روش های ضدعفونی کردن لباس

روش های ضدعفونی کردن لباس

روش های ضدعفونی کردن لباس

با تجربه کردن رویداد کرونا در سطح جهان، حالا ضدعفونی کردن لباس ها، چه از نوع الیاف طبیعی و چه مصنوعی، از کاری در مواقع خاص تبدیل به یک نگرانی دائمی برای افراد شده است. این فرآیند تفاوت های قابل توجهی با صرف شستشو دارد. شستن پوشاک و البسه گرچه لکه و بوی نامطبوع آنها را از بین می برد، اما الزاماً به این معنا نیست که میکروب های مضر هم از روی سطح آنها پاک شده است. برای این منظور، استفاده از مواد پاک کننده معینی پیشنهاد می شود که در عین داشتن خداقل عوارض جانبی برای انسان، بتوانند حداکثر ایمنی را تضمین کنند. در ادامه به بررسی برترین مواد ضدعفونی می پردازیم تا شما مخاطبان گرامی هرچه بهتر با چگونگی حفظ سلامتی خود آشنا شوید. با ما همراه باشید.

ساده ترین روش های ضدعفونی کردن البسه و پوشاک

  • مایع دتول

دتول که از دسته مواد فنلی به شمار می رود، در اکثر داروخانه ها پیدا می شود. این ماده که با نام کلرگزیلنول هم شناخته می شود، یک ضدعفونی کننده نسبتاً غیرسمی است که در غلظت‌های بالا قابل استفاده است و برای اطمینان از اثرگذاری آن باید حداقل 15 دقیقه اجازه بدهید البسه داخل آن باقی بمانند.

  • محلول نمک و سرکه سفید

محلول نمک و سرکه سفید یک راه حل سنتی اما کاملاً کارآمد است. به لطف عدم آسیب رسانی به بافت پارچه، تنها با قرار دادن البسه در نمونه رقیق آن به مدت نیم ساعت می توانید بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید. دقت کنید که استفاده از سرکه سفید اهمیت زیادی دارد، چون سرکه سیب یا سرکه انگور ممکن است رنگ پارچه را عوض کنند.

  •  الکل

الکل سفید در مقادیر رقیق شده یکی از نیرومندترین مواد برای از بین بردن میکروب ها به شمار می رود. بسیاری از افراد به دلایل مختلف تمایلی به استفاده از الکل ندارند، اما نمی توان انکار کرد که اگر این ماده را برای این فرآیند به کار ببرید می توانید آسوده خاطر باشید که تمام میکروب های مضر روی سطح البسه پاک شده اند. نیازی نیست پوشاک را در محلول الکل بخوابانید و تنها اسپری کردن آن روی تمام سطح لباس کفایت می کند.

  •  محلول 5 تا 6 درصد وایتکس (آب ژاول)

مواظب باشید! وایتکس تنها برای لباس های سفید کاربرد گندزدایی دارد و حتماً هم باید با درصد بسیار پایین از آن استفاده کنید، چون وایتکس غلیظ رنگ لباس سفید را به سمت زرد متمایل می کند و از آنجایی که بر پایه کلر است، می تواند برای سلامتی انسان بسیار خطرناک باشد. برای این کار پوشاک مد نظر خودتان را به مدت نیم ساعت در محلول 5 تا 6 درصد وایتکس بخوابانید. پس از این زمان می توانید آنها را آبکشی کرده و خشک کنید.
حواستان باشد که پارچه های پشمی و ابریشمی رابطه خوبی با وایتکس ندارند و اگر قصد دارید با این نوع پارچه ها، به خصوص انواعی که از الیاف طبیعی بهره می برند، کار کنید بهتر است به دنبال گزینه دیگری بگردید.

ضدعفونی کردن  پوشاک الیاف طبیعی

  • قرص ضدعفونی پارچه

قرص های مخصوص ماشین لباسشویی هم وجود دارند که برای این کار استفاده می شوند. این محصولات را می توانید از فروشگاه های مختلفی تهیه کنید، اما دقت داشته باشید حتماً قرصی که می خرید با نوع لباسشویی شما هماهنگ باشد و حتماً هم از دستورالعمل همراه آن تبعیت کنید. اگر این مواد را به درستی به کار نبرید، احتمال آسیب زدن به پارچه و حتی ماشین لباسشویی شما وجود دارد.
آبی که برای شستشو کاربرد دارد هم اهمیت پیدا می کند. بعضی بافت های پارچه ای بر اثر حرارت آسیب می بینند، پس حتماً سعی کنید به این نکته هم توجه داشته باشید. اغلب برای لباس های روشن محدوده دمای 60 تا 90 درجه سانتیگراد و برای لباس های تیره محدوده دمای 30 تا 40 درجه سانتیگراد پیشنهاد می شود.

  • حرارت اتو

شاید برایتان جالب باشد که اتو کردن لباس ها پس از شستشو کمک شایانی به از بین بردن میکروب های تجمع کرده روی سطح آنها می کند. حرارت این دستگاه می تواند کار آن دسته میکروب‌هایی که از شستشو جان سالم به در برده اند را یکسره کند. فقط حتما مواظب باشید پوشاک خود را نسوزانید یا به بافت آن آسیب وارد نکنید.

  • حرارت بخارشوی

بخارشوی هم گزینه مناسبی برای این کار است. با توجه به اینکه حرارت آن مستقیم است، باید نسبت به بهره گیری از حرارت اتو دقت بیشتری هنگام استفاده از آن داشته باشید. اغلب بخارشوی نتایج بهتری برای لباس هایی با جنس ظریف و حساس می دهند.
این بار هم باید ابتدا البسه را شسته باشید. پس از شستشو و خشک کردن، لباس را از چوب لباسی آویزان کنید. با توجه به جنس آن، دمای دستگاه را تنظیم کرده و بخار گرم را روی همه قسمت های لباس بگیرید.

  • محلول بوره و آب اکسیژنه

اگر به موادی که تا به حال ذکر کردیم علاقه ندارید یا دچار حساسیت هستید، محلول بوره (بوراکس) و آب اکسیژنه پیشنهاد مناسبی است. بوره و آب اکسیژنه را به نسبت 1 به 4 ترکیب کنید و لباس ها را با آن شستشو دهید. سپس باید یک بار دیگر البسه خود را به طور عادی بشویید. این روش بیشتر برای لباس های روشن پیشنهاد می شود، چون رنگ تیره در مجاورت این ترکیب در درازمدت جلای خود را از دست می دهد.

  • خشکشویی

آخرین گزینه پیشنهاد ما برای افرادی است که به هر دلیلی نمی خواهند خودشان این کار را انجام دهند. می توانید لباس های خود را به خشکشویی بسپارید و از کارمندان آن بخواهید تا شستشوی لباس را با حداکثر دمای ممکن انجام دهند. این کار باعث از بین رفتن کامل عوامل بیماری زا شده و ایمنی استفاده از پوشاک را تضمین می کند. این روش هم برای پوشاک با پارچه ظریف نتایج بهتری می دهد، اما می توانید هر نوع لباسی را به این شکل به طور کامل ضدعفونی کنید. به خصوص اگر پوشاک الیاف طبیعی دارید یا بافت آن حساس است و مطمئن نیستید از کدام روش خانگی باید بهره ببرید، خشک شویی همیشه یک گزینه قابل اعتماد است.

No Comments

Post A Comment