چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ قسمت دوم

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ قسمت دوم

توصیه می شود تا قبل از شروع به خواندن این محتوا، قسمت اول مقاله چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم؟ مطالعه شود تا پیشینه ذهنی مناسبی درباره این موضوع داشته باشند و یتوانید بر روی مطالبی که می خوانید با راحتی تامل نمایید. یکی از مهم ترین ویژگی های الیاف طبیعی، استفاده از کربن خنثی است. این نوع کربن ها به گرم شدن کره زمین هیچ کمکی نمی نمایند و تاثیر مستقیمی ندارند و به صورت سوخت در اختیار موجودات قرار می گیرد. همچنین اهمیت آینده استفاده از الیاف طبیعی سبب شده است تا نظرات مختلفی درباره آن ها ارایه شود، زیرا منابع طبیعی به سرعت در حال مصرف شدن هستند و از سوی دیگر این نوع منابع طبیعی به میزان زیادی به آب احتیاج دارند و منابع آبی دائما در حال نابودی است و یکی از مشکلات جدی انسان ها آب خواهد بود.

تولید الیاف طبیعی و گرمای زمین

الیاف گیاهی به گرم شدن کره زمین کمک نمی کنند و تاثیری در این چرخه نمی گذارند. زیرا چرخه تولید آنها معمولاً کربن خنثی است، یعنی حداقل همان مقدار CO2 را که ساطع و جذب می کنند. علاوه بر این ، ضایعات آلی تولید شده در حین پردازش می تواند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد و تولید برق، خوراک ذخیره و مصالح مسکن را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر ، پردازش الیاف مصنوعی از انرژی زیادی استفاده می کند و آلاینده هایی را به شکل فلزات سنگین تولید می کند که به مدت طولانی در محیط می مانند. پردازش آنها چندین تن CO2 تولید می کند، گاز گلخانه ای عامل اصلی گرمایش زمین است. انتخاب منابع طبیعی فیبر با استفاده از الیاف طبیعی، کنترل بیشتری بر منشاء منسوجات را در بر خواهد داشت. در بین کمک به کشاورزان در کشورهای در حال توسعه ، استفاده از فیبر تولید شده در منطقه محلی خود، و یا حتی پرورش حیوانات تولید کننده این نوع الیاف است. برای مثال در انگلستان شما می توانید یک حیوان فیبر دار (خرگوش انگورا ، آلپاکا ، یا گوسفند) نگهداری کنید یا کتان را در یک تخصیص یا یک مزرعه کوچک پرورش دهید. اگر فضا یا زمان لازم برای انجام این کار را ندارید ، می توانید به دنبال فیبر محلی باشید که توسط کشاورزان نزدیک شما پرورش داده شده است. متناوباً می توانید با استفاده از کیسه های جوت، نخ سیزال، کوسن های پر از کاپوک، یا با خرید منسوجات تهیه شده از کنف، ابریشم و سایر الیاف طبیعی به کشاورزان کشورهای در حال توسعه کمک کنید. یا حتی بچه شتر و سایر الیاف حیوانی غیر معمول را بچرخانید. مقدار زیادی جوت و سیزال توسط مزارع کوچک تولید می شود که بیشتر از نیروی انسانی استفاده می کنند تا سوخت های فسیلی.  چرخ تولید بسیاری از منسوجات از سوی زنان می گردد ​​و بافته می شود و منبع حیاتی تامین مالی  آن ها را تأمین می کند، جایی که اغلب هیچ راه دیگری برای درآمد وجود ندارد. تجارت عادلانه می تواند درآمد کافی برای آموزش فرزندان خود ایجاد کند. این به کشاورزان در مناطق روستایی کمک می کند تا شهرهای شلوغ را متورم کند.

 

چرا از الیاف طبیعی استفاده کنیم

چقدر فیبر طبیعی استفاده می کنیم؟

الیاف طبیعی از طلوع تمدن استفاده می شدند. هزاران سال آنها برای عایق بندی ما در برابر آب و هوای گرم و سرد، محافظت از غذای ما در برابر حشرات موذی و حتی تزئین محیط ما ضروری بودند. از آنها نمدی ساخته می شد که برای پوشاک، مسکن و فرش استفاده می شد. از آن ها در تولید سبد برای نگهداری و حمل غذا استفاده می شد و بعداً در لباس و فرش به شکل دیگری مورد استفاده قرار گرفتند. تا حدود 100 سال گذشته، تنها الیاف مورد استفاده بشر الیاف طبیعی بودند. اولین الیاف مصنوعی در سال 1865 کشف شد اما تا سال 1905 به صورت تجاری تولید نشده بود. (ابریشم ویسکوز) و یک الیاف مصنوعی تا سال 1931 به صورت تجاری تولید نشدند (نایلون). در سال 1939، از مهم ترین الیاف مورد استفاده، پنبه بود، در حالی که الیاف و پشم تولید شده بقیه مابقی مواد موجود را تشکیل می دادند. تا سال 1945، الیاف تولیدی 25 درصد سهم بازار را به قیمت پنبه در اختیار داشتند. در 50 سال گذشته، الیاف مصنوعی درصد زیادی از الیاف تولید شده را به خود اختصاص داده اند. در حال حاضر حدود 40 درصد از الیاف نساجی از الیاف طبیعی (37 درصد از گیاهان و 3 درصد از حیوانات) و بقیه از الیاف ساخته شده توسط انسان تهیه می شود. این ارقام سال به سال متفاوت است. آنها همچنین به منبع اطلاعات و تعریف فیبر طبیعی بستگی دارند. در یک سال ، ما حدود 35 میلیون تن الیاف از حیوانات و گیاهان استفاده می کنیم. گوسفند مهمترین حیوان فیبر دار هستند و بز یا انگور (که مو تولید می کند) کم و بیش به طور مشترک به دنبال آن قرار می گیرند. بسیاری از حیوانات الیافی دیگر نیز وجود دارند ، برای مثال آلپاکا و کرم ابریشم. محبوب ترین الیاف گیاهی از راه دور پنبه است. جوت دومین فیبر مهم گیاهی از نظر میزان فروش است. کتان ، کنف و رامی نیز از الیاف گیاهی محبوب هستند.

آینده الیاف طبیعی

افزایش تقاضای مشتری برای منسوجات پایدار و پیشرفت در تکنولوژی ممکن است میزان استفاده از الیاف طبیعی را افزایش دهد. الیافی که در گذشته برای لباس مناسب تلقی نمی شد، اکنون می توان از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال، برای استفاده از جوت با سود سوزآور، چروک و نرمی آن را بهبود می بخشد، که باعث می شود با پشم بچرخد. سیستم های پردازش مدرن اجازه می دهد تا جوت با موفقیت با پنبه ترکیب شود. پیشرفتهای تکنولوژیکی این امکان را می دهد که یک نخ را که 3 قسمت کاپوک و 2 قسمت آن پنبه است بچرخانید و در حال حاضر تکنیک هایی برای غیرقابل اشتعال شدن کاپوک وجود دارد. منسوجات جغرافیایی یکی دیگر از مناطق با افزایش تقاضا برای الیاف طبیعی است. از منسوجات جغرافیایی برای محافظت از خاک در برابر فرسایش و تقویت کارهای خاکی و تشویق رشد گیاهان استفاده می شود. با کمال تعجب ، بیشترین زمینه رشد استفاده از الیاف طبیعی در صنعت خودرو است. الیاف گیاهی برای خودروسازان جذاب و سبک هستند و از نظر مکانیکی قوی هستند و می توان از کامپوزیت های الیاف گیاهی به جای فایبر گلاس برای تقویت اجزاء استفاده کرد. قالب گیری آنها از انرژی کمتری نسبت به قالب بندی فایبرگلاس استفاده می کند، که می تواند هزینه های تولید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. وزن خودروها نیز کمتر است و هزینه کمتری برای حرکت دارند. علاوه بر این ، استفاده از صندلی های خودرو با فیبر نارگیل راحت تر از صندلی های پر شده با فوم پلاستیکی است. با این حال، بعید است که الیاف مصنوعی به طور کامل با الیاف طبیعی جایگزین شوند. الیاف مصنوعی را می توان ارزان و در مقادیر زیاد تولید کرد. سفارشی کردن آنها آسان است و می توان آنها را در هر طولی ظراحی و تولید نمود. بسیاری از مصرف کنندگان این موضوع را مهمتر می دانند که لباس هایی که می پوشند ارزان بوده و مراقبت از آنها راحت باشد. به هر حال باید دید که قرار است تا گستره استفاده از الیاف طبیعی تا کجا باشد.

No Comments

Post A Comment