الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

الیاف مصنوعی قابل بازیافت

آینده‌ی دنیای مُد و تکنولوژی صرفاً به‌خاطر طبیعت نیست زیرا منابع زمین به شدت در حال مصرف شدن هستند و زمان کافی برای تجدید این منابع ن وجود دارد. از سوی دیگر نیز استفاده بی حد اندازه از آب و بهره مندی از الیاف متنوع، دنیا را با مشکل مواد اولیه مواجه کرده است که این کار سبب ایجاد پرورشگاه های صنعتی این مواد شده که به شکلی دیگر موجب تخریب محیط زیست شده اند. اگر به کیفیت، دوام لباس و همینطور سیستم تجارت آسانتر و منصفانه‌تر برای شما اهمیت دارد، اولین چیزی که باید مد نظر قرار داده شود، استفاده از الیاف و پارچه های دوستدار محیط زیست است که کمک می تواند تا روند مصرف بی رحمانه و مخرب لباس به آرامی پیش برود. البته در این دوران به دلیل مشکلاتی مختلف خصوصا حساسیت هایی که این الیاف مصنوعی برای افراد ایجاد کرده اند، بسیاری از مردم لباس های ضدّ حساسیت و با ماندگاری بالا را ترجیح می دهند که این موضوع در نوبه خود حایز اهمیت است. از سوی دیگر اما الیاف مصنوعی وجود دارد که به دلیل قابل بازیافت بودن از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

الیاف مصنوعی دوستدار طبیعت

 فرهنگ “تولید-مصرف-دور انداختن” منجر به تولید هزاران تن زباله در عصر مدرن شده و حالا لازم است تا با دست به دست هم دادن از وقوع اتفاقی هولناک برای کره زمین جلوگیری شود. اکریلیک را در نظر بگیرید. این الیاف ۱۰۰٪ مصنوعی بوده و زیست تخریب پذیر هم نیستند. میزان بازیافت و استفاده‌ مجدد از آنها تقریبا صفر است.  پس لازم است تا هر فردی که خود را دوست دار محیط زیست می داند، از استفاده از این محصولات چشم پوشی نماید. زمانی که از الیاف و پارچه‌های سازگار با محیط زیست نام برده می شود، بسیاری این تصور را دارند که فقط الیاف طبیعی در این لیست قرار داشته باشد اما جالب است بدانید که پلی استر نیز یکی از الیاف مصنوعی بازیافتی به شمار می رود و جزو الیاف دوستدار طبیعت است. زیرا هم جزء یکی از انواع الیاف مصنوعی پلاستیکی است که قابلیت بازیافت دارد و هم می توان پس از دور انداخته شدن، دوباره بازیافت نمود و از آن ها استفاده کرد. بسیاری از آلاینده های محیط زیست پلاستیک‌ها هستند و رشد تمام نشدنی زباله های پلاستیکی این روزها بسیار بیشتر از قبل شده است که یکی از مهم ترین دلایل آن فراگیری کرونا در جهان است. اما این موضوع در مورد الیاف پلی استرِ قابل بازیافت بسیار متقاوت است. همزمان با کاهش تولید این الیاف، باید به فکر چاره ای درباره پلاستیک های تولید شده و باقی مانده در جهان بود. یکی از بهترین ایده هایی که می توان پیاده سازی نمود، بازیافت دوباره و دوباره‌ی این مواد برای تولید چنین الیاف مقاوم است که می توان از آن به عنوان یک ایده‌ عالی و  سازگار با محیط زیست نام برد.

الیاف مصنوعی سازگار با محیط زیست

نکات مهم درباره پارچه های پلی استر

تنوع لباس هایی که از پلی استر تولید می شوند و با توجه به ارزان تر بودن نسبی این لباس ها، سبب شده است تا بسیاری از افراد به دلیل اقتصادی از این پوشش ها به صورت بیشتری استفاده نمایند و در میزان زیادی در سبد خرید پوشاک خانواده یافت شود. البته باید توجه داشت که سازگار بودن این الیاف مصنوعی به معنای نادیده گرفتن موارد دیگر نیست. برای مثال برخی از افراد امکان استفاده از این نوع لباس ها را ندارند و به دلیل حساسیت داشتن به مواد پلاستیکی، نمی توانند از این محصولات استفاده نمایند. از سوی دیگر استفاده بیش از حد از این لباس ها، می تواند تاثیرات ناگواری را برای اندام ها، خصوصا پوست به همراه داشته باشد. البته برای استفاده چندساعته مانند استفاده ه عنوان لباسس ورزش یا شنا مشکلی ایجاد نمی نماید اما پوشیدن مداوم این نوع جنس، در طولانی مدت مشکلات جدی را برای فرد به وجود خواهد آورد. از سویی دیگر لازم است تا با در نظر گرفتن هر نوع لباس و هر شرایطی، بهترین گزینه را انتخاب نمایید. همواره توصیه می شود که در زمان استفاده از لباس های پلی استر حتما از لباس های زیر نخی و پنبه ای استفاده شود که به صورت مستقیمی تماسی بین پوست و لباس اتفاق نیفتد تا علاوه بر محافظت از بدن، از اندام نیز مراقب شود.

 

No Comments

Post A Comment