کارگاه رنگرزی پارچه

رنگرزی پارچه فرآیند افزودن رنگ به پارچه است که از قدیم با استفاده از روش های مختلف و مواد گیاهی و امروزه با استفاده از تکنیک های نوین و با استفاده از رنگ های مختلف شیمیایی و طبیعی این کار انجام می شود. تنوع رنگی و تولید پارچه های مختلف رنگی، اصلی ترین مواد اولیه طراحان و تولیدکنندگان لباس به شمار می رود که این امکان را برای فعالان این حوزه فراهم کرده تا پوشاک مورد نظر خود را طراحی و تولید نمایند

با این مقدمه اما کیفیت رنگرزی پارچه بسیار اهمیت دارد و به بیانی بهتر، زمانی که یک لباس طراحی و تولید می شود، در صورتی که پارچه از جنس خوبی برخوردار نباشد و به راحتی رنگ خود را از دست بدهد، عملا می توان گفت که طراحی و تولید این لباس کاملا تحت تاثیر قرار می گیرد و افراد دیگر تمایلی به خرید و استفاده از آن برند و محصول را ندارند. از همین رو همواره توصیه شده است که در مراحل مختلف تولید لباس خصوصا این بخش، توجه ویژه ای شود زیرا، تاثیر آن بر سایر بخش هایی فرآیند تولید تاثیر می گذارد و در صورتی که محصول نهایی دارای چنین ایراد بزرگی باشد، بر روی کل محصول نهایی و در نتجیه عواید اقتصادی آن نیز تاثیر می گذارد.

سفارش رنگرزی پارچه و لباس

الیاف پری همواره یکی از مجموعه هایی به شمار می رود که قادر است تمامی نیازهای خود را با توجه به حوزه ای که در آن فعالیت دارد، به شکل کامل تولید و تامین نماید و یک اکوسیستم را در مجموعه خود ایجاد نماید. این تولیدی، با بهره گیری از بهترین مواد اولیه، پس از تامین آن ها، بافت و تولید پارچه های الیاف طبیعی را آغاز می نماید. در مرجله بعد، با توجه به نیاز خود اقدام به انجام رنگرزی نموده و پس از آن در بخش های مختلف روند برش و دوخت و دوز و بسته بندی و پخش در سراسر کشور آغاز می شود.

سفارش رنگرزی پارچه و لباس

با توجه به داشتن زیرساخت های مختلفی که الیاف پری دارد، رنگرزی، یکی دیگر از خدماتی است که این مجموعه ارایه می دهد. با توجه به تجهیزات و روش هایی که این تولیدی در اختیار دارد، امکان انجام هرگونه خدمات رنگرزی پارچه، لباس، رنگرزی شال و روسری  فراهم شده است و تنها کافی است تا افرادی که نیاز به انجام رنگرزی پارچه های مختلف دارند، با ثبت سفارش تلفنی و یا آنلاین از طریق وب سایت، از این خدمات بهره مند شوند.

همچنین مجموعه الیاف پری این فرصت را فراهم کرده است تا قبل از انجام این خدمات، مشاوره رایگان دهند و از تمامی جوانب درباره خدمتی که ارایه می شود، اطلاعات مفیدی ارایه نماید. این مجموعه آمادگی دارد تا با انجام انواع خدمات رنگرزی از سراسر کشور، نقش موثری در افزایش نولید و شکوفایی اقتصاد پوشاک کشور ایفا نماید.

چه پارچه هایی را می توان رنگ کرد؟

عموماً پارچه ها از دو نوع الیاف طبیعی و یا مصنوعی تشکیل شده‌اند یکی از مهم ترین تفاوت ها در میان رنگرزی این دو نوع پارچه است. پارچه های طبیعی بهتر از الیاف مصنوعی رنگ می گیرند و سازگاری زیادی دارند و رنگرزی به شکل بهتری اتفاق می افتد مهم ترین و اصلی ترین پارچه‌هایی که می‌توان آنها را رنگ نمود شامل پنبه، کتان، ویسکوز کتانی، رامی، جوت، ابریشم ،پشم، مویر و ترمه می باشند.

در بعضی از این موارد بهتر است شستشو و رنگ آمیزی پارچه ها به شکل دستی انجام شود تا نتیجه بهتری داشته باشد با این تفاسیر اما پارچه های طبیعی بهترین گزینه برای رنگ آمیزی هستند و همواره برای تولید پیراهن های نخی کفش های پارچه ای و کتانی استفاده می شود.

اما این سوال پیش می‌آید که اساساً کدام پارچه‌های ترکیب مصنوعی را می‌تواند آمیزی کرد عموماً انواع پارچه هایی که از الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته شده اند محصول توسعه این صنعت در قرن ۲۱ هستند. از متداول ترین ترکیب موجود بر اساس جزئیات تولیدات نساجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پلی استر پنبه
  • پلی استر ویسکوز
  • ابریشم کتان

جالب است بدانید که الیاف مصنوعی عموماً رنگ های داخلی را رد می کنند و هر ترکیبی که در یک لباس باقی می ماند به دلیل استفاده از الیاف طبیعی از سوی دیگر هر چه اجزای مصنوعی در یک ساختار بیشتر باشد رنگ کمتری جذب آن می شود و در نتیجه این نوع لباس ها دارای رنگ کمتر به رقیق تری هستند.

برای مثال برای رنگ کردن یک ژاکت سفید به رنگ آبی با جزئیات مواد اولیه 69%پنبه ۱۹ درصد پلی استر و ۱۲ درصد ویسکوز رنگ ، رنگ آمیزی بهتری را می توان انجام داد و زمانیکه فیبر مصنوعی بیش از حد در ترکیب یکپارچه وجود داشته باشد اساساً رنگرزی آن بی اثر است است از همین رو عموما توصیه می شود که در صورتی که عنصر مصنوعی در یک پارچه بیش از ۵۰ درصد است آنرا رنگ نکنید.

لوازم رنگرزی پارچه

تکنیک‌های زیادی برای رنگرزی انواع لباس وجود دارد، از رنگ‌های برندهای ساده در فروشگاه‌های مواد غذایی گرفته تا فرآیند پیچیده‌تر رنگرزی فیبر واکنشی. از همین رو پارچه های رنگ شده با دست دارای عمق و غنای رنگی هستند که اغلب پارچه های تجاری فاقد آن هستند. رنگرزی دستی پارچه های خود راهی برای دستیابی به ظاهری است که در پارچه های تجاری یافت نمی شود. پارچه را می توان از قبل آماده برای رنگ کردن یافت و اغلب با برچسب اختصاصی مشخص می شود، به این معنی که پارچه بدون استفاده از هرگونه مواد شیمیایی که ممکن است با رنگ تداخل داشته باشد، پردازش شده است.

برای رنگرزی پارچه لازم است تا به نکات مختلفی توجه شود. هنگام رنگرزی پارچه، رنگ‌ها عموما غنی هستند و می توان شدت روشنی و تیرگی رنگ را کنترل کرد. همچنین با توجه به پارچه، آن را مطابق مشخصات خود رنگ نمود. منابع مختلفی برای تامین رنگ مورد نیاز وجود دارد که می توان از گیاهانی که رنگ دانه های فعال تری دارند، کمک گرفت و با تکنیک‌ها و ابزارهای ساده می توان الگوها و افکت ها را به روش های مختلف استفاده نمود. هنگام شروع رنگرزی پارچه، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

رنگ، دستکش، ماسک، خاکستر سودا، سنتروپول، پارچه، وان برای رنگرزی، ماشین لباسشویی/خشک کن، آب، ظروف برای رنگ و … از مهم ترین وسایلی هستند که طی فرآیند رنگرزی از آن ها استفاده می شود. رنگرزی پارچه بسیار سرگرم کننده و در عین حال جذاب و هر روز یک شگفتی جدید است.