ویژگی های الیاف گیاهی

ویژگی های الیاف گیاهی

معرفی ویژگی های الیاف گیاهی

یکی از زیر مجموعه های الیاف طبیعی، الیاف گیاهی هستند. این الیاف همانگونه که از نامشان پیداست، منشا گیاهی دارند. از سوی دیگر می توان گفت که یکی از قدیمی ترین الیاف استفاده شده از سوی انسان بوده است که با بهره وری از گیاهان و استفاده از محصولات آن ها مانند پوست، میوه و …. اقدام به تولید آنها کرده است. در این مقاله سعی می شود تا با بررسی ویژگی های الیاف گیاهی، نمایی کلی از شناخت این محصولات به مخاطبان ارائه شود تا علاوه بر کسب مهارت تشخیص الیاف، درک مناسبی نسبت به کیفیت و مزایای استفاده از پوشاک طبیعی ایجاد شود.


بیشتر بخوانید:

الیاف گیاهی چیست؟


توصیه می شود تا قبل از مطالعه ادامه این محتوا، مقاله های الیاف های گیاهی و پارچه گیاهی چیست؟ مطالعه شود تا پیش زمینه مناسبی برای ورود به این محتوا شود. با ادامه این محتوا همراه ما بمانید.

انواع الیاف گیاهی

کاربرد الیاف طبیعی

الیاف سلولزی یا گیاهی به مجموعه از محصولات به دست آمده از گیاهان و درختان مانند پنبه، کتان، کنف، جوت، رامیه، کاپوک، کوار، بامبو و غیره اطلاق می شود. نکته حائز اهمیت درباره ویژگی های بارز الیاف گیاهی این است که بسیاری از این محصولات از بخش‌ های مختلف گیاهان از جمله برگ‌ ها، ساقه (bast) ، میوه‌ ها و دانه‌ ها به دست‌ می آیند. از همین رو که همه الیاف به طور عمده از سلولز تشکیل می‌ شوند، به آن ها “الیاف سلولزی طبیعی” نیز گفته می شود و به دو دسته بندی اصلی تقسیم بندی می‌ شوند: نرم و  سخت. مهم ترین عاملی که سبب  این نامگذاری شده است، روند و طریقه آماده سازی آن ها بوده که دلیل اصلی این تقسیم بندی شده است. آماده ساری این الیاف برای ورود به ریسندگی و تبدیل شدن به محصولات دیگر بسیار دشوار است.

پس از انتخاب گیاه و برداشت آن، تا حدی این محصولات را خشک می کنند و بعد از آن با چکش سنگی شکانده و سپس الیاف تمیز می‌ شوند. مواد به دست آمده پس از طی مراحل شسته شدن، در آفتاب خشک می‌ کنند. پس از اتمام این پروسه، الیاف اصطلاحا شانه می شوند و برای استفاده آماده می شود. در واقع از آنها برای تولید محصولات مختلف استفاده میگردد. الیاف سخت قبل از استفاده، با گذراندن مراحل پی در پی برش، خشک شدن، تمیز کردن و خیس شدن قرار می گیرند و به دلیل استحکام و مقاومت و همچنین انعطافی که دارند در قسمت های مختلفی که نیازمند تولید محصولاتی چون طناب، سبد و… است، مورد استفاده قرار می گیرند.

الیاف طبیعی

مزایای استفاده از  الیاف طبیعی

استفاده از الیاف طبیعی با منشا گیاهی سبب شده است تا از بروز بسیاری از بیماری های جلوگیری شود. متاسفانه با ظهور الیاف مصنوعی و بعضا بیماری زا، بسیاری از افراد بدون آن که بدانند، پوشاکی خریداری می کنند که از الیاف بسیار بی کیفیت و بیماری زا هستند، این محصولات با داشتن مواد شیمیایی تاثیرات مخرب و بعضا جبران ناپذیری را بر سلامتی افراد وارد می کند. در مقابل استفاده از مواد گیاهی کمک می کند تا علاوه بر تضمین سلامتی، زیبایی و تامین حرارت لازم برای بدن نیز فراهم شود. این محصولات با داشتن مواد طبیعی کاملا ضد حساسیت بوده و با پوست دوست هستند.

این مواد به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند، به گونه ای که افراد می توانند با خرید محصولات الیاف گیاهی و نگهداری صحیح از آن ها، یک لباس را مدت زیادی نگه داری نمایند و پس از بیرون انداختن آن آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود و خیلی زود دوباره به چرخه طبیعت باز می گردد. البسه ساخته شده از الیاف گیاهی، پوشاکی برای تمام فصول هستند، به این معنا که هر گاه، هر زمان و هر فصلی که باشد، لباس های گیاهی، بهترین گزینه هستند. این لباس هابه دلیل طبیعی بودن، خود را با آب و هوا تطبیق می دهد، به گونه که وقتی هوا سرد می شود با انقباض در ساختار خود، سبب ایجاد گرما برای افراد می شوند و در زمان گرما، این لباس با انبساط خود، خنکی و راحتی را برای مصرف کنندگان به ارمغان می آورد. از دیگر مزایای این محصول طبیعی می توان به اتو کشیدن راحت و شستشوی آسان اشاره کرد که این امکان را به مصرف کنندگان می دهد تا پس از شستن بتوانند، در مدتی کوتاهی آفتاب دیدن، البسه خود را خشک شده از روی بند بردارند و به راحتی اتو نمایند.

پنبه، محبوب ترین الیاف گیاهی

در میان الیاف گیاهی موجود، از جمله پرمصرف­ترین الیاف، پنبه می باشد که به دلیل قابلیت جذب بالای آب، انعطاف پذیری و دوام بالا، طرفداران زیادی داشته و در صنعت ریسندگی و بافندگی از جمله الیاف گیاهی پر کاربرد و محبوب به شمار می رود.برای شناخت این الیاف، می توان از روش های مختلفی استفاده نمود که ساده ترین روش، سوزاندن آن است. این الیاف هنگامی که با شعله آتش برخورد می کند، به سرعت شروع به سوختن می کند و این سوختن تا زمانی ادامه می یابد که خاکستری از آن باقی می ماند در این هنگام بوی سوختن کاغذ را می توان احساس کرد چرا که در بافت آن، سلولز وجود دارد.

پوشاک الیاف طبیعی ساخته شده از پنبه، در تماس با پوست بدن، کوچکترین حساسیتی ایجاد نمی کند و به همین دلیل از آنها بیشتر برای دوخت لباس کودکان و همچنین لباس زیر استفاده می شود. به دلیل مقاومت بالای این پارچه ها در برابر دما، می توان به راحتی آنها را با دمای بالای آب و همچنین حرارت به راحتی ضد عفونی کرد. به همین علت در بیمارستان ها نیز از پارچه های پنبه ای استفاده می کنند. از معایبی که این پارچه ها دارند، خاصیت چروک شدن آنهاست که این مشکل نیز با یک با استفاده از الیاف پلی­ استر و یا ویسکوز همراه با پنبه به میزان قابل توجهی کاهش داده است. فقط باید لباس های پنبه ای را در جای خشک نگه داری کرده تا از رشد کپک و قارچ جلوگیری گردد. لازم به ذکر است که نور خورشید به طور مستقیم، بافت آنها را تضعیف می کند پس می بایست آنها را از قرار دادن در معرض نور مستقیم خورشید در امان نگه داشت و بهتر است در زمانی که کمی مرطوب است، آنها را اتو نمود تا تمامی چروک های موجود در لباس بر طرف شود.

 

No Comments

Post A Comment