الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی قابل بازیافت

آینده‌ی دنیای مُد و تکنولوژی صرفاً به‌ خاطر طبیعت نیست زیرا منابع زمین به شدت در حال مصرف شدن هستند و زمان کافی برای تجدید این منابع وجود ندارد. از سوی دیگر نیز استفاده بی حد اندازه از آب و بهره مندی از الیاف متنوع، دنیا را با مشکل مواد اولیه مواجه کرده است که این کار سبب ایجاد پرورشگاه های صنعتی این مواد شده که به شکلی دیگر موجب تخریب محیط زیست شده اند.

اگر به کیفیت، دوام لباس و همینطور سیستم تجارت آسانتر و منصفانه‌تر برای شما اهمیت دارد، اولین چیزی که باید مد نظر قرار داده شود، استفاده از الیاف و پارچه های دوستدار محیط زیست است که کمک می تواند تا روند مصرف بی رحمانه و مخرب لباس به آرامی پیش برود. البته در این دوران به دلیل مشکلاتی مختلف خصوصا حساسیت هایی که این الیاف مصنوعی برای افراد ایجاد کرده اند، بسیاری از مردم لباس های ضد حساسیت و با ماندگاری بالا را ترجیح می دهند که این موضوع در نوبه خود حایز اهمیت است. از سوی دیگر اما الیاف مصنوعی وجود دارد که به دلیل قابل بازیافت بودن از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

الیاف مصنوعی دوستدار طبیعت

 فرهنگ “تولید، مصرف، دور انداختن” منجر به تولید هزاران تن زباله در عصر مدرن شده و حالا لازم است تا با دست به دست هم دادن از وقوع اتفاقی هولناک برای کره زمین جلوگیری شود. اکریلیک را در نظر بگیرید. این الیاف ۱۰۰٪ مصنوعی بوده و زیست تخریب پذیر هم نیست. میزان بازیافت و استفاده‌ مجدد از آنها تقریبا صفر است. پس لازم است تا هر فردی که خود را دوست دار محیط زیست می داند، از استفاده از این محصولات چشم پوشی نماید.

زمانی که از الیاف و پارچه‌های سازگار با محیط زیست نام برده می شود، بسیاری این تصور را دارند که فقط الیاف طبیعی در این لیست قرار داشته باشد اما جالب است بدانید که پلی استر نیز یکی از الیاف مصنوعی بازیافتی به شمار می رود و جزو الیاف دوستدار طبیعت است. زیرا هم جزء یکی از انواع الیاف مصنوعی پلاستیکی است که قابلیت بازیافت دارد و هم می توان پس از دور انداخته شدن، دوباره بازیافت نمود و از آن ها استفاده کرد. بسیاری از آلاینده های محیط زیست، پلاستیک‌ها هستند و رشد تمام نشدنی زباله های پلاستیکی این روزها بسیار بیشتر از قبل شده است که یکی از مهم ترین دلایل آن فراگیری کرونا در جهان است. اما این موضوع در مورد الیاف پلی استرِ قابل بازیافت بسیار متقاوت است. همزمان با کاهش تولید این الیاف، باید به فکر چاره ای درباره پلاستیک های تولید شده و باقی مانده در جهان بود. یکی از بهترین ایده هایی که می توان پیاده سازی نمود، بازیافت دوباره و دوباره‌ی این مواد برای تولید چنین الیاف مقاوم است که می توان از آن به عنوان یک ایده‌ عالی و  سازگار با محیط زیست نام برد.

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

نکات مهم درباره پارچه های پلی استر

تنوع لباس هایی که از پلی استر تولید می شوند و با توجه به ارزان تر بودن نسبی این لباس ها، سبب شده است تا بسیاری از افراد به دلیل اقتصادی از این پوشش ها به صورت بیشتری استفاده نمایند و در میزان زیادی در سبد خرید پوشاک خانواده یافت شود. البته باید توجه داشت که سازگار بودن این الیاف مصنوعی به معنای نادیده گرفتن موارد دیگر نیست. برای مثال برخی از افراد امکان استفاده از این نوع لباس ها را ندارند و به دلیل حساسیت داشتن به مواد پلاستیکی، نمی توانند از این محصولات استفاده نمایند.

از سوی دیگر استفاده بیش از حد از این لباس ها، می تواند تاثیرات ناگواری را برای اندام ها، خصوصا پوست به همراه داشته باشد. البته برای استفاده چندساعته مانند استفاده به عنوان لباس ورزشی یا شنا مشکلی ایجاد نمی نماید اما پوشیدن مداوم این نوع جنس، در طولانی مدت مشکلات جدی را برای فرد به وجود خواهد آورد. از سویی دیگر لازم است تا با در نظر گرفتن هر نوع لباس و هر شرایطی، بهترین گزینه را انتخاب نمایید. همواره توصیه می شود که در زمان استفاده از لباس های پلی استر حتما از لباس های زیر نخی و پنبه ای استفاده شود که به صورت مستقیمی تماسی بین پوست و لباس اتفاق نیفتد تا علاوه بر محافظت از بدن، از اندام نیز مراقب شود.

الیاف سازگار با محیط زیست چه نوع الیافی هستند؟

الیافی دوستدار محیط زیست است که در صورت استفاده از آن هیچ مشکلی طبیعت نداشته باشد. بسیاری از افراد تصور میکنند که تنها الیافی دوستدار محیط است که از طبیعت گرفته شده و مجدد به طبیعت برگردد. اما باید توجه نمود که همانطور که گفته شد، پلی استر هم سازگار و دوست محیط زیست است چرا که قابل بازیافت می باشد. به طور کلی، پارچه ای دوستدار محیط زیست است که در مراحل تولید الیاف، صدمه‌ای به محیط زیست وارد نشود و حال ممکن است آن الیاف طبیعی باشند و یا غیر طبیعی.

برخی از الیاف و پارچه‌های سازگار با محیط زیست:

  1. الیاف سویا: الیاف حاصل از سویا، مقاوم هستند. و می‌شود الیاف ابریشم و کشمیر را از آن تولید کرد. لازم به ذکر است که  ابریشم و کشمیر را اگر بخواهیم از پیله ی کرم ابریشم و بز کشمیری تهیه کنیم، بسیار گران قیمت تمام می شود.
  2. پنبه طبیعی (ارگانیک): فرق زیادی است بین پنبه طبیعی و پنبه معمولی. چرا که برای تولید پنبه‌ معمولی ، نیاز به حجم زیادی آفت کش‌ها و حشره کش می باشد و این یعنی آسیب به خاک و در نتیجه یعنی آسیب به طبیعت. پس باید به سراغ پنبه ارگانیک رفت که حاصل کاشت دانه پنبه است و برای رشد نیز احتیاج به حجم آب زیادی دارد و تنها مشکلش آب است.
  3. کنف:  پارچه‌های کنفی بادوام، ضد باکتری و زیست تخریب‌پذیر و محبوب و سازگار با محیط‌زیست می باشند.
  4. لنین: از گیاه کتان تولید می شود. نیاز خاصی به مراقبت، کود یا آفت کش ندارد. از این نوع الیاف، بیشتر جهت تولید ملحفه و روتختی استفاده می کنند.
  5. بامبو: به آن”طلای سبز” نیز گفته می شود. بدون نیاز به کشت دوباره رشد می‌کند،پارچه‌های تولید شده از آن تجدید پذیر می باشند و تولید آنها به راحتی انجام می شود.
  6. پلی استر: از الیاف مصنوعی پلاستیکی است اما همانطور که گفته شد، با بازیافت دوباره مواد پلاستیکی که خطری برای طبیعت به شمار می روند، می توان چنین الیاف مقاومی تولید کرد.

 

نتیجه گیری:

امروزه با بالا رفتن آگاهی مردم در مورد انواع لباس ها و پارچه های تولیدی و مزیا و معایب آنها، بسیاری از افراد ترجیح می دهند از  پوشاک الیاف طبیعی استفاده کنند تا ضمن حفظ سلامتی برای خود، کمکی هر چند ناچیز به طبیعت نمایند. الیاف پری، برند تولید کننده پوشاک طبیعی، با هدف کمک به حفظ سلامت انسان ها و برداشتن گامی در جهت کمک به محیط زیست، اقدام به راه اندازی این تولیدی نموده است و تلاش می کند تا با افزایش آگاهی در این زمینه، افراد بیشتری را ترغیب به استفاده از این نوع پوشاک نماید. لذا در صورتی که تمایل به خرید عمده پوشاک الیاف طبیعی و یا اخذ نمایندگی فروش در سراسر ایران را دارید، می توانید برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، با این مجموعه تماس بگیرید.

 

No Comments

Post A Comment