استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج چیست؟

گرچه طراحی لباس و پوشاک جزو مشاغل دشوار و بسیار تخصصی به شمار می رود، اما استایل هایی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند بدون نیاز به داشتن اطلاعات گسترده و عمیق در خصوص چگونگی ایجاد بهترین طرح لباس، تیپ خود را در زندگی روزمره بسته به نیازهایتان بهبود ببخشید. یکی از این استایل ها به نام وینتیج شناخته می شود که در این مطلب به آن می پردازیم. با ما همراه باشید.
استایل وینتیج جزو دسته ای از تیپ های لباس پوشیدن است که در دوران جنگ های جهانی اول و دوم جایی برای خود در دنیای مد و فشن باز کردند. در این دوران به دلایل اقتصادی، مردم با کمبود شدید پارچه و بالا رفتن قیمت انواع آن روبرو شدند و راه حلی که مطرح شد، به کار بردن طرح های قدیمی و بهره گیری از کاربردی بودن آنها بود. این تیپ از آن زمان خود را به عنوان یکی از ترکیب های کلاسیک مطرح نمود که با نوستالژی گره خورده است و قادر است صمیمیت، سادگی و زیبایی را به طور همزمان عرضه کند.

ویژگی های اصلی استایل وینتیج

مهمترین ویژگی این سبک سادگی آن است. بر خلاف نظر عمومی، دوره خاصی برای آن تعریف نشده است و الزامی هم نیست که تمام اجزای یک تیپ کامل حتماً از یک دوره باشند. ترکیب کردن اکسسوری های دهه 80 میلادی با پوشاک دهه 20، تا زمانی که زیبایی و صمیمیت را حفظ کند، هیچ اشکالی ندارد. به دلیل گرایش به بی آلایش بودن و راحتی تبعیت از این سبک، در سالیان اخیر طرفداران آن رشد فزاینده ای را تجربه کرده اند و امروزه مجموعه وسیعی از ترکیب های مختلف بسته به ویژگی های ظاهری شما وجود دارد که می تواند به نحوه لباس پوشیدن مورد علاقه تان تبدیل شود.
وینتیج یکی از سبک هایی است که به “بی زمان” بودن مشهور است، به این معنا که گرچه بسیاری از استایل ها فراز و فرود تجربه می کنند و تبدیل به ترند می شوند یا از دور خارج می گردند، این سبک در هر دوره ای می تواند زیبایی خود را حفظ کند. بهایی که برای این بی زمانی پرداخت می شود خود را به این صورت نشان می دهد که گرچه تیپ مذکور بسیار شکیل و نوستالژیک است، اما هرگز به ترند شماره یک حوزه مد و فشن بدل نمی شود.

استایل وینتیج پسرانه

لباس وینتیج چیست؟

البسه ای مانند پیراهن های راسته مشکی با آستین حلقه ای، کت های طرح خز حیوانات، پیراهن های لخت گلدار، بلوزهای یقه کراواتی و کلاه های طرح قدیمی همگی مهمترین نمونه های برجسته در تیپ های این سبکی هستند. بسیاری از اکسسوری های پوشاک سنتی می توانند در کنار آنها به کار بروند، به خصوص چون اساس آن پیراهن، دامن بلند و کت در صورت لزوم است که گزینه های شما را در خصوص انتخاب پوشاک به شکل مفیدی محدود می کند.
گرچه کلیت این تیپ شاید شما را به یاد زندگی در حومه شهر و روستا بیندازد، اما به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان با پوشاک کم کیفیتی روبرو نیستید. پس فکر نکنید صرف به تن کردن پیراهن کهنه مادربزرگ باعث می شود از این استایل پیروی کنید. باید ترکیب رنگ ها را رعایت کنید، به ویژگی های فیزیکی خودتان توجه کنید و در نهایت بهترین گزینه ها را برگزینید. پوشاک الیاف طبیعی بهترین نتیجه را برای شما به وجود می آورند، به خصوص چون بسیاری از الیاف مصنوعی مانند پلی استر قادر نیستند حس نوستالژی این سبک را به خوبی منتقل کنند.

ترکیب های مشهور در هر دوره که جزو این استایل قرار می گیرند

دقت کنید که آنچه به عنوان وینتیج شناخته می شود، معمولاً قرن بیستم میلادی از 1900 تا 1990 را در بر می گیرد. پس ترکیب هایی که در این قسمت نام برده می شود بر اساس دهه های مختلف این قرن تقسیم بندی شده است.

  • دهه 1900: پیراهن های کمر باریک، بالاتنه یقه دار و دامن های توری که به عنوان اساس این استایل شناخته می شوند.
  • دهه 1910: مانتو و بارانی های بلند و تنگ در این دوره مطرح شدند که ترکیب مناسبی با پوشاک دهه قبلی ایجاد می کردند.
  • دهه 1920: لباس خاصی در این دوره مطرح نشد، اما منجوق دوزی بر روی پیراهن ها بسیار پر طرفدار بودند و اکثراً با اکسسوری های جذاب در این دوران روبرو هستیم.
  • دهه 1930: کلاه های بزرگ و مانتوهایی با یقه بلند و طرح خز رواج پیدا کردند.
  • دهه 1940: شلوارهای مدل سیگاری و ژاکت های کشبافت (به خصوص با رنگ هایی مانند قرمز و زرد) در این دوره مطرح شدند.
  • دهه 1950: این دهه با دامن های دایره ای و پشمی، پیراهن های استرچ و کت های چرمی مشهور است.
  • دهه 1960: تیشرت های طرح دار شلوغ و شلوار جین با پاچه گشاد مختص این دوره هستند.
  • دهه 1970: در این دوره برای تکمیل شلوارهای جین، پیراهن های رنگ روشن و ساده و همچنین کت و شلوارهای ست با آنها مطرح شدند.
  • دهه 1980: رنگ های نئونی، بالاتنه های توری و شلوارهای لگ مد شدند.

لباس وینتیج چیست؟

اغلب اوقات ترندهای دهه 1910 با ترندهای دهه های 1930 و 1980 به خوبی ترکیب می شوند. منجوق دوزی های دهه 1920 ترکیب های فوق العاده با طرح های نئونی دهه 80 ایجاد می کنند. همچنین، البسه دهه های 40 و 50 به عنوان لباس هایی با طرح های ساده، به خوبی می توانند مکمل بقیه پوشاک از دهه های دیگر باشند.
به دلیل گستردگی و در عین حال مشخص بودن پوشاک این سبک، انتخاب ترکیب بهینه کار چندان سختی نیست. اگر به اندازه کافی سلیقه داشته باشید و از دل به دریا زدن هراسی نداشته باشید، به راحتی می توانید در این سبک تیپ محبوبتان را پیدا کنید.

No Comments

Post A Comment