انواع پارچه در لباس مردانه قسمت دوم

انواع پارچه در لباس مردانه

انواع پارچه در لباس مردانه قسمت دوم

در قسمت اول این محتوا در الیاف پری خواندیم که بهترین پارچه ها برای لباس های مردانه، کدام مدل ها هستند، و در ادامه به بررسی دیگر انواع الیاف مناسب برای البسه مردانه اشاره خواهد شد. تنوع البسه مردانه سبب شده است تا با توجه به نوع نیاز آن ها از پارچه ها و مواد مختلفی استفاده شود. ضمن بررسی این موضوعات درباره تاثیر استفاده از این مواد بر محیط زیست نیز گفته خواهد شد. پارچه هایی مانند استات، نایلون و پلی استر از جمله بهترین گزینه هایی هستند که در این مورد بررسی قرار می گیرند. تا ضمن آشنایی با آن ها از دیگر ابعاد تاثیرات آن ها نیز پرده برداری شود. قطعا آشنایی با انواع پارچه می تواند به انتخاب آگاهانه افراد در خرید لباس زیبا و سالم کمک نماید. مخلوط شدن الیاف طبیعی با الیاف مصنوعی پارچه های بسیار مناسبی را به وجود آورده است و سبب شده تا از آن ها در قسمت های مختلفی استفاده شود.

پارچه استات در لباس مردانه

اگرچه نام این پارچه کمتر شناخته شده است، اما استات یکی از الیاف مصنوعی است که اغلب در لباس مردانه ظاهر می شود. دارای درخشندگی صاف و بسیار درخشان (در ابتدا به عنوان ابریشم مصنوعی به بازار عرضه می شد) و بسیار یکدست پارچه می پوشاند و از پارچه آستری پرکاربرد در کت و شلوار استفاده می کند. به خوبی تنفس می کند و می تواند مقدار متوسطی از رطوبت را جذب کند و باعث می شود به راحتی روی پوست برهنه بنشیند. در بین اکثر تولیدکنندگان پوشاک، استات به دلیل دوام و راحتی، برای پوشش داخلی کاپشن ها و لباس های مشابه مردانه به ابریشم ترجیح داده می شود. استات می تواند در اثر کشش و مچاله شدن طولانی مدت چروکیده یا آسیب ببیند ، اما برای رایج ترین کاربرد آن به عنوان آستری از دوام کافی برخوردار است. برای  تولید استات فیبر دیگری است که از مواد طبیعی ساخته شده است و به طور طبیعی الیاف قابل چرخاندن را تشکیل نمی دهد. فرایند تولید نسبت به ابریشم پیچیده تر است و اغلب به محیط زیست آسیب می رساند. برخی از انواع استات به دلیل خطرات تولید دیگر نمی توانند در ایالات متحده تولید شوند. مانند رایون ، رایج ترین منبع استات خمیر چوب است که در محلول قابل حل در رشته های مختلف حل شده است. سپس مانند نخ های دیگر کشیده و زخمی شده و به طور معمول بافته می شود.

مراقبت از پارچه استات

استات معمولاً در لباسهایی استفاده می شود که نیاز به تمیز کردن خشک دارند و تحت تأثیر این فرآیند قرار نمی گیرند. همچنین می توان آن را در آب شستشو داد ، اما نمی تواند در برابر چرخه شستشوی قوی یا گرمای اکثر تنظیمات خشک کن تجاری مقاومت کند، و  نباید برای آن از خشکشویی استفاده نمود زیرا این پارچه برای شستشوی دستی است. کاپشن هایی با روکش استات باید مرتباً آویزان شوند، زیرا پارچه در صورت جمع شدن ، خرد می شود و شکل خود را از دست می دهد. استات و محیط زیست نیز رابطه متناسبی با هم دارند. مانند ابریشم ، استات از مواد طبیعی، تجدیدپذیر و زیست تخریب پذیر ساخته شده است ، اما برای تبدیل شدن به فیبر قابل اجرا نیاز به درمان شیمیایی فشرده دارد. بیشتر معایب ریون را به همراه خود دارد، دفع رواناب بسیار دشوارتر را ایجاد می کند و تجزیه طبیعی آن بسیار بیشتر طول می کشد. از نظر تأثیرات زیست محیطی آن با ابریشم بسیار نامطلوب است، اما به دلیل مقرون به صرفه بودن و دوام آن همچنان در حال استفاده است.

انواع پارچه در لباس مردانه

نایلون در لباس مردانه

“نایلون” واژه ای است که معمولاً با لباس زنانه در ارتباط است ، اما احتمالاً اکثر مردان در زندگی خود نیز در مقاطع مختلف نایلون پوشیده اند. در واقع ، بسیاری از جوراب های لباس مردانه (جوراب بافی) نایلونی هستند ، به سادگی در شکل ضخیم تر و براق تر از  مدل زنانه آن. به خوبی با پنبه ترکیب می شود و کشش و دوام را افزایش می دهد. این الیاف به ندرت در لباس های خارج از جوراب بافی و لباس زیر دیده می شود، و حتی در آن صورت فقط در مخلوط ظاهر می شود ، اما در بسیاری از لباسهای ورزشی و لباسهای خارج از منزل حضورش کاملا مشهود است. نایلون کاملاً مصنوعی است ، یعنی از ساختار مولکولی اصلی به بالا مهندسی شده است. شکل خام آن یک محلول مایع است که می تواند به رشته های جامد تبدیل و ریسیده شود. این مواد می توانند در شکل و ضخامت متفاوتی تولید شود و در نتیجه طیف وسیعی از محصولات نهایی تولید شوند. نایلون را می توان با تغییرات شیمیایی در محلول اولیه محکم تر و انعطاف پذیرتر یا سبک تر و حتی کشسانتر کرد و آن را به یک فیبر بسیار متنوع تبدیل کرد.

مراقبت از لباس های نایلونی

نایلون به مراقبت کمی احتیاج دارد. از بسیاری جهات طرز تفکر آمریکایی ها در مورد مراقبت از لباس را به کلی تغییر داد. نایلون حتی در صورت مرطوب بودن نیز شکل خود را بسیار خوب حفظ می کند. تنها عیب آن گرما است: لباس های نایلونی همیشه باید در هوا خشک شوند و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض حرارت حتی در سطح پایین دور نگه داشته شوند. همچنین تمایل به برداشتن تکه های رنگی و میکروسکوپی از الیاف از پارچه های دیگر دارد ، به این معنی که در صورت شستشو یا نگهداری نزدیک با آنها رنگ دیگر لباس ها را به خود می گیرد. همچنین فیبر استاتیک بالایی دارد که به لباس آسیبی نمی رساند اما می تواند برای پوشنده تحریک کننده و سبب ایجاد حساسیت پوستی باشد. نایلون یک محصول نفتی است، به این معنی که به نفت وابسته است. با این حال ، اکثریت قریب به اتفاق نایلون با استفاده از محصولات جانبی پالایشگاه های نفت تولید می شود و این خود نوعی بازیافت است. تکنیک های بازیافت پارچه نایلونی نیز وجود دارد. نیازی به تصفیه شیمیایی وسیع ابریشم یا استات ندارد و برای تولید و فرآوری به قدرت نسبتاً کمی نیاز دارد. نایلون زیست تخریب پذیر نیست.

خواص و کاربرد پلی استر در لباس مردانه

“پلی استر” در ذهن بسیاری از مردم مترادف با پیراهن های ارزان و با صدای بلند است و هزینه تولید و قابلیت نگهداری رنگ ها از جمله ویژگی هایی است که پلی استر را به پرکاربردترین الیاف مصنوعی در دنیا و خصوصا ایالات متحده تبدیل می کند. مواد بسیار متنوع را می توان تقریباً با هر پارچه دیگری مخلوط یا بافته کرد. سبک است و مراقبت از آن آسان و بسیار بادوام است. ضعف های اصلی آن عدم تنفس پذیری و بافت آن است که صاف است اما همچنین صاف بودن این لباس، به لباس هایی با محتوای پلی استر بالا حس بسیار “پلاستیکی” می دهد. پلی استر در بیشتر لباس ها ، حتی در کت و شلوار ظاهر می شود ، اما بهتر است با الیاف طبیعی برای پیراهن در آب و هوای غیر مرطوب مخلوط شود. روند تولید پلی استر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پلی استر یکی دیگر از مولکول های مصنوعی است که توسط واکنش های شیمیایی ایجاد شده است. در حین گرم شدن به نخ ریخته می شود و با تغییر دیافراگم روی اسپینر می توان شکل نخ را تغییر داد. اشکال مختلف بافت های متفاوتی ایجاد می کنند و امکان ایجاد بافت های مختلف را می دهند. بسیاری از الیاف ثبت شده با افزودن مواد شیمیایی دیگر به پایه پلی استر ساخته می شوند و این امر باعث کنترل تجمع استاتیک یا افزایش جذب پارچه نهایی می شود.

مراقبت از پوشاک پلی استر

پلی استر نقش مهمی در ایده پوشیدن لباس های آسان داشت. حفظ حالت خوب آن بسیار ساده تر از مراقبت از پشم یا حتی پنبه است. تا زمانی که از گرمای اضافی اجتناب شود، می توان آن را شستشو و خشک کرد ، و به خوبی آویزان و تاشو می ماند. الیاف مقاوم در برابر لک و کپک هستند و هیچ علاقه ای به پروانه ها یا حشرات دیگر ندارند.گاهی اوقات شکاف در ساختار الیاف پلی استر با خاک پر می شود ، که باعث رشد باکتری های بو می شود ، اما می توان با شوینده های ملایم یا سفید کننده مبارزه کرد. پلی استر و محیط زیست مانند نایلون، پلی استر کاملاً مصنوعی است و تجزیه نمی شود. با این حال، می توان آن را به طور گسترده بازیافت کرد، و مارک هایی در حال حاضر وجود دارند که پارچه های خود را کاملاً از پلی استر بازیافتی می سازند. این به نوبه خود به این معنی است که زیرساخت های بسیار بیشتری برای بازیافت پلی استر در نظر گرفته شده است و باعث می شود لباس های پلی استر کمتر تبدیل به محل دفن زباله شوند. واکنش شیمیایی مورد استفاده برای ایجاد پلی استر نسبتاً کم است و فرآورده های جانبی آن می توانند بی ضرر پردازش شوند و پلی استر را از نظر منشأ نفتی بیشتر دوستدار محیط زیست می کند.

No Comments

Post A Comment