فست فشن چیست؟

فست فشن چیست؟

فست فشن چیست؟

فست فشن (واژه ای که از فست فود به معنای غذای سریع گرفته شده است) یا مد سریع که هر ساله منجر به دور ریختن کوهی از لباس می شود و تأثیر زیادی بر محیط زیست دارد. این شرکت های تولید پوشاک یعنی فست فشن ها، با تولید کردن سریع و زیاد و قیمت پایین، هدفی جز به سود بیشتر رسیدن ندارند. تولید لباس در این شرکت های تولیدی، لباس های تِرند و نمونه های کپی شده از کت واک ها است که خیلی سریع به لباس هایی تبدیل می شوند که در  فروشگاه های خیابانی به فروش می رسند.

بنابراین آیا می توانیم لباس های ناخواسته خود را به چیزی مفید تبدیل کنیم؟ این سوالی است که شاید فکر برخی از افراد را به خود مشغول کرده باشد. اما اگر بخواهیم با خودمان روراست باشیم، باید کمد لباس خود را باز نماییم و از خودمان این سوال را بپرسیم که آخرین باری که برخی از آن لباس ها را به تن کردید، کی بوده است؟

لباس های خسته کننده در پشت کمدها و زیر کشوها لباس هایی است که دیگر مناسب نیستند، وسایلی که از مد افتاده اند یا حتی لباس هایی که هرگز پوشیده نشده اند. در حقیقت، طبق تحقیق انجام شده از سوی جامعه شناس سوفی وودوارد در دانشگاه منچستر، به طور متوسط ​​12٪ لباس در کمد لباس زنانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند، “استفاده نشده” تلقی می شوند. در این محتوا به بررسی نقش فست فشن و تاثیر  پوشاک در تخریب محیط زیست می پردازیم و آن را در مقیاس جهانی مورد بررسی قرار می دهیم.

تأثیر فست فشن  بر محیط زیست

 

تولید زباله های لباس در دنیا

حدود 85٪ از کل منسوجات تولیدی در ایالات متحده -تقریبا 13 میلیون تن در سال 2017- یا به زباله دانی ریخته می شوند یا سوزانده می شوند. تخمین زده شده است که هر آمریکایی سالانه حدود 37 کیلوگرم لباس دور می ریزد و در سطح جهان ، هر سال 92 میلیون تن زباله منسوجات ایجاد می شود و معادل یک کامیون زباله پر از لباس در هر ثانیه در محل های دفن زباله به پایان می رسد.

انتظار می رودکه تا سال 2030 بیش از 134 میلیون تن منسوجات در سال آمار جدیدی از تولید زباله های نساجی باشد. اما این موضوع آخر ماجرا نیست. ادامه این ماجرای غم انگیز در آمار زیر است:

بنا به اعلام پایگاه معتبر Alamy، میلیون ها تن لباس، کفش و سایر منسوجات هر ساله در محل دفن زباله قرار می گیرند و مقدار بسیار کمی برای بازیافت ارسال می شود. چتنا پرجاپاتی می گوید: “سیستم مد فعلی از حجم بالایی از منابع تجدید ناپذیر، از جمله نفت برای تولید لباس هایی استفاده می کند که اغلب فقط برای مدت زمان کوتاه استفاده می شوند و پس از آن مواد به دلیل دفع زباله یا سوزاندن از بین می روند.”

ازسوی دیگر پژوهشگران در تلاش هستند تا روشهای ساخت منسوجات پایدار را در دانشگاه لاگبورو انگلیس مطالعه نمایند و اذعان دارند که حجم بالای تولید لباس سبب شده است تا “این سیستم علاوه بر ایجاد تأثیرات اجتماعی در مقیاس جهانی ، منابع با ارزشی مانند آب را تحت الشعاع قرار دهد، محیط زیست را آلوده کند و اکوسیستم ها را تخریب کند.”

فست فشن چیست؟

تاثیر مد در تولید گازهای گلخانه ای

شاید برای بسیاری از شما عجیب باشد که  بدانید یکی از عوامل تولید گازهای گلخانه ای همین لباس هایی هستند که ما به تن می کنیم. دلایل خوبی وجود دارد که به دنبال جایگزینی راهکاری برای پر کردن لباس ها در سطل آشغال است.

در سطح جهان، صنعت مد مسئول 10٪ از کل انتشار گازهای گلخانه ای است که این رقم با تولید نساجی به تنهایی تخمین زده می شود که سالانه 1.2 میلیارد تن گازهای گلخانه ای در جو منتشر شود. مقادیر زیادی آب نیز برای تولید لباسهایی که ما می پوشیم مورد نیاز است و صنعت مد مسئول 20٪ از پسابهای جهانی است. در عین حال ما بیش از هر زمان دیگری لباس خریداری می کنیم – اکنون یک مصرف کننده متوسط ​​60٪ پوشاک بیشتری نسبت به 15 سال قبل خریداری می کند. هر دقیقه بیش از دو تن پوشاک در انگلیس خریداری می شود، بیشتر از هر کشور دیگر در اروپا.

در سطح جهان سالانه حدود 56 میلیون تن پوشاک خریداری می شود و انتظار می رود این میزان در سال 2030 به 93 میلیون تن و در سال 2050 به 160 میلیون تن برسد که آمار بسیار هولناک است و این در حالی است که در سطح جهان فقط 12٪ از مواد مورد استفاده برای لباس در نهایت بازیافت می شود.

ترویج مصرف گرایی در فست فشن

در حالی که بیشتر لباس ها با مراقبت سالها دوام خواهند داشت، تغییر مدها به این معنی است که با تغییر ذائقه مصرف کنندگان طول عمر آنها به طور مصنوعی و در راستای فروش بیشتر کالا کوتاه می شود.

ارقام صنعت نشان می دهد که طول عمر لباس های مدرن بین 2 تا 10 سال است لباس زیر و تی شرت فقط یک تا دو سال به طول می انجامد، در حالی که کت و شلوارها و کت ها حدود چهار تا شش سال دوام دارند. اما بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع دائما در حال خرید از برند های مختلف هستند و برایشان اهمیتی ندارد که چه قرار است بر سر کره زمین بیاید.

همیشه تنوع طلبی سایه ای بزرگ تر از هر چیز دیگری در میان انسان ها داشته است و همه چیز را در خود می بلعد و افراد را از فکر کردن به سایر جوانب باز می دارد.

نتیجه گیری:

درست است که امروزه افراد به ظاهر و تیپ خود خیلی توجه می کنند و دوست دارند که همیشه تمیز و مرتب و خوش استایل باشند، اما راهکار این موضوع خرید مداوا لباس های جدید و دور ریختن لباس های قدیمی نیست. تولید زباله های پوشاک غیر قابل بازیافت، واقعا محیط زیست را به خطر می اندازد.

یکی از راهکارهای نجات طبیعت جایگزینی و خرید پوشاک الیاف طبیعی به جای پوشاک تولید شده از الیاف مصنوعی و غیر قابل بازیافت است. چرا که پوشاک طبیعی از طبیعت گرفته شده است و دوباره به طبیعت باز می گردد.

برند الیاف پری با هدف کمکی هر چند کوچک به محیط زیست، تولیدی پوشاک خود را راه اندازی کرده است و در عین حال که لباس های زیبا و مطابق با مد روز تولید می کند با آگاهی دادن به مردم سعی در ترویج استفاده از لباس های طبیعی را دارد. جالب است بدانید که،” طبیعت را بپوش” شعار این شرکت تولیدی است. پس بیایید طبیعت را بپوشیم!

No Comments

Post A Comment