چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ قسمت اول

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ قسمت اول

الیاف طبیعی برای شما و محیط زیست بسیار مفید هستند. پوشیدن پنبه، پشم، ابریشم و سایر الیاف گیاهی و حیوانی راحت است. آنها یک منبع پایدار هستند، زیرا تجدیدپذیر، تجزیه پذیر و دارای کربن خنثی هستند و می توانند بدون تخریب یا آسیب رساندن به محیط زیست استفاده شوند. پوشیدن البسه طبیعی سبب ایجاد راحتی در بدن و سلامت پوست و اندام ها می شود و از ایجاد هر گونه حساسیت جلوگیری می نماید. همچنین باید توجه داشت که همه پزشکان توصیه دارند تا برای پوشش نوزادان در زمان تولد و چند ماهه بعدی از لباس های با کیفیت نخی و پنبه ای استفاده شود، تا ضمن عدم ایجاد مشکل برای نوزاد، لطیف بودن پوست و اندام فرزند دچار آسیب نشود. در این محتوا خواهیم دید که اساسا باید چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ و به بیانی نکات مهم و کاربردی درباره این پوششها سخن گفته خواهد شد. این محتوا در دو قسمت ارایه خواهد شد تا به مخاطبان کمک کند تا از این محصولات به میزان بیشتری در کمدهای خود داشته باشند.

تنفس الیاف طبیعی

اولین موضوعی که باید به آن اشاره شود، زنده بودن این نوع الیاف است. الیاف طبیعی “نفس می کشند” و با جذب عرق و رها کردن آن در هوا (در چرخه تبخیر با استفاده از دمای بدن)، شما را در هوای گرم، خنک می نمایند. الیاف مصنوعی اما از این قابلیت مبرا هستند و نمی توانند به یک شکل “تنفس” کنند زیرا فشرده تر هستند و دارای الیاف مصندعی اند. به عنوان مثال ، لباس های پلی استر می توانند در هوای گرم احساس گرما و تعریق بیشتری را برای افراد داشته باشد. این قابلیت برای دفع عرق نیز باعث می شود مبلمان و تشک های پر از الیاف طبیعی نسبت به مواردی که با فوم پلاستیکی پر شده اند راحت تر استفاده شوند. الیاف طبیعی اغلب عایق های خوبی هستند، پشم عایق عالی در برابر گرما و سرما است. الیاف پشمی دارای یک چروک طبیعی هستند ، که نام فنی امواج کوچک ریز در طول فیبر مشهورند. فضاهایی که امواج ایجاد کرده اند، توده های هوا را به دام می اندازند و از این رو حس گرما و سرما ایجاد می نمایند. بنابراین، یک ژاکت پشمی یا پتو ، در گرم نگه داشتن شما در زمستان بسیار بهتر از یک (الیاف) آکریلیک عمل می کند. الیاف طبیعی می تواند برای پوست های حساس مفید باشد، افرادی که دارای پوست حساس هستند در صورتی که از لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی استفاده کنند کمتر دچار حساسیت یا بثورات پوستی می شوند. الیاف طبیعی ارگانیک حتی بهتر است زیرا با مواد شیمیایی که باعث واکنش های آلرژیک می شوند، درمان نمی شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که ملحفه طبیعی می تواند از زخم های دردناک تختخواب (زخم بستر) در بیماران مبتلا و روی تخت جلوگیری کند.

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم

تجدیدپذیری الیاف طبیعی

الیاف طبیعی ساختار زیبا و شیکی دارند و فیبر انتخابی برای بسیاری از طراحان جوان که مایل به تولید لباس های اخلاقی نسبت به طبیعت و انسان ها هستند. از سوی دیگر این این مواد از ییک منبع تجدید پذیر هستند و برخلاف الیاف مصنوعی، منبع الیاف طبیعی را می توان با گذشت زمان دوباره پر کرد. گیاهانی که الیاف تولید می کنند، می توانند بارها و بارها رشد کرده و برداشت شوند. کتان و جوت به صورت یکساله رشد می کنند، در حالی که گیاهان سیزال حدود 10 سال برداشت می شوند و درختان کاپوک می توانند برای 60 سال یا بیشتر الیاف تولید کنند. اکثر حیوانات فیبر دار سالانه یک لایه جدید از الیاف تولید می کنند. گوسفندها باید هر ساله پشم های خود را کوتاه کنند ، شترها موهای خود را هر سال به طور طبیعی می ریزند و خز خرگوش انگورا آنقدر سریع رشد می کند که می توان آن را چهار بار در سال برداشت کرد. ویزگی دیگری که بر اهمیت این نوع مواد اولیه افزوده است، تجزیه پذیری انهاست. این نوع الیاف به طور طبیعی از طریق قارچ ها و باکتری ها تجزیه می شوند و به کوه های زباله اضافه نمی کنند. از طرف دیگر اما، حذف بیشتر الیاف مصنوعی دشوار است. بازیافت آنها نیاز به مرتب سازی دارد و هنگامی که سوزانده می شوند، آلاینده ها را تولید می کنند. حتی کیسه های پلاستیکی که ادعا می شود تجزیه پذیر هستند، فقط به قطعات پلاستیکی کوچکتر تجزیه می شوند که می توانند وارد زنجیره غذایی شوند.

 

تنوع رنگی الیاف طبیعی

پوشاک ارگانیک و منسوجات خانگی در امتداد سبک زندگی سالم و  طبیعی خوردن غذاهای ارگانیک هستند. به عنوان مثال، پنبه ارگانیک نگرانی های زیست محیطی را در مورد استفاده زیاد از آفت کش ها و مصرف آب مانند پنبه غیر ارگانیک ندارد. برخی از افرادی که فکر می کنند به پشم حساسیت دارند، اغلب متوجه می شوند که در واقع به مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید پشم حساسیت دارند و می توانند از پشم ارگانیک استفاده نمایند. همچنین این محصولات دارای طیف وسیعی از رنگهای طبیعی هستند و نیاز کمتری به رنگهای شیمیایی آلوده کننده دارند. گوسفند و آلپاکا شتلند دارای رنگ حنایی، خاکستری، سیاه، بژ یا قهوه ای هستند. کتان بسته به آب یا شبنم می تواند طلا یا نقره باشد و حتی پنبه نیز می تواند به طور طبیعی سبز یا قهوه ای باشد. رنگهای گیاهی مکمل رنگهای طبیعی الیاف حیوانات هستند و رنگ نیلی ذرت، برای الیاف گیاه بسیار مفیدند.

No Comments

Post A Comment