انواع پارچه در لباس مردانه قسمت اول

انواع پارچه در لباس مردانه

انواع پارچه در لباس مردانه قسمت اول

مد و استایل مردانه، ظرافت ها متخص به خود را دارد. شیک پوشی و استفاده از لباس های شکیل و برازنده، از مهم ترین نیازهای هر مردی است تا بتواند وجهه ای مناسب از خود را به افراد در کنار خود مخابره نماید. قطعا مردان در مراودات اجتماعی و معاشرت هایی که با افراد مختلف دارند، باید ظاهری قدرتمند و در عین حال آراسته از خود به نمایش گذارند تا بتوانند در روند کاری خود موفق باشند. یکی از مهمترین مواد اولیه برای دوخت و تولید یک لباس انواع پارچه هایی است که در آن به کار رفته است. از این رو آشنایی با این نوع پارچه می تواند به مردان ضمن آگاهی بخشی در مورد آن چیزی که بر تن می کنند، کمک کند تا بتواند با توجه به هر مراسم، نوع مشارکت، فصل، محل برگزاری و … لباس هایی منطبق بر آن فضا انتخاب نمایند. تنوع انواع پارچه هایی که در تولید لباس های مردانه استفاده می شود زیاد است و آشنایی با آن ها می تواند بر انتخاب هوشمندانه و خرید مناسب کمک نماید.

پنبه در لباس مردانه

پشم و پنبه از دیرباز جزء اصلی ساخت و تولید لباس بوده اند، اما در قرن گذشته شاهد انفجار در تولید پارچه ها و الیاف مصنوعی نیز بوده ایم. این مواد با سرعت بسیار بیشتر تولید الیاف مصنوعی نسبت به مواد طبیعی قدیمی تغییر کرده ، ارتقاء یافته و تا حدی جایگزین مواد طبیعی شده اند و می توان انتظار داشت که در آینده به پیشرفت خود ادامه دهند. از سوی دیگر اما موضوعی که بسیار اهمیت دارد، بحث میزان استفاده از این نوع الیاف طبیعی در لباس های مردانه است. از آن جایی که عموما مردان اهمیت کمتری را نسبت به سلامتی و خودمراقبتی دارند، استفاده از البسه غیر طبیعی و بی کیفیت در بین آن ها نیز بیشتر است. شاید بتوان این نکته را تایید نمود که بیشترین البسه ای که برای مردان از اهمیت نسبتا بالاتری برخوردار تا سالم، ارگانیک و پنبه ای باشد، مجموعه لباس های زیر شامل شورت، زیرپیراهنی و … هستند اما در انواع دیگر البسه مصرف خود این دغدغه را ندارند.

 

پارچه ریون چیست؟

یکی از پرکاربردترین انواع پارچه ها در تولید انواع لباس های مردانه است. تولید ریون مانند بسیاری از الیاف مصنوعی، خواص منحصر به فرد خود را دارد و یک کلمه واحد برای اشاره به یک دسته کامل از منسوجات مصنوعی به خود اختصاص داده است. چندین نام تجاری مختلف که در بازارها و بیت تولید کنندگان شنیده می شود، همه تحت تعریف ریون قرار می گیرند و در حال حاضر این رایج ترین عبارتی است که روی لباس هایی که از فیبر استفاده می کنند ، استفاده می شود. ریون از مواد طبیعی (معمولاً خمیر چوب) ساخته شده است که شیمیایی تصفیه می شوند تا سلولز طبیعی آنها به صورت رشته های فیبری شکل بگیرد. سپس رشته ها مانند الیاف مو یا گیاه بافته می شوند. پارچه ویسکوز نیز مدلی دیگر از اانواع ریون هستند که سلولز تیمار شده به محلول ویسکوز تبدیل می شود که سپس به الیاف نخ مانند کشیده می شو و تافته می گردد. البته در مواردی افارد هر دو این دو نوع جنس را یکی می پندارند در صورتی که هم خانواده هستند اما جدا نیستند.

انواع پارچه در لباس مردانه

ویژگی پارچه ریون در لباس مردانه

فرآیند تبدیل سلولز به نخ به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا ضخامت و طول الیاف ابریشم را کنترل کنند، و این امر به تنوع کمی در پارچه نهایی منجر می شود. ریون در کل یک الیاف بسیار نرم است که به خوبی یک پارچه می توان آن را بسیار شبیه پنبه، پشم، کتان یا ابریشم جلوه داد. خوب تنفس می کند و در برابر پوست صاف و راحت است. رایون بیشتر در ترکیب با الیاف دیگر استفاده می شود و باعث نرمی و جذب پارچه می گردد و در حالی که از مراقبت گسترده ای که برای لباس های ابریشم خالص نیاز است، اجتناب می شود. اما باید به این موضوع توجه ویژه ای داشت که ریون یک پارچه ضعیف است و همچنین پارچه ای است که کاملاً مستعد آسیب پذیری از آب است.(این مدل الیاف هنگام خیس شدن متورم می شوند و در بازگشت به شکل اولیه خود مشکل دارند. یک فرآیند خاص می تواند چیزی را ایجاد کند که مدول مرطوب زیاد یا ابریشم HWM نامیده می شود، که در صورت مرطوب شدن بسیار بهتر دوام می آورد). اما به طور کلی لباس های ابریشمی باید با خشکشویی تمیز شوند. لباسهایی که فقط درصد کمی از ابریشم مصنوعی استفاده می کنند (برای مثال در پیراهن های زیر و شلوارک معمولی) را می توان با خیال راحت شستشو داد، اگرچه ممکن است تا حدودی نرمی سطح خود را از دست بدهند. ریون به راحتی کش می آید و به شکل اولیه خود بر نمی گردد و لباس های تنگ و متناسب با عمر بسیار کوتاه می سازد.

ریون و محیط زیست

خریدارانی که نگران پوشاک “سبز” هستند یک کیسه مخلوط در ابریشم پیدا می کنند-مواد مورد استفاده طبیعی و قابل تجدید هستند، اما پردازش هم شیمیایی و هم انرژی بر است. بسته به تأسیسات ، ریون ممکن است در نتیجه تولید آن باعث آلودگی قابل توجه آب و خاک شود. این الیاف جزو سلولزهای زیست تخریب پذیر هستند اما می تواند سالها در محل های دفن زباله دوام بیاورد و هیچ وسیله دیگری برای بازیافت ابریشم در دسترس نیست. رایون ساخت ایالات متحده ملزم به رعایت استانداردهای سختگیرانه زیست محیطی در تولید است، اما مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند که پوشاک با برچسب Made in USA در ایالات متحده مونتاژ می شود، اما لزوماً از ابریشمی که در آنجا تولید می شود استفاده نمی کند. البته تا حدودی می توان با استفاده از دستورالعمل نگهداری این نوع پارچه ها، عمر آن ها طولانی نمود و از همان مدل ها استفاده کرد.

No Comments

Post A Comment