30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت اول

30 پارچه دوستدار محیط زیست

30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت اول

محیط زیست همواره در معرض آسیب انسان ها قرار داشته و در ابعاد مختلف تخریب شده است و این روند کماکان در حال اتفاق افتادن است. در حالی که همه ما به این موضوع آگاهیم که اگر محیط زیستی وجود نداشته باشد ما هم نخواهیم بود و بشر از بین خواهد رفت. برای همین باید بسیار تلاش کرد تا این روند تخریب و آلوده سازی محیط زیست آرام تر شود و تلاش همگانی نیاز است تا به طور کامل این اتفاق متوقف شود.

صنعت پوشاک یکی از  مهم ترین صنایع آلود کننده محیط زیست به شمار می رود که در مسیر کمک به حل مشکل اقدامات خوبی را انجام داده است. پژوهشگران این حوزه با تحقیقات گسترده بر روی انواع الیاف، توانسته اند الیافی را معرفی نمایند که بسیار دوستدار طبیعت هستند و هیچ آسیبی را متوجه کره زمین نمی کنند. در همین راستا اتفاقات بسیار خوبی در حال رخ دادن می باشد که سبب به وجود آمدن بسیاری از این نوآوری ها شده است. پارچه های ساخته شده از سیب و آناناس تنها بخش کوچکی از این دستاوردها هستند. در این مقاله و مقاله های آتی، به معرفی 30 پارچه دوستدار محیط زیست پرداخته شده است. با الیاف پری همراه ما باشید.

پارچه دوستدار طبیعت چیست؟

 

به مجموعه پارچه هایی که برای طبیعت آلودگی تولید نمی کنند و به راحتی در آن تخریب و تجزیه می شوند، پارچه دوستدار طبیعت می گویند. این ترکیبی از بسیاری از جنبه های مختلف است که شامل شیوه های تجاری اخلاقی، شفافیت زنجیره تامین، سیاست های حداقل تأثیر، برنامه های باز پس گیری و مسلما مهمتر از همه، مواد پایدار است که کمد دوستار طبیعت ما را تشکیل می دهند. بنابراین شاید یکی از اولین سوالاتی که باید از خود بپرسید این باشد که لباس های من از چه چیزی ساخته شده است؟

نوع پارچه ای که برای تهیه پیراهن یا جوراب دوستدار محیط زیست شما استفاده می شود ، تعیین می کند که چقدر باعث تخریب محیط زیست می شود یا شیوه هایی که آن را معکوس می کند. انتخاب پارچه مستقیماً بر منابع اولیه (تأثیر کشاورزی و حفاری نفت)، پردازش مواد (مواد شیمیایی مورد نیاز برای تبدیل آن به الیاف) و چشم اندازهای پایان عمر (روشهای دفع لباس) مانند آن تأثیر می گذارد. بازیافت شود یا کمپوست شود؟

وقتی صحبت از آلودگی می شود، صنعت مد یکی از بزرگترین مشارکت کنندگان در جهان است. نه تنها آلودگی ایجاد می کند، بلکه موادی که پارچه های ساخته شده را مورد استفاده قرار می دهد، مستقیماً تأثیر می گذارد و به آنها کمک می کند: مصرف آب، آلودگی های ریز پلاستیکی، انتشار گازهای گلخانه ای، تخریب خاک، تخریب جنگل های بارانی و در نهایت دفن زباله با ابعاد بسیار زیاد و مخرب تنها گوشه ای از تاثیر صنعت مد بر کره زمین است. از جنبه مثبت، پیدا کردن و استفاده از  پارچه های سازگار با محیط زیست (عمدتا) آسان است و استفاده از این نوع پارچه ها سبب می شوند تا آینده بهتری را برای محیط زیست متصور بود.

 

از مهم ترین الیاف دوستدار طبیعت و اکو فرندلی می توان به این موارد اشاره نمود.

پنبه ارگانیک چسیت؟

وقتی صحبت از پارچه های پایدار و مقاوم می شود، قطعا اولین گزینه ای که به ذهن می رسد، پنبه ارگانیک است. این الیاف بدون استفاده از سموم و کودهای مصنوعی رشد می کنند و بدون مواد شیمیایی فرآوری می شود. از دیدگاه اکولوژیکی، پنبه ارگانیک 62 درصد انرژی و 88 درصد آب کمتری نسبت به پنبه معمولی مصرف می کند (که با کمال تعجب، یکی از کثیف ترین محصولات زراعی هستند). چندین گواهینامه در اعتبار این نوع الیاف طبیعی صادر شده است که به ما می گوید که پنبه در این میان جایگاه اول را دارد. بدون هیچ گونه مواد شیمیایی یا استفاده از ماشین های مخصوص و مواد شیمیایی فرآوری می شوند و لباس نهایی را عاری از مواد شیمیایی و مضر برای بدن می کند.

سایر گواهینامه های مربوطه حقوق عادلانه و شرایط ایمن را برای کشاورزان تضمین می کند (اگرچه قرار نگرفتن در معرض مواد شیمیایی در این زمینه در حال حاضر جزء مهمی در این زمینه است). مارک های لباس های ارگانیک از این پارچه تقریباً در هر نوع لباسی استفاده می کنند: سوتین های ارگانیک، محافظ های تشک ارگانیک، لباس های بارداری ارگانیک، لباس های ارگانیک کودک و موارد دیگر. جالب است بدانید که این نوع پنبه ها دارای گواهینامه هایی چون دارای استاندارد USDA ارگانیک ، استاندارد نساجی ارگانیک جهانی (GOTS) ، استاندارد محتوای آلی (OCS) ، استاندارد پنبه بهتر ، تجارت عادلانه ، Bluesign و Oeko-Tex 100 هستند.

30 پارچه دوستدار محیط زیست

 

پنبه بازیافت شده چیست؟

پنبه بازیافتی با استفاده از پسماندهای پس از صنعت یا پس از مصرف تولید می شود. بسیاری از مارک های مد بنا به دلایل خاص و صرفه های اقتصادی که این کار دارد، از این نوع الیاف استفاده می کنند. این بدان معناست که لباس زیر پنبه ای یا شلوار جین آبی مورد علاقه شما می تواند از ضایعات پارچه های صنعتی یا سایر لباس های پنبه بازیافتی تهیه می شود. پنبه بازیافتی به جلوگیری از اتلاف ضایعات مد در محل دفن زباله کمک می کند تا از میزان زیادی از زباله های پوشاک دوباره در چرخه مصرف قرار بگیرند. با این حال، صدور گواهینامه و مقررات دشوار است زیرا نمی دانیم پنبه بازیافت شده از کجا و چه منشایی و از اختلاط چند نوع پنبه به دست آمده است. همچنین تشخیص اینکه آیا پنبه بازیافتی پنبه خالص است (و در نتیجه می توان آن را کمپوست کرد) دشوار می شود زیرا یک لباس را می توان به پنبه بازیافتی بازیافت کرد حتی اگر مخلوط (های مصنوعی) داشته باشد.

 

30 پارچه دوستدار محیط زیست

شاهدانه ارگانیک چیست؟

شاهدانه یکی از طبیعی ترین پارچه های طبیعی و پربازده است، رشد آن برای خاک سالم است و هیچ تاثیر منفی ندارد (به لطف فرآیندی به نام گیاه پالایی) و به آب بسیار کمتری نسبت به پنبه نیاز دارد و شاید بتوان به نوعی این الیاف را جزو کم ضررترین نوع الیاف برای طبیعت دانست. همچنین این ماده خام منفی کربن محسوب می شود. در واقع CO2 را از جو جذب می کند و بخشی از عملکرد خود را در راستای تصفیه طبیعی هوا به کار می گیرد. از آنجا که فواید آن بسیار زیاد است (مانند محافظت طبیعی و خاصیت ضد آفتاب و ضد میکروب) و رشد آن سخت تر است ، قیمت کنف کمی گرانتر از سایر پارچه های ارگانیک مقاوم است، اگرچه می توان انتظار داشت در آینده شاهد بیشتر آن باشیم.

کتان از نظر پایداری تقریباً مشابه کنف است. پارچه ها هم فوق العاده سبک و هم قابل تنفس هستند. تنها نکته ای که باید به آن اشاره شود، کتان از گیاه کتان گرفته می شود. رشد آن به کود، آفت کش و آبیاری بسیار کمی نیاز دارد. با این حال، بر خلاف کنف، کتان پربازده نیست. یکی از مهم ترین دلایلی که بیانگر محبوبیت و اطمینان بالای مردم به این نوع پارچه است، وجود همه نوع محصوللات با استفاده از این مدل پارچه است از لباس کتانی گرفته تا ملحفه کتان.

نتیجه گیری:

همان طور که گفته شد، یکی از بزرگترین تولید کنندگان زباله های صنعتی، تولید کنندگان پوشاک هستند. این تولید کنندگان به دلیل ارزان بودن الیاف مصنوعی، به این نوع الیاف روی آوردند. اما در سال های اخیر به درخواست مصرف کنندگان و توجه به سللامتی و محیط زیست، تولید پوشاک الیاف طبیعی رو به افزایش است. چرا که این پوشاک دوستدار محیط زیست هستند و می توان با تولید و مصرف این نوع لباس ها، روند تخریب محیط زیست را کاهش داد. چرا که بدون داشتن محیط زیستی سالم، بشر رو به نابودی خواهد رفت. برند الیاف پری که از تولید کنندگان و عرضه کنندگان این نوع پوشاک به صورت عمده به شهرهای مختلف ایران است، با هدف کمک به طبیعت و انسان قدم در راه تولید گذاشته است. امید است با افزایش آگاهی مردم نسبت به مضررات پوشاک الیاف مصنوعی و فواید الیاف برگرفته از طبیعت، پوشاک مصنوعی و مخرب زیست محیطی برای همیشه کنار گذاشته شود. در قسمت دوم مقاله پیش رو، با انواع دیگر پارچه های دوستدار طبیعا بیشتر آشنا خواهید شد.


بیشتر بدانید:

30 پارچه دوستدار محیط زیست قسمت دوم

No Comments

Post A Comment