدر تکرار نمایید تا تاثیر از بین رفتن آن را ببینید.

راه سوم: استفاده از نمک

استفاده از نمک، زمانی جواب می دهد که قبل از خشک شدن لکه از آن استفاده کنید و محل مورد نظر را کاملا با نمک بپوشانید. بعد از یک دستمال حوله ای خیس کمک گرفته و به آرامی روی آن ضربه بزنید. نمک هایی که روی لباس ریخته اید را کنار زده و مجددا این عمل را تکرار کنید تا زمانی که لکه محو شود.


بیشتر بدانید:

از بین بردن لکه سس کچاپ از روی لباس


راه چهارم: الکل + پنبه + پارچه

یک تکه پارچه یا اسفنج را درون الکل فرو ببرید و سپس لکه را تر کنید. اگر موفق به از بین بردن لکه لباس شدید، آن را مثل قبل شستشو دهید. توجه شود که الکل را به استات، ابریشم، پشم یا ریون نمالید. همچنین به یاد داشته باشید که اگر جوهر خودکار یا ماژیک روی لباستان ریخته باشد، مالیدن الکل از اسپری کردن اسپری مو الکل‌دار، موثرتر است.

راه پنجم: گلیسیرین + مواد شوینده ظروف

برای ساخت این محصول، یک قاشق سوپ خوری گلیسیرین و یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف‌شویی را با هم مخلوط نموده و با استفاده از یک پارچه سفید آن را داخل محلول نموده و روی لکه بمالید تا از بین برود. طرف دیگر را به همین شکل پاک کنید. 5 دقیقه صبر کرده و سپس با انگشت کمی گلیسیرین روی لکه مالیده و بعد لباس را بشویید تا ماده شوینده و گلیسیرین از بین بروند. گلیسیرین عامل خوبی برای از بین بردن لکه‌های قدیمی است، زیرا لکه را اشباع نموده و کمک به از بین بردن آن می‌نماید، در واقع اجازه می‌دهد تا مایع شوینده لکه را پاک کند. نکته مهم درباره گلیسیرین، سازگاری این ماده با هر جنس پارچه کاربردی است.

راه ششم :آب + جوش شیرین

2 قسمت جوش شیرین را با 1 قسمت آب را در ظرف کوچکی مخلوط کنید تا خمیر شلی بدست بیاید. سپس پنبه را داخل خمیر زده و روی لکه جوهر بمالید و صبر کنید تا وقتی لکه پاک شد، با پارچه دیگری خمیر را از روی لباس بردارید. استفاده از جوش شیرین را برای تمامی لباس‌ها مناسب است.

راه هفتم: سرکه سفید + پنبه

استفاده از سرکه سفید گزینه مناسبی است زیرا ضمن طبیعی بودن این مواد، هیچ آسیبی را برای پارچه به همراه ندارد. اگر به طرق بالا نتوانستید لکه لباس را از بین ببرید، آن را در محلول سرکه سفید و آب که به نسبت 1 به 1 باهم مخلوط شده‌اند، به مدت 30 دقیقه بخیسانید.

در ادامه مراحل لکه گیری، در همین حین که البسه داخل محلول هستند، با اسفنج یا پارچه هر 10 دقیقه لکه گیری  نموده و پس از اتمام زمان، به حالت عادی لباس ها را خشک نمایید.از آب داغ استفاده نشود، زیرا که سبب باقی ماندن لکه می شود. و همچنین استفاده از سرکه سفید برای هر جنس پارچه‌ای قابل استفاده است. در آخر هم اگر هنوز لکه باقی است می توان به مراجعه به فروشگاه های بزرگ از لکه گیرهای اختصاصی خریداری و استفاده نمود. همچنین برخی از خشکشویی ها نیز دارای سیستم ها و مواد خاصی هستند که می توان با مراجعه به آن ها البسه خود را لکه گیری نمود.

نتیجه گیری:

در این نوشته روش های ساده و راحت برای از بین بردن لکه جوهر از روی لباس را بیان کردیم و امیدواریم این راه حل ها بتواند کارساز باشد. در صورتی که روش های دیگری برای از بین لکه جوهر را امتحان کرده ای، حتما آن را با ما در میان بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از روش هایی که شما انجام داده اید و به نتیجه رسیده اید، استفاده نمایند.

در آخر، پوشاک الیاف پری به عنوان تولید کننده انواع پوشاک طبیعی، توصیه می کند که در هنگام از بین بردن لکه از روی این لباس های تولید شده با الیاف طبیعی، مراقب باشید، الیاف پارچه آسیب نبیند به دلیل اینکه، این الیاف، بسیار حساس بوده و ممکن است حین پاک کردن آسیب ببینند. پس جهت جلوگیری از این امر، هرگز آنها را با مواد شوینده سخت نشویید.

 

 

No Comments

Post A Comment