الیاف گیاهی چیست؟

الیاف گیاهی

الیاف گیاهی چیست؟

الیاف گیاهی چیست و چه کاربردی دارد؟

همان گونه که در مقاله پارچه گیاهی آمده است، الیاف گیاهی، یکی از پرمصرف ترین الیافهای مورد استفاده در صنعت نساجی است که سابقه تاریخی بسیار طولانی دارد و جز اولین الیافی به شمار می روند که مورد استفاده انسان ها قرار گرفت. این الیافها نیز از نظر تجاری بسیار با اهمیت هستند، به گونه ای که بسیاری از کشور های دنیا بخشی از فعالیت های اقتصادی کشاورزی خود را به کشت گیاهان اختصاص داده اند تا بتوانند از آن ها الیاف طبیعی با منشا گیاهی تولید نمایند. در این محتوا سعی می شود با بررسی و ارائه یک نمای کلی از فواید و مصارف الیاف گیاهی، به آگاهی مخاطبان نسبت به این نوع الیافها بیفزاید و کمک نماید تا مصرف کنندگان در انتخاب پوشاک ساخته شده از این الیاف با آگاهی بیشتری عمل نمایند. با ادامه این محتوا همراه ما بمانید.

معرفی بهترین الیاف گیاهی

ماده اصلی تشکیل دهنده الیاف گیاهی، «سلولز» است.از مهم ترین الیاف نساجی با منشا گیاهی می توان به پنبه، کتان، کنف و چتایی نام برد. این گیاهان اصلی ترین منابع تولیدی هستند که از طریق کشت در زمین های کشاورزی به دست می آیند. این متریال های گیاهی را می توان به چهار گروه تقسیم اصلی تقسیم کرد:

  • الیاف دانه ای:  یکی از بهترین نمونه های آن پنبه است. گیاه پنبه دارای محصولاتی کپسولی شکل به نام غوزه پنبه است که همان دانه پنبه ها به صورت متراکم درون آن ها قرار دارد.
  • ساقه ای:  الیافی هستند از ساقه های آن ها در راستای تولید الیاف گیاهی استفاده می کنند که یکی از بهترین نمونه های این گروه می توان به گیاهانی مانند کتان، کنف و چتایی اشاره کرد.
  • برگی: از برگ های آن ها در راستای تولید الیافی استفاده می کنند که یکی از بهترین نمونه های آن سیسال است.
  • میوه ای: الیافی هستند از اجزای میوه آن ها در راستای تولید استفاده می کنند که یکی از بهترین نمونه های آن نارگیل است.

محبوب ترین الیاف گیاهی

پنبه: به دلیل اهمیتی که در حوزه تجارت و بازرگانی دارد، به طلای سفید نیز مشهورند و بیشتر در تولید پارچه های نخی و بنپه ای استفاده می شوند. لباس زیر، لباس کودک، شال، روسری و … از مهم ترین محصولات تولید شده با این محصول ارزشمند است. این گیاه، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در سراسر جهان مانند قاره آمریکا، آفریقا و هند است. متنوع ترین انواع پبنه وحشی در ابتدا متعلق به کشور مکزیک، استرالیا و آفریقا است که در نوبه خود قابل توجه است.

چتایی: در محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل قیمت ارزانی که دارد، از جایگاه ویژه ای برای تولیدات ارزان قیمت محصولات نساجی برخوردار بوده و برای تولید گونی، کیسه های بسته بندی، پرکردن مبل یا تشک و … میتوان از آنها بهره مند شد. این گیاه بومی قاره آسیا و از جمله مهم ترین تولید کنندگان آن می توان به هند، بنگلادش، پاکستان و … اشاره کرد.

سیسال: از مهم ترین الیافهای برگی به شمار می رود که با داشتن مقاومت بسیار زیاد و انعطاف کم، جایگاه ویژه ای  پیدا کرده است. این گیاه بومی مکزیک بوده است و بنا به آن چه که در اسناد و شواهد تاریخی موجود است، مکزیکی ها از این گیاه برای خود البسه تهیه می کردند، اما اکنون این گیاه در شرق آفریقا، برزیل، مراکش، الجزایر و دیگر مناطق گرمسیری کشت می شود. از این گیاه الیافی تهیه می کنند که در حوزه های مربوط به تجهیزات حمل و نقل دریایی بسیار کاربرد دارد. با پیشرفت تکنولوژی و توجه پژوهشگران نساجی به الیاف دیگر، در چند سال اخیر امکان تولید قالی، قالیچه، کلاه و … با استفاده از این متریال ها فراهم شده است.

نارگیل یا فیبر نارگیل: از مهم ترین الیاف طبیعی میوه ای بوده که حاصل استخراج الیاف پوسته بیرونی نارگیل است، در تولید محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین محصولاتی تولیدی با الیاف نارگیل می توان به موکت و فرش، پادری، برس و تشک اشاره کرد.

No Comments

Post A Comment